Lutowanie elementów z wolframu

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Lutowanie elementów z wolframu

#1

Post napisał: c64club » 21 cze 2018, 07:33

Potrzebuję naprawić kilka zabytkowych przerywaczy od silników benzynowych. We wszystkich elektrody są już wypalone doszczętnie. Wiem, że styki robi(ło) się z wolframu, że są jakoś umieszczone na ramionach przerywacza (jakaś oprawka z wlutowanym wałeczkiem z wolframu), ale nie mam pojęcia co to może być za lut. Skoro wolfram, to kupię elektrodę do TIG jakąś grubą i mam zapas styków do końca przebiegu wozów.

Do dyspozycji mam palniczek propanowy "długopisowy" i bardzo dobrego TIGa.

Przerywacz to coś takiego: Obrazek wykonanego ze stali pokrywanej czymś (pewnie nikiel).


Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.


Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#2

Post napisał: Majstarek » 21 cze 2018, 09:34

Mając TIG, chyba wiesz że jest to metal, którego temperatura topnienia to ponad 3400 st. C. Palnik acetylenowy pewnie by dał taką temperaturę, ale propanowy pewnie nie. I dochodzi jeszcze kwestia lutowia. Technologia pewnie "ściśle tajna", więc pewnie nie będzie łatwe. Chyba że pozyskasz takie elementy z innych przerywaczy i przełożysz już z jakimiś metalowymi elementami, które da się w sposób "garażowy" przyspawać/polutować

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#3

Post napisał: RomanJ4 » 21 cze 2018, 10:48

Palniczkiem wiele nie zdziałasz, TiG-iem tak. Oryginalne "platynki" były zanitowywane(na prasce) po spodniej stronie, stąd "kołnierzyk" od strony styku. Może zrób podobnie, bo np lut miękki czy nawet twardy pod wpływem milionów uderzeń może się uplastyczniać, i w końcu puścić. http://www.e-spawalnik.pl/?lutowanie,136
Ale jeśli heftniesz (krótko punktowo TiG-iem) to powinno trzymać, choć nie wiem jak będzie się zachowywać materiał blaszki młoteczka po działaniu tak wysokiej temperatury. Musiały by być to naprawdę krótkie "cyknięcia"...
pozdrawiam,
Roman


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#4

Post napisał: rdarek » 21 cze 2018, 11:46

RomanJ4 pisze:
21 cze 2018, 10:48
Oryginalne "platynki" były zanitowywane(na prasce) po spodniej stronie, stąd "kołnierzyk" od strony styku. Może zrób podobnie,
Jedyną alternatywą zaprasowania takiej platynki, jaka przychodzi mi do głowy to zgrzew.
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przy próbie spawania zniszczysz ramię przerywacza.
Nie należy ono do bardzo "masywnych".
Zwróćcie uwagę na to, że do dzisiaj praktycznie wszystkie styki są zaprasowane.

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#5

Post napisał: c64club » 21 cze 2018, 14:14

TIGiem można tez lutować a nawet tylko mocno nagrzewać, mniejszymi prądami niż w grocie lutownicy transformatorowej, stad mój pomysł użycia TIGa do tej operacji. Wiem, ze wolframowe elementy w sprzecie wędkarskim są lutowane, platynki tez widziałem wlutowane w w gniazda w ramionach przerywacza. Nie mam jednak pojecia co to mogl być za stop ani czego użyto jako topnika, wytrawiacza.

Udalo się komuś zwilżyć elektrodę TIGa jakimś spoiwem podczas eksperymentów? Z bardziej egzotycznych mam dwa gatunki niklu, mosiądze, brązy.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#6

Post napisał: rdarek » 21 cze 2018, 14:52

c64club pisze:
21 cze 2018, 14:14
TIGiem można tez lutować a nawet tylko mocno nagrzewać, mniejszymi prądami niż w grocie lutownicy transformatorowej, stad mój pomysł użycia TIGa do tej operacji. Wiem, ze wolframowe elementy w sprzecie wędkarskim są lutowane, platynki tez widziałem wlutowane w w gniazda w ramionach przerywacza. Nie mam jednak pojecia co to mogl być za stop ani czego użyto jako topnika, wytrawiacza.

Udalo się komuś zwilżyć elektrodę TIGa jakimś spoiwem podczas eksperymentów? Z bardziej egzotycznych mam dwa gatunki niklu, mosiądze, brązy.
Znalezione w wiki:
luty niklowe (klasa NI) – używane do lutowania stali nierdzewnej oraz stopów z kobaltem, wolframem lub molibdenem. Zakres topnienia wynosi 880–1070 °C.
Może uda się srebrem lub mosiądzem jak płytki widiowe. Tylko czy lutowanie w takim zastosowaniu wytrzyma? Jak pisał kol. Roman. Fakt jak się nie spróbuje to się człowiek nie dowie.

Obejrzałem filmik i gościu twierdzi, że lutuje wolfram a używa do tego zwykłej cyny i dodatkowo topnik.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#7

Post napisał: RomanJ4 » 21 cze 2018, 21:37

Wiem, że wolframowe elementy w sprzecie wędkarskim są lutowane..
To prawda, lutuje się je cyną, ale o ile dobrze pamiętam to te wolframowe elementy mają nałożoną w tym celu elektrolitycznie warstewkę miedzi (są pomiedziowane)...

Dodane 2 minuty 17 sekundy:
Ja się jednak obawiam, że lutowanie, zwłaszcza miękkie platyn nie wytrzyma długo...
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Lutowanie elementów z wolframu

#8

Post napisał: c64club » 21 cze 2018, 23:48

Na razie spróbuję zwilżyć Wolfram drutem niklowym. Jak si e nie uda, to będzie zabawa w jubilera i mechaniczne osadzanie.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”