Rysunek wykonawczy korpusa

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Wojciech.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 46
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:31
Lokalizacja: Polska

Rysunek wykonawczy korpusa

#1

Post napisał: Wojciech. » 21 mar 2018, 16:53

Witam!

Mam do wykonania projekt połączenia spawanego tzw rysunek wykonawczy i złożeniowy. Narazie zabrałem się w inventorze za wykonawczy i jak najlepiej go przedstawić i proszę o jakieś porady czy to przejdzie i czy da się to zrobić w dwóch rzutach(według mnie chyba nie istnieje możliwość). Tolerancja i chropowatość będzie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek




abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#2

Post napisał: abcdef » 21 mar 2018, 17:38

to masz 4 elementy do zespawania? Robisz wykonawcze do każdego osobno, potem spawalniczy.


wieczny8281
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2017, 13:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#3

Post napisał: wieczny8281 » 21 mar 2018, 20:20

tak cztery


Autor tematu
Wojciech.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 46
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:31
Lokalizacja: Polska

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#4

Post napisał: Wojciech. » 21 mar 2018, 20:36

abcdef pisze:Robisz wykonawcze do każdego osobno, potem spawalniczy.


No ale właśnie o to chodzi że mam wykonać dwa rysunki( tak to wynika z treści zadania, przykładów i projektów z poprzednich lat). I na każdym z tych rysunków jest 1 wykonawczy całej części mechanicznej i 1 spawalniczy.


tutaj przykład

Obrazek

Obrazek

Narazie zatrzymałem się na wykonawczym żeby skonsultować czy to się trzyma kupy.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#5

Post napisał: kolec7 » 21 mar 2018, 21:20

Już widzę oczami wyobraźni, jak ktoś elektrodą wykona spoinę "a2" :D
...i jak się z ta elektrodą wmieści we wnękę o szerokości 90mm pomiędzy blachami.

Ponadto...nie wymiaruje się spoin, skoro na znormalizowanym oznaczeniu (umownym) piszesz jej wymiar.
Oznaczenie gatunku materiałów "St3S" już wyszło z użycia. Oczywiście majstry starej daty wiedza, co to jest, ale....

Dwa rysunki w zupełności wystarczą. Bez zaciemniania rysunku i jego zbytniego gmatwania, uda się oznaczyć wszystkie potrzebne wymiary.
Więc zbędna robota wykonywać osobno rysunki wykonawcze blach.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
Wojciech.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 46
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:31
Lokalizacja: Polska

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#6

Post napisał: Wojciech. » 22 mar 2018, 09:05

kolec7 pisze:
21 mar 2018, 21:20
Już widzę oczami wyobraźni, jak ktoś elektrodą wykona spoinę "a2" :D
...i jak się z ta elektrodą wmieści we wnękę o szerokości 90mm pomiędzy blachami.

Ponadto...nie wymiaruje się spoin, skoro na znormalizowanym oznaczeniu (umownym) piszesz jej wymiar.
Oznaczenie gatunku materiałów "St3S" już wyszło z użycia. Oczywiście majstry starej daty wiedza, co to jest, ale....

Dwa rysunki w zupełności wystarczą. Bez zaciemniania rysunku i jego zbytniego gmatwania, uda się oznaczyć wszystkie potrzebne wymiary.
Więc zbędna robota wykonywać osobno rysunki wykonawcze blach.
Cenię twoje uwagi ale naprawdę nie do mnie bo ostatnią rzeczą jaka jest mi potrzebna do szczęścia to robienie tych rysunków :)



Niestety ale będę musiał zrobić 2 rysunki jeden wykonawczy a drugi złożeniowy. Tylko czy te 3 rzuty wystarczą na wykonawczym? Ten boczny jest konieczny do zwymiarowani tego promienia R40...


bartoszmista
Posty w temacie: 2

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#7

Post napisał: bartoszmista » 22 mar 2018, 12:08

Jak dla mnie na razie zrobiłeś złożeniówkę (z oznaczeniem spoin). Tylko na przekroju nie widzę jak łączy się podstawa z bokami. Do wykonania zostały jeszcze rysunki wykonawcze poszczególnych części (blachy i tuleja).


Autor tematu
Wojciech.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 46
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:31
Lokalizacja: Polska

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#8

Post napisał: Wojciech. » 22 mar 2018, 17:43

bartoszmista pisze:
22 mar 2018, 12:08
Jak dla mnie na razie zrobiłeś złożeniówkę (z oznaczeniem spoin). Tylko na przekroju nie widzę jak łączy się podstawa z bokami. Do wykonania zostały jeszcze rysunki wykonawcze poszczególnych części (blachy i tuleja).
Gdzie te oznaczenie spoin?? żadnych spoin nie oznaczałem... Chyba nie na te rysunki patrzyłeś.

Dodane 1 godzina 54 minuty 14 sekundy:
Wiem że to wygląda dziwnie ale ogólnie proszę Was o jakieś konsultacje żeby to wykonać tak jak wyżej jest w przykładzie :(


bartoszmista
Posty w temacie: 2

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#9

Post napisał: bartoszmista » 22 mar 2018, 19:13

Bo widzisz... nazywasz rysunek złożeniowy wykonawczym. A dla mnie wykonawczy znaczy rysunki poszczególnych części ze złożenia. W praktyce tworzy się złożeniówkę - czyli to co narysowałeś - z oznaczeniem spoin jako jeden rysunek. No ale rób jak tam was uczą...

Rysunek prawie dobrze wykonany, brakuje "tylko" kilku kresek. W tej chwili jest to jedna bryła - nie widać linii oddzielających poszczególne elementy np. blacha postawy z bokami, tuleja.


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Rysunek wykonawczy korpusa

#10

Post napisał: abcdef » 22 mar 2018, 19:35

te dwa przykłady to jakaś patologia. Jak pójdziesz do roboty i wykonasz w ten sposób dokumentację to umrą ze śmiechu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”