Jaki laser

Do ciecia i grawerowania

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Sqvareq85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2018, 07:34

Jaki laser

#1

Post napisał: Sqvareq85 » 15 cze 2018, 12:34

Witam. Jestem nowy i przeszukalem forum odosnie ploterow co2. Nie znalazlem jednak jednoznaczej odpowiedzi na interesujacy mnie temat.
Chcialbym dowiedziec sie jaki laser sprawdzilby sie przy cieciu sklejki powyzej 10mm oraz plexi do 30mm. Grawerowanie na max 2mm w miekkich materialach oraz ciecie blachy do 1mm.
Moj budzet to okolo 70-80tys.
Prosilbym o wypowiedzi na ten temat od uzytkownikow zmagajacych sie z takimi zadaniami. Jednakze mozemy pominac kwestie wycinania w metalach. Pole robocze jakie mnie interesuje to okolo 1200x1500.
Seron oferuje taki ploter jednak nie da sie ciac w metalach a i grawer na glebokosc 2mm odpada.
Bodor niby wyciana w metalach ale nie wiem jak wyglada sytuacja z awaryjnoscia. Na forach zagranicznych poczytalem o bodorze i jego awaryjnosci. Nie jest dobrze aczkolwiek tragedii nie ma bo sa uzytkowicy co bardzo sobie chwala ten produkt. Jakie jest wsze zdanie? Co polecacie kupic i na czym sami dzialacie?

Pozdrawiam

Dodane 2 godziny 17 minuty 2 sekundy:
Jeszcze pare slow odnosnie plotera. Co myslicie o ploterze xl1600 od lasery.pl jest to chinczyk z tuba 130w. Mial ktos do czynienia z taka maszyna i jakie ma wrazenia?



Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Jaki laser

#2

Post napisał: abyss » 15 cze 2018, 14:14

Zapomnij o cięciu blach 1mm laserem przeznaczonym do cięcia/grawerowania drewna/plexi. To tak, jakby próbować zbudować dom z drewna używając ręcznej piłki włosowej. Nie to narzędzie. Grawerowanie w drewnie/plexi na 2 mm jest jak najbardziej możliwe - ale widziałeś jak to wygląda? Brak precyzyjnej kontroli głębokości, z chińczyka niemal na bank będziesz miał na dnie obrazka "siatkę". Wstąp do jakiejś firmy, zamów detal taki jak chcesz robić, zobacz co wychodzi ludziom z jakimś tam doświadczeniem. 10mm sklejkę DO LASERÓW (odpowiedni klej, brzozowa) 130W dasz radę ciąć. Więcej może być problematycznie przy dużej skali (prędkość = czas realizacji zlecenia, jak ci wyjdzie wycięcie formatki z 5 godzin to będziesz się zastanawiał jak to zrobić inaczej).


