Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
milostrzygiel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2018, 09:58

Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#1

Post napisał: milostrzygiel » 06 sty 2019, 09:26

Czy ktoś z was używa tulejki zaciskowa ER11 do wrzeciona ale 8 mm !
Standartowe tulejki występują tylko do 7 mm.
Czy są jakieś ograniczenia ? frez 8mm prawdopodobnie nie wejdzie w całości do tulejki przedłużającej w wrzecionie CNC ,
gdyż otwór jest mniejszy niż 8 mm.
Czyli trzeba używać bardzo krótkich frezów w tulejce zaciskowej 8 mm i dobrze mocować aby nie wypadł i nie bił przy wysokich obrotach.




FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#2

Post napisał: FTW » 06 sty 2019, 09:33

Fatpol ma tulejkę oversize w rozmiarze ER11 na 8mm, przynajmniej wg katalogu. Nic lepszego nie znajdziesz.


Autor tematu
milostrzygiel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2018, 09:58

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#3

Post napisał: milostrzygiel » 06 sty 2019, 11:20

FTW pisze:
06 sty 2019, 09:33
Fatpol ma tulejkę oversize w rozmiarze ER11 na 8mm, przynajmniej wg katalogu. Nic lepszego nie znajdziesz.

Dzieki za polecenie sprzedawcy :-) ! tylko pytanie jak ona sprawuje się w użytkowaniu.

ER 11 standart 1-7 mm

Dopiero ER 16 ma tulejkę 8mm i większe ( chodzi zapewne o dobre dopasowanie i zaciśniecie freza )
W ER 11 może 8 mm jest robiona kosztem mniejszych - cienszych ścianek do zaciskania.
Frez na głebokość w wrzecionie 800 W napewno nie wejdzie - pozostaje zacisnąć freza tylko w tulejce.

Chinczy również z jakiegoś powodu nie produkuje lub bardzo rzadko można spotkać na EBAY lub Aliexpres na allegro sporadycznie


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#4

Post napisał: FTW » 06 sty 2019, 11:28

Tak, z tego co kiedyś pytałem to właśnie są cieńsze ścianki w takiej tulejce i jest krótsza. Nie wiem jak to się sprawdza, ale wygląda rozsądnie tj. firma zajmuje się produkcją takich rzeczy, więc jeśli mają to w ofercie to będzie działać. Z tego co widziałem te tulejki oversize nie występują w wersji super precyzyjnej, ale do chińczyka 800w to nawet nie ma co myśleć o tym.


Autor tematu
milostrzygiel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2018, 09:58

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#5

Post napisał: milostrzygiel » 06 sty 2019, 13:05

FTW pisze:
06 sty 2019, 11:28
Tak, z tego co kiedyś pytałem to właśnie są cieńsze ścianki w takiej tulejce i jest krótsza. Nie wiem jak to się sprawdza, ale wygląda rozsądnie tj. firma zajmuje się produkcją takich rzeczy, więc jeśli mają to w ofercie to będzie działać. Z tego co widziałem te tulejki oversize nie występują w wersji super precyzyjnej, ale do chińczyka 800w to nawet nie ma co myśleć o tym.
Występują tylko tulejka kosztuje prawie 100 zł +przesyłka

Za niższą kwotę kupiłem 10 tulejek 1-7 mm + 10 nakrętek u chińczyka
Zresztą kupiłem u nas dodatkowo również 8 tulejek z 8 nakrętkami za trochę więcej bo za nim przyjdzie od chińczyka to minąć może z 2 miesiące a maszyna narazie stoi bo chińczyk pomylił i w zestawie z frezarką dał 2 tuleje nietypowe a najcześciej używa się tych calowych a nie 5mm i chyba 3 mmm do których nie pasują frezy.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#6

Post napisał: FTW » 06 sty 2019, 13:11

milostrzygiel pisze:
06 sty 2019, 13:05
FTW pisze:
06 sty 2019, 11:28
Tak, z tego co kiedyś pytałem to właśnie są cieńsze ścianki w takiej tulejce i jest krótsza. Nie wiem jak to się sprawdza, ale wygląda rozsądnie tj. firma zajmuje się produkcją takich rzeczy, więc jeśli mają to w ofercie to będzie działać. Z tego co widziałem te tulejki oversize nie występują w wersji super precyzyjnej, ale do chińczyka 800w to nawet nie ma co myśleć o tym.
Występują tylko tulejka kosztuje prawie 100 zł +przesyłka

Za niższą kwotę kupiłem 10 tulejek 1-7 mm + 10 nakrętek u chińczyka
Zresztą kupiłem u nas dodatkowo również 8 tulejek z 8 nakrętkami za trochę więcej bo za nim przyjdzie od chińczyka to minąć może z 2 miesiące a maszyna narazie stoi bo chińczyk pomylił i w zestawie z frezarką dał 2 tuleje nietypowe a najcześciej używa się tych calowych a nie 5mm i chyba 3 mmm do których nie pasują frezy.
No to za taką tez zapłacisz koło 50-60 zł.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#7

