Drag engraving - z czym to się je?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Drag engraving - z czym to się je?

#1

Post napisał: Avalyah » 15 lis 2018, 15:14

Witam,

wie ktoś może jak po polsku nazywają się urządzenia do grawerowania z diamentową końcówką, oparte na sprężynie?
Coś takiego.
Obrazek

Chcę wykonywać proste grawerowania kształtów geometrycznych (linie, prostokąty itd.) na detalach z aluminium PA38/PA4. Niestety, jest z tym kilka problemów:

1. Moja frezarka ma maksymalne obroty 2,5k rpm a to chyba zdecydowanie za mało, zwłaszcza, że do grawerowania mam taki frez:
Obrazek
2. Grawerunki wykonuję na wałkach, co niesie ze sobą kolejnych kilka problemów - każda niedokładność mocowania (używam podzielnicy i konika), delikatne zmiany na średnicy (toczone w kłach z konikiem, który nie jest idealnie ustawiony) i nagle okazuje się, że np. na długości 10cm wzdłuż osi mam różnicę 0,1mm w osi Z, przy grawerowaniu na średnicy (obracaniu wałka w podzielnicy) też jest zawsze delikatne bicie i wprowadza to kolejne niedokładności.

A zobaczyłem niedawno na filmie inny sposób grawerowania, bez obrotów, tylko ciągnąc bit po materiale. Poczytałem trochę na zagranicznych stronach i wydaje się to być dla mnie dobrym rozwiązaniem - grawerowanie bez obrotów (które i tak były zdecydowanie za niskie), lepiej dostosowane do nierówności powierzchni przez zastosowanie sprężyny. Dodatkowo graweruję w miękkim materiale, więc chyba powinno się to dobrze sprawdzić.

Czy ma ktoś jakieś doświadczenie z takimi urządzeniami, wie jak to się nazywa i gdzie można to kupić (najlepiej w Polsce)?
Na ebayu znalazłem taką ofertę, wygląda wydaje mi się nieźle i koszt nie powala.

Z góry dzięki za pomoc :)




Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

Re: Drag engraving - z czym to się je?

#2

Post napisał: Bbuli » 15 lis 2018, 18:08

https://nowa.e-pat.pl/pl/p/Pneumatyczny ... ania/18118
Może coś takiego.Określenie -jedwabisty mat -to trochę przesada.Zasada działania jak maszynka do tatuażu.Tolerancja w dokładności
mocowania od materiału na poziomie 0,5do 1mm.
Spokojnie można to złapać w połowie w dorobionym uchwycie .Reszta do wymyślenia.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drag engraving - z czym to się je?

#3

Post napisał: Avalyah » 16 lis 2018, 11:40

Dzięki, ale to niezupełnie to, różne dremele i temu podobne znalazłem, ale chodzi tutaj o raczej dużo prostsze urządzenie, niekoniecznie w takiej cenie. Myślałem nawet o spróbowaniu zrobienia tego samemu, ale raczej nie zrobię tego wystarczająco dokładnie, także chyba skuszę się na ten produkt z ebay.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Drag engraving - z czym to się je?

#4

Post napisał: Grzegorz53 » 16 lis 2018, 22:35

A czy nie można tego zrobić elektropisem ?


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drag engraving - z czym to się je?

#5

Post napisał: Avalyah » 16 lis 2018, 23:29

Hmm, pierwsze słyszę, ale patrząc po zdjęciach z googla to niekoniecznie dziwne, bo urządzenia wyglądają na starsze ode mnie :)

Zależy mi jednak na wyczuwalnym grawerze na głębokość kilku dziesiątych co najmniej, chyba nie tędy droga? No i wyobrażam sobie, że poprowadzenie prostej linii takim elektropisem na okrągłej powierzchni może być problematyczne.

Zamówiłem już urządzonko z linka jestem bardzo ciekawy, jakie będą rezultaty.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Drag engraving - z czym to się je?

#6

Post napisał: Grzegorz53 » 17 lis 2018, 00:15

Pióro elektropisu możesz zamocować do frezarki i będzie prowadzenie tak samo jak freza, poza tym elektropis możesz zrobić sam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”