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Jaki laser

#3

Post napisał: cinematic2 » 15 cze 2018, 16:33

Sqvareq85 pisze:
15 cze 2018, 12:34
grawer na glebokosc 2mm odpada.
Pewnie że odpada. Grawer to facet zajmujący się grawerowaniem a efekt jego pracy to grawerunek.
Poza tym lasery CO2 nie nadają się do grawerowania metali. Tylko YAG/fiber poprzez wielokrotne (dziesiątki-setki razy) powtarzanie.
Sqvareq85 pisze:
15 cze 2018, 12:34
Witam. Jestem nowy i przeszukalem forum odosnie ploterow co2. Nie znalazlem jednak jednoznaczej odpowiedzi na interesujacy mnie temat.
Chcialbym dowiedziec sie jaki laser sprawdzilby sie przy cieciu sklejki powyzej 10mm oraz plexi do 30mm. Grawerowanie na max 2mm w miekkich materialach oraz ciecie blachy do 1mm.
Moj budzet to okolo 70-80tys.
Prosilbym o wypowiedzi na ten temat od uzytkownikow zmagajacych sie z takimi zadaniami. Jednakze mozemy pominac kwestie wycinania w metalach. Pole robocze jakie mnie interesuje to okolo 1200x1500.
Seron oferuje taki ploter jednak nie da sie ciac w metalach a i grawer na glebokosc 2mm odpada.
Bodor niby wyciana w metalach ale nie wiem jak wyglada sytuacja z awaryjnoscia. Na forach zagranicznych poczytalem o bodorze i jego awaryjnosci. Nie jest dobrze aczkolwiek tragedii nie ma bo sa uzytkowicy co bardzo sobie chwala ten produkt. Jakie jest wsze zdanie? Co polecacie kupic i na czym sami dzialacie?
Do takich ciężkich działań zrobiłbym tak:
ten laser:
https://sprzedajemy.pl/laser-co2-rf-syn ... nr54844490
wstawiłbym do chińskiej obudowy. Chińskiej bo najtaniej wyjdzie.
Współczesne sterowniki chińskie obsługują już lasery RF.
Gdyby do tego dołożyć głowicę do cięcia blach (też od Chińczyków) to będzie cięło wszystko. Ale pożegnasz się z grawerowaniem (za ciężka głowica).
Więc trzeba by wybrać, grawerowanie czy cięcie blach.
Sqvareq85 pisze:
15 cze 2018, 12:34
Bodor niby wyciana w metalach ale nie wiem jak wyglada sytuacja z awaryjnoscia.
Zapomnij o wycinaniu blach chińskim laserkiem 130W.
W showroomie z tlenem to idzie, jak laser nowy. Po kilku tygodniach albo zajedziesz laser albo wylecisz w powietrze.
Synrad podaje, że do cięcia nawet 0,5mm stali minimum to 200 (albo 240) Watt RF a nie CW.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Jaki laser

#4

Post napisał: minipc » 15 cze 2018, 18:43

Sqvareq85 pisze:
15 cze 2018, 12:34
Witam. Jestem nowy i przeszukalem forum odosnie ploterow co2. Nie znalazlem jednak jednoznaczej odpowiedzi na interesujacy mnie temat.
Chcialbym dowiedziec sie jaki laser sprawdzilby sie przy cieciu sklejki powyzej 10mm oraz plexi do 30mm. Grawerowanie na max 2mm w miekkich materialach oraz ciecie blachy do 1mm.
Moj budzet to okolo 70-80tys.
Moim zdaniem musisz się zdecydować czy ma być to laser do grawerowania, czy do cięcia. Jeśli to drugie to zdecydowanie fiber.

Sam zacząłem poszukiwania lasera 750-1000W do cięcia stali 0.8-3mm 1-2 dni w tygodniu po kilka godzin dziennie. Wysłałem zapytanie do Kimli o FinCut'a 1020 z tubą 500W, ale podejrzewam, że nie zamknę się w 800 tys. PLN. Poza tym nie potrzebuje maszyny o wadze 12 ton a taką podają w specyfikacji. Mam już namiary na firmę z UK, która podobno buduje własne lasery smart fiber 750W-1000W o polu roboczym 1600x900mm i taki by mnie interesował. Zapewne jest to chińczyk, ale dobrze wyselekcjonowany i co najważniejsze firma słynie ze świetnego serwisu i ma części zamienne. Potwierdzone opiniami na różnych forach zagranicznych, m.in. sawmillcreek.org. Ja chcesz to Ci wyślę namiary na ich plotery CO2.


Autor tematu
Sqvareq85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2018, 07:34

Re: Jaki laser

#5

Post napisał: Sqvareq85 » 15 cze 2018, 22:28

minipc pisze:
15 cze 2018, 18:43
Sqvareq85 pisze:
15 cze 2018, 12:34
Witam. Jestem nowy i przeszukalem forum odosnie ploterow co2. Nie znalazlem jednak jednoznaczej odpowiedzi na interesujacy mnie temat.
Chcialbym dowiedziec sie jaki laser sprawdzilby sie przy cieciu sklejki powyzej 10mm oraz plexi do 30mm. Grawerowanie na max 2mm w miekkich materialach oraz ciecie blachy do 1mm.
Moj budzet to okolo 70-80tys.
Moim zdaniem musisz się zdecydować czy ma być to laser do grawerowania, czy do cięcia. Jeśli to drugie to zdecydowanie fiber.