Post napisał: RomanJ4 » 06 sty 2019, 13:26

https://alle....pl/tulejka-zaciskowa-er11-precyzyjna-8mm-cnc-tuleja-i7756415850.html?reco_id=fb551404-11aa-11e9-a6ff-246e9680cca8&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product&
Ich denke man kann es hier ganz gut sehen, das sind 6, 7 und 8mm Zangen (von links nach rechts). http://www.rc-network.de/forum/showthre ... ndel/page9 (http://www.rc-network.de/forum/showthre ... ue-Spindel)
ObrazekObrazek Obrazek

Dodane 11 minuty 26 sekundy:
Jako, że tulejka 8mm jest krótsza a jej oprawka ma otwór gdzie wejdzie maksimum ø7mm, w który chwyt frezu ø8mm i tak nie wejdzie(co widać na zdjęciach) by pewniej go zamocować, to można chwyt ósemki skrócić do takiej długości by wystawał z tulei tylko na niezbędną długość. Co uczyni go sztywniejszym, będzie to bezpieczniej i dla frezu , i operatora...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
milostrzygiel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2018, 09:58

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#8

Post napisał: milostrzygiel » 06 sty 2019, 15:03

Czy w tulejkę 8 mm wejdzie frez 8 mm i się go zaciśnie ?

Czy trzeba tulejkę 8 mm obciąc ? ale ona się rozleci ?

Czy musi być jeszcze specjalne wykonanie tulejki 8 mm żeby ją obciąć ?

A może wszystkie tulejki 8 mm są tak zrobione że wchodzi frez 8 mm i można go zacisnąć ale nie można go wsadzić zbyt głeboko ?

A może tą specjalną tulejkę 8 mm trzeba dalej przerabiać ?


Trochę bez sensu kupić Tulejkę 8 mm do której i tak nie wejdzie frez 8 mm lub trzeba ją dalej przerabiać aby prawidłowo zacisnąć

Myślałem że powyższe zdjęcia mi rozjaśnią a mam większy mętlik w głowie :-)

Niestety nikt nigdzie na miejscu nie ma tulejki 8 mm żeby sprawdził jak jest z frezem 8 mm ( pytanie czy wogóle komuś się bedzie chciało sprawdzać )

A może nakrętkę trzeba przerobić ?


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#9

Post napisał: pavyan » 06 sty 2019, 16:04

milostrzygiel pisze:A może wszystkie tulejki 8 mm są tak zrobione że wchodzi frez 8 mm i można go zacisnąć ale nie można go wsadzić zbyt głeboko ?

Właśnie tak, ale: wszystkie tulejki ER11 8mm "oversized" są tak zrobione że wchodzi frez 8mm i można go zacisnąć, ale nie można go wsadzić zbyt głęboko.
Stąd rada od RomanJ4 używania krótkich/skróconych frezów w tulejkach oversized (dokładnie opisał dlaczego).
I nic nie trzeba przerabiać (jeszcze tego by brakowało :D ) - ER to standart ogólnoświatowy i jeśli wszystko jest wykonane według normy, będzie pasowało bez żadnego problemu.

Natomiast, co jest ważne: nie wolno włożyć i zacisnąć w tulejce ER chwytu narzędzia o wymiarze WIĘKSZYM od nominalnego - istnieje ryzyko (pewność?), że popękają przednie mostki tulejki.
Z niechlubnej :wink: praktyki, typowa tulejka 8mm wytrzyma zaciśnięcie powiedzmy, 8,05mm, może 8,1mm - ale większy rozmiar spowoduje już może pęknięcie. I nawet rozmiar 8,05 powinno się więc zaciskać w tulejce 9mm, czyli... ER16.
Typowy zakres chwytania tulejek ER.. wynosi 1mm od nominału, ale tylko W DÓŁ, ewentualnie z wyjątkiem małych rozmiarów (1÷2,5mm), gdzie zakres chwytania może wynosić tylko 0,5mm ze względu na stosunkowo masywną konstrukcję zacisków do małych średnic i związaną z tym ich większą sztywność albo mniejszą sprężystość.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Tulejka zaciskowa ER11 8 mm

#10

Post napisał: FTW » 06 sty 2019, 16:14

pavyan pisze:
06 sty 2019, 16:04
milostrzygiel pisze:A może wszystkie tulejki 8 mm są tak zrobione że wchodzi frez 8 mm i można go zacisnąć ale nie można go wsadzić zbyt głeboko ?

Właśnie tak, ale: wszystkie tulejki ER11 8mm "oversized" są tak zrobione że wchodzi frez 8mm i można go zacisnąć, ale nie można go wsadzić zbyt głęboko.
Nie mówisz o tulejkach a o gnieździe we wrzecionie/oprawce. Tulejka jest przecież przelotowa. Logiczne, że im większe gniazdo ER, tym dalej można wsadzić freza do środka, co bywa bardzo przydatne szczególnie dla większych średnic.

Nie widzę tez nic na przeszkodzie, żeby kupić frez fi8 w odmianie krótkie, który będzie miał z 40-50mm długości zamiast standardowego 60-70.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”