Ploter frezujący spawany, stała brama

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Daniel1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 cze 2015, 14:56
Lokalizacja: świętokrzyskie

Ploter frezujący spawany, stała brama

#1

Post napisał: Daniel1995 » 26 lut 2018, 22:33

Chcę zbudować pierwszą maszynę CNC, wybór padł na ploter frezujacy pole robocze jakieś 500x500x300.
Założenia:
-Konstrukcja stalowa spawana, stała brama koniecznie odkręcana (śruby m12) profile stalowe 80x80x4
oraz 120x60x4
-Silniki krokowe Nema 34 10,5 Nm z podwójnym wałem, jeżeli zostanie $$ będą dołożone enkodery
-Gwinty kulowe SFU1605 ułożyskowane w BK12 oraz BF12
-Łożyska liniowe w postaci wałków podpartych SBR20 + łożyska liniowe do nich
-Rama pod powierzchnie bazowe na pewno będzie frezowana co do odprężania się zastanawiam kwestia tego na ile stracę dokładności przy ramie tej gabarytów
-Sterowanie początkowo na Mach3 ale pewnie w przyszłości będę pisał autorskie na STM32
-Wrzeciono docelowo mokry chińczyk 2,2 kw.

Teraz pytania początkującego konstruktora:
Jaką płytę uzyć na stół oraz oś Z czy stalowe czy aluminiowe jaka gruboość?
Jak najlepiej użebrować płyty żeby nadmiernie się nie wyginało?
Na jaką obróbkę pozwoli ta maszyna czy samo drewno czy aluminium tez da rade?
Jaką dokładność uzyskam przy odprężonej ramie a jaką bez odprężania?
Czy odprężanie wibracyjne można przeprowadzić w domowych warunkach i na ile jest to skuteczne?

Obrazek

Tak wygląda początkowa konstrukcja
Co do ceny jaką chciałbym przeznaczyć to nie więcej niż 4000 - 4500zł
większość rzeczy będzie szła z kraju kwitnącego ryżu, więc mam nadzieję że uda się w tym budżecie.




mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#2

Post napisał: mareq_bb » 27 lut 2018, 08:26

Dlaczego przy takich założeniach nie użyjesz prowadnic liniowych z wózkami? Na mój gust te wałki podparte 20-tki spokojnie zamień na Hiwiny 15-tki. Cenowo nie będzie o wiele drożej a warto.


Autor tematu
Daniel1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 cze 2015, 14:56
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#3

Post napisał: Daniel1995 » 25 kwie 2018, 00:44

Otóż zaczęła powstawać owa maszyna co do prowadnic niestety nie stać mnie w aktualnej chwili na HIWINY może w przyszłości ją przerobię. Rama spawana TIG-iem wypiaskowana i pomalowana proszkowo. Niestety ze względu na ubogi budżet studencki nie była odprężana po spawaniu, Sądzę że po kilku miesiącach większe naprężenia zejdą i już nie będzie pracować na spawach.
Obrazek
Obrazek


Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#4

Post napisał: Bronsonboss » 25 kwie 2018, 09:05

Daniel1995 pisze:Otóż zaczęła powstawać owa maszyna co do prowadnic niestety nie stać mnie w aktualnej chwili na HIWINY może w przyszłości ją przerobię.

Liczyłeś ile wyjdą Cię wałki podparte, ile śruby ?? Ja na Aliexpress kupiłem zestaw prowadnic "HIWIN" z śrubami, blokami itp za 400/700/1000mm za 1380zł, podobne pieniądze jak w PL za podobny zestaw na wałkach podpartych .. A jednak różnica w prowadnicach warta dołożenia... w skali całego projektu to i tak nie będzie wielka różnica w kosztach..
Jak nie masz ciśnienia czasowego to też ludzie co jakiś czas wystawiają tu na forum używane prowadnice w rozsądnych cenach..


lukasixthm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 01 maja 2013, 21:41
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Kontakt:

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#5

Post napisał: lukasixthm » 25 kwie 2018, 14:12

Jeśli chodzą Ci po głowie wałki podparte to nawet się nie wygłupiaj i bierz zestaw który Bronsonboss proponuje. Tylko z tego co widzę to Ty tej ramy chcesz się pozbyć...


Autor tematu
Daniel1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 cze 2015, 14:56
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#6

Post napisał: Daniel1995 » 25 kwie 2018, 21:41

Ramę, jak i inne komponenty wystawiłem z ciekawości czy w ogóle jest zainteresowanie takimi rzeczami. Niestety wałki oraz łożyska liniowe już kupiłem wyszło 700 zł za 850x650x500 średnica wałków 20mm. W przyszłości bardzo prawdopodobne że się przesiądę na HIWINY ponieważ aktualnie $$ zbyt mało a praca inżynierska goni. Bardziej natomiast nacisk kładę na stworzenie autorskiego oprogramowania do niej na mikrokontrolerze z rodziny STM32, ponieważ to jest zasadniczym celem pracy, a sama maszyna to tak przy okazji. Mam natomiast pytania dotyczące płyt do osi Z oraz stołu z czego to najlepiej zrobić czy stal czy aluminium i jaka grubość bo użebrowanie mam już w miarę opanowane. Drugie pytanie jakie wrzeciono wrzucić do maszyny chłodzone wodą, powietrzem, 2.2kw czy może 3 kw?.


ArkoBro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 11 maja 2018, 16:08

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#7

Post napisał: ArkoBro » 11 maja 2018, 16:17

Proponuje aluminium jako material na os Z. Bedzie lzej i szybciej pracowac, no i sama obrobka jest latwiejsza. Natomiast wrzeciono.. zaleznie od potrzeb, osobiscie do takiej maszyny bralbym maksymalnie 2.2kW, chlodzone powietrzem, 2 zalety: zasilanie 1 fazowe i brak instalacji wodnej.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#8

Post napisał: zzzZZZ » 02 sie 2018, 15:30

i jak idzie budowa? jakieś postępy?
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


Autor tematu
Daniel1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 22 cze 2015, 14:56
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#9

Post napisał: Daniel1995 » 19 wrz 2018, 22:53

Odświeżę temat, budowa idzie powoli ze względu na szczupły budżet studencki aczkolwiek cały czas do przodu. Napotkałem jednak problem przy dostrajaniu silników krokowych mianowicie przy pewnej prędkości drgania są tak okropne, ze aż trzęsie całą ramą. Ma to miejsce przy małych prędkościach, lub podczas pracy z większymi prędkościami przy hamowaniu oraz przyspieszaniu. Pytanie jak ten problem rozwiązać, jak dostroić silniki aby te drgania zniwelować? Silniki to Nema34 a sterowniki DM860A Poniżej zdjęcie aktualnego wyglądu: Obrazek

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Ploter frezujący spawany, stała brama

#10

Post napisał: Alvar4 » 22 wrz 2018, 10:15

Ustaw duży mikrokrok na sterownikach to powinno wygładzić brzęczenie napędów. Należy tez się przyjrzeć sposobowi wykonania okręgów w CAD/CAM. Zdarza się że okrąg zamiast być narysowany jako koło i wykonywany komendami G2 i G3 to składa się z malutkich prostych które mają udawać że to jest koło i maszyna wtedy wykonuje okrąg komendami G1 drżąc radośnie ku przerażeniu operatora. Nagraj film to łatwiej będzie coś wywnioskować.
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”