Gwinciarka

Budowa gwinciarki elektrycznej

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
marcinaniol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 06 maja 2017, 20:12
Lokalizacja: Warszawa

Gwinciarka

#1

Post napisał: marcinaniol » 24 sty 2018, 11:01

Witam!
Noszę się z zamiarem zbudowania gwinciarki elektrycznej na ramieniu.
Zakres obrotów 0-500 obr/min
Zakres gwintowania m3-m24
Myślałem nad zastosowaniem serwosilnika połączonego z dwubiegunową przekładnią planetarną i głowicy do gwintowania z nawrotem.
Co do zarządzania obrotami i głębokością gwintowania myślałem o zastosowaniu falownika i enkodera.
Nie mam jeszcze konkretnych podzespołów z których zamierzam zbudować gwinciarke...
Czy takie rozwiązanie ma sens?



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Gwinciarka

#2

Post napisał: Petroholic » 24 sty 2018, 17:05

M24 gwinciarką ramieniową? To sie urwie na sam widok takiego gwintu...


Autor tematu
marcinaniol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 06 maja 2017, 20:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gwinciarka

#3

Post napisał: marcinaniol » 24 sty 2018, 17:48

są takie gwinciarki na rynku, dają radę z gwintowaniem i ku twojemu zaskoczeniu nie urywają się na sam widok...

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Gwinciarka

#4

Post napisał: Petroholic » 24 sty 2018, 21:23

Nie spotkałem jeszcze takiej :( Przeważnie mają napęd pneumatyczny i zakres w stali M3 - M12... Osobiście testowałem jedną i przy zalecanych parametrach nie dała rady M12 przekręcić. Dopiero jak podnieśliśmy ciśnienie powyżej zalecanego to przekręciła M12.

Kiedyś jeden ze sprzedawców chciał mnie załadować w balona, że niby jego gwinciarka daje radę spokojnie M16 kręcić - po krótkiej wizycie okazało się, że owszem kręci tylko, że otwór pod gwint nie miał 14.5 (M16x1.5) tylko 15.1 :D


RobiszToŹle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 290
Rejestracja: 12 lip 2013, 15:53
Lokalizacja: wziąć na cnc?

Re: Gwinciarka

#5

Post napisał: RobiszToŹle » 24 sty 2018, 21:29


Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Gwinciarka

#6

Post napisał: Petroholic » 24 sty 2018, 22:33

Petroholic pisze:M24 gwinciarką ramieniową? To sie urwie na sam widok takiego gwintu...
RobiszToŹle pisze:
marcinaniol pisze:są takie gwinciarki na rynku, dają radę z gwintowaniem i ku twojemu zaskoczeniu nie urywają się na sam widok...
Zwracam honor jeśli chodzi o kwestię, że są takie jak widać na załączonym filmie. Tyle tylko, że napęd jest hydrauliczny nie jak kolega planuje elektryczny... Co nie zmienia faktu, że nie wiem czemu ale jakoś same mi do głowy przyszły te delikatne pneumatyczne :(


Autor tematu
marcinaniol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 06 maja 2017, 20:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gwinciarka

#7

Post napisał: marcinaniol » 25 sty 2018, 00:03

Jeśli chodzi o elektryczną

Czy jest ktoś w stanie doradzić jakie podzespoły dobrać żeby razem wszystko ze sobą grało za rozsądne pieniądze?


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

Re: Gwinciarka

#8

Post napisał: numerek » 25 sty 2018, 00:26

wiecie może ile kosztuje taka elektryczna z linku ?


dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gwinciarka

#9

Post napisał: dyziu215 » 27 lut 2018, 15:25

Czy tworząc gwinciarkę o ramieniu pracującym w zakresie do 1m mogę brać pod uwagę rozwiązanie elektryczne? Grubości materiału ok 6mm i gwint max M16. Kurcze dużo by taka gwinciarka usprawniła pracę :D


afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Re: Gwinciarka

#10

Post napisał: afrykaner » 08 cze 2018, 21:27

Pracuje, w wolnych chwilach nad podobną gwinciarką ( ramię pantograficzne + silnik elektryczny. Na potrzeby testów wpadł mi w ręce silnik DC 24 V z przekładnią. Na wyjściu daje 63 obroty przy 2Nm. ) a że czasu jak na lekarstwo to i ciągnie się to jak choroba przewlekła :) O ile sama konstrukcja ramion jest dość prosta do precyzyjnego wykonania o tyle mam problem ze sprzęgłem. Pracuje w AL i tworzywach konstrukcyjnych. Jeśli zastosować dostępne tulejki ze sprzęgłem to w al pewnie dały by radę ale w tworzywach gwint uległ by zerwaniu. Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii ?

Próbowałem kilku rozwiązań. Pierwsze ze sprzęgłami od wkrętarek ( radzą sobie przy małych średnicach, tak do M8, potem trzeba blokować ) Drugie, na bogato, sprzęgła proszkowe ( nie przenoszą małego momentu i gabaryty ( średnica zbyt duża ) ). W końcu maznąłem szkic sprzęgła które w teorii można by regulować dość dokładnie. Prace wolno bo wolno ale idą do przodu.

Idea gwinciarki opartej na ramieniu pantograficznym jak dla mnie jest prawie idealna , choć ta wiertarkowa o wiele prostsza

Ps. Byłem na prezentacji u jednej z firm która sprzedaje te gwinciarki i chyba to sprawiło, że postanowiłem sam ją zrobić. Badziew na potęgę, cienkie stalowe profile. Łączenia za pomocą zwykłych śrub. MASAKRA :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”