Tokarka VDF HEIDENREICH&HARBECK 21RO

Kilka pytań

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
drhambone
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 187
Rejestracja: 27 lut 2013, 20:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Tokarka VDF HEIDENREICH&HARBECK 21RO

#1

Post napisał: drhambone » 21 cze 2018, 14:15

Cześć

W ramach budowy mojego amatorskiego warsztatu wczoraj dojechała do mnie taka oto maszynka:

Obrazek
Obrazek

Ponieważ to moja pierwsza tokarka i tokarz ze mnie żaden, pojawiło się od razu kilka pytań.

1. Pod łożem oraz z drugiej strony suportu są chyba zainstalowane jakiegoś rodzaju kopiały:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widać skrzynkę z wodzikami, każdy z nich to po prostu styk normalnie otwarty. Tylna listwa ma tylko dwa, przednia kilka. Sprzedający twierdził, że ten "kopiał" może służyć do toczenia stożków i gwintów. Czy ktoś z Was ma wyobrażenie w jaki sposób można tego używać?

2. Wykres prędkości wrzeciona i posuwu suportu jest dla mnie trochę niezrozumiały, mam pewne wątpliwości czy przy wszsytkich prędkościach wrzeciona działa posuw. Na razie nie uruchamialem silnika głównego, bo chce najpierw wymienić oleje przekładniowe, ale bawiłem się ręcznie. Okazało się, że zadne z ustawień prędkości wrzeciona nie powoduje ruchu wałka posuwów. Przetestowałem chyba wszystkie kombinacje dzwigien i nic. Może ktoś podpowie jak to może wyglądać w tej tokarce? Przy okazji do czego może służyć dźwignia z oznaczeniami G1 G2 H1 H2?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3. Na łożu tokarki jest umieszczone jeszcze coś takiego:
Obrazek
Ktoś ma pomysł do czego to może słuzyć?

4. Na tokarce jest tabliczka smarowania:
Obrazek
I wszystko ladnie pięknie, tylko nie za bardzo rozumiem tych lepkości oleju podanycg na dole. Wrzuciłem to w jakiś kalkulator www i dziwne rzeczy wychodzą. Podpowie ktoś jaki olej zalać do tej tokarki?

Ogólnie problem z tokarką jest taki, że to nie jest chyba standardowe wykonanie i nie mam do niej głównej szafy sterowniczej. Z tego co widziałem na jednym z filmów, są tam tylko przekaźniki i styczniki, nic wielkiego, ale widzę że bez schematu będzie ciężko to odtworzyć (głównie chodzi o ten kopiał, posuwy przyspieszone już ogarnąłem). Dlatego pytanie do Was. Czy ktoś miał styczność z taką maszyną? Każda nawet maleńka informacja na jej temat może mi pomóc ogarnać to sterowanie. Nie pytam nawet o DTR, bo z tego co widzę to raczej mało prawdopodobne, aby je znaleźć.

Dzięki z góry za jakiekolwiek informacje
Pozdrawiam
Tomek


KEEP CALM AND AUTOMATE


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

Re: Tokarka VDF HEIDENREICH&HARBECK 21RO

#2

Post napisał: Natan5064 » 21 cze 2018, 16:07

Wydaje mi sie że, jak to nazwałeś "kopiały" słuzą do wyłączania posuwu czyli krańcówki. Podejrzewam żę maszyna ma tryb pracy w pół automacie i brak jej mechanizmu do gwintów. Choćby dlatego że nie ma tabliczki. Raczej na każdej tokarce którą spotkałem była tabela do gwintów. Posuwy ustawiasz najprawdopodobniej tą czerwono zieloną dźwignią A_B.

Wykres ma średnice toczoną i prędkość skrawania jaką sobie życzysz potem względem tego pokazuje jakie masz obroty ustawić.
zdejmij dekle z lewej strony i zobacz czy wrzeciennik ma jakieś sprzężenie z skrzynią nortona, typowo zębatkami.
Możesz miec problem z uchwytem ..


Autor tematu
drhambone
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 187
Rejestracja: 27 lut 2013, 20:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tokarka VDF HEIDENREICH&HARBECK 21RO

#3

Post napisał: drhambone » 21 cze 2018, 17:51

Dzięki za odpowiedź.

Z tymi "kopiałami" to też mialem pewne wątpliwości. Do stożków to może jeszcze, jak by użyć ich do załączania posuwu poprzecznego, kiedy główny leci z wałka, ale do gwintów słabo to widzę.

Co do samych gwintów, to w sumie wiem, że raczej niewykonalne, bo nie ma nawet śruby pociągowej, chyba żeby ją dołożyć.

Po zdjęciu pokrywki z lewej widać coś takiego:
Obrazek

Koło zębate w prawym dolnym rogu przekazuje napęd do skrzynki Nortona. Ale dzieje się coś dziwnego. Otworzyłem pokrywę od góry skrzynki i widzę, że jak kręce wrzecionem to kręci się pierwsza zębatka w skrzynce, ta która jest na tym samym wałku co koło zębate ze zdjęcia. Natomiast jak kręce ręcznie wałkiem od posuwu, to kręci sie cała skrzynia oprócz tej pierwsze zębatki z lewej. Wygląda jak by tam czegoś brakowało, albo jak by się coś nie zasprzęglało. Jak zleje olej to otworzę główną pokrywę i zrobię zdjęcia.

Co do uchwytu to już zauważyłem, że jakiś dziwny, wogóle nie ma tych ślimaków do dokręcania szczęk.

Obrazek
Obrazek

Niestety szczęk też nie miałem w komplecie. Bison chce za zamienniki 2k netto :) Rczej muszę kupić nowy uchwyt.

Pozdrawiam
KEEP CALM AND AUTOMATE


Autor tematu
drhambone
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 187
Rejestracja: 27 lut 2013, 20:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tokarka VDF HEIDENREICH&HARBECK 21RO

#4

Post napisał: drhambone » 23 cze 2018, 21:28

Dzisiaj pół dnia spędziłem przy tokarce i udało się rozebrać skrzynie nortona. Okazało się, że śrubę posuwu suportu załączają dwa sprzęgła elektromagnetyczne. Jedno w kierunku do wrzeciona, drugie w kierunko od wrzeciona. Zasilanie to 24VDC. To samo tyczy się sprzęgła załączającego pompe centralnego sterowania we wrzecienniku.
KEEP CALM AND AUTOMATE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”