Sam zacząłem poszukiwania lasera 750-1000W do cięcia stali 0.8-3mm 1-2 dni w tygodniu po kilka godzin dziennie. Wysłałem zapytanie do Kimli o FinCut'a 1020 z tubą 500W, ale podejrzewam, że nie zamknę się w 800 tys. PLN. Poza tym nie potrzebuje maszyny o wadze 12 ton a taką podają w specyfikacji. Mam już namiary na firmę z UK, która podobno buduje własne lasery smart fiber 750W-1000W o polu roboczym 1600x900mm i taki by mnie interesował. Zapewne jest to chińczyk, ale dobrze wyselekcjonowany i co najważniejsze firma słynie ze świetnego serwisu i ma części zamienne. Potwierdzone opiniami na różnych forach zagranicznych, m.in. sawmillcreek.org. Ja chcesz to Ci wyślę namiary na ich plotery CO2.
Jak najbardziej prosze o namiary:)
Dzis dostalem oferty z firm lasery.pl oraz atms na plotery o mocy do 130W oraz rozmiarze roboczym okolo 1600x1000. Do przemyslenia i oczywiscie co sadzicie o tych firmach?


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

Re: Jaki laser

#6

Post napisał: Zaremba » 16 cze 2018, 00:42

Ale upadek. Universal handluje chińskimi maszynami. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A myślałem, że GCC padnie pierwsze.


Autor tematu
Sqvareq85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2018, 07:34

Re: Jaki laser

#7

Post napisał: Sqvareq85 » 16 cze 2018, 22:20

Zaczerpnalem jeszcze troche informacji odnosnie innych firm, w atms daja do ploterow serii pro lasery synrad 150w za doplata. Jak to sie ma taka tuba do grawerowania i do ciecia. Odpuszczam temat wycinania w blasze bo sie naczytalem i stwierdzam ze obecnie mnie nie stac na takie zabiegi i bede to dalej zlecal innym:) a wracajac to czy jest sens inwestowac z mojej strony w tube metalowa synrad do plotera atms czy nie bardzo? Czy lepiej pojsc w strone mocnych tub szklanych innych producentow? Wyczytalem tez gdzies w internetach, ze jeden z uzytkownikow dziala na 3 seronach i nie ma z nimi wiekszych problemow procz tych zwiazanych z normalna eksploatacja. A w waszym przypadku brak wyswietlacza to duzy problem czy nie korzystacie?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki laser

#8

Post napisał: Yarec » 16 cze 2018, 22:56

Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Jaki laser

#9

Post napisał: rendejad » 17 cze 2018, 01:43

Sqvareq85 pisze:
16 cze 2018, 22:20
Zaczerpnalem jeszcze troche informacji odnosnie innych firm, w atms daja do ploterow serii pro lasery synrad 150w za doplata. Jak to sie ma taka tuba do grawerowania i do ciecia.
To tak jakbyś pytał jak się ma Audi? Świetnie się ma.
Ale ty lepiej zapytaj ile chcą tej dopłaty bo może ci szczęka opaść.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki laser

#10

Post napisał: Yarec » 17 cze 2018, 09:49

Może wypadało by oddzielnie kupić część mechaniczną z napędami o wymaganych parametrach ?
Do tego samodzielnie zrobić wymienne głowice robocze (wrzeciono/laser/nóż.plazma) ?
Przecież nikt nie wymienia głowicy co 5 minut -
jest zlecenie na laser to tniemy,
jest zlecenie na frezowanie to jedziemy
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”