Frezarka 5 osi

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kubas9422
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 31 lip 2013, 23:51
Lokalizacja: Warszawa

Frezarka 5 osi

#1

Post napisał: kubas9422 » 18 sty 2018, 16:13

Witam, od paru lat śledzę to forum w poszukiwaniu inspiracji jednak dopiero teraz zdecydowałem się coś napisać.

Przygotowuję się do wykonania własnej frezarki 5-cio osiowej i potrzebuję pomocy. Wiem że to będzie trudne i zabierze mi to masę czasu i pieniędzy o włożonej pracy nie wspominając. Moje dotychczasowe doświadczenie w CNC to drukarka 3D i ploter Stepcraft które stopniowo ulepszam i modernizuje jednak zachciałem czegoś więcej. Pierwszy wybór padł na gotowca chińczyka HY-3040 ze stołem uchylno-obrotowym jednak opinii na temat tej frezarki jest niewiele pole robocze jest małe a sama konstrukcja jest mało solidna. Postanowiłem więc stworzyć coś własnymi rękami :)

Z manualnymi maszynami mam więcej doświadczenia niż z CNC, pod okiem fachowca remontowałem już kilkanaście frezarek i tokarek od zegarmistrzowskich aż po kilkutonowe maszyny i wiele się przy tym nauczyłem. Dostęp do tych maszyn mam więc mam możliwość wykonania niektórych elementów dużo taniej niż gdybym miał zlecać ich wykonanie jakiejś firmie.

A teraz do rzeczy, planuję zbudować maszynę 5-cio osiową z ruchomą bramą i stołem uchylno obrotowym o polu roboczym 300x300x300mm i potrzebuję porady w kwestii konstrukcji i materiału, najodpowiedniejsza wydaje mi się konstrukcja tego typu:
Obrazek

Na podstawę chciałbym zastosować mieszankę żywicy i wypełniacza mineralnego, to się chyba nazywa "epoxy granite". Można znaleźć wiele maszyn wykonanych z tej mieszanki jednak chciałbym usłyszeć opinie kogoś kto miał z tym swoje doświadczenie. Wszystkie maszyny jakie widziałem wykonane z tego materiału były względnie nieduże lub tylko ich niewielka część była z niego wykonana, nie wiem jak sprawdzi się przy większej konstrukcji ważącej około tony.
Rozważam także wykonanie konstrukcji stalowej, spawanej z płyt jednak powoduje to dużo problemów takich jak naprężenia i ściąganie spawów.

Kolejną kwestią jest stół uchylno-obrotowy. Myślałem nad zakupem używanego gotowego stołu i przerobieniem go jednak może okazać się bezużyteczny ze względy na zużycie. Nowy nie wchodzi w gre ze względu na zbyt wysoką cenę za element który zostanie przerobiony.
Na zagranicznym forum widziałem taki stół wykonany także z epoxy granitu z zatopioną w nim stalową ramą, tutaj nasuwa się pytanie, robić stół spawany z płyt stalowych czy odlewany z zatopiona stalową ramą? Jak mocne silniki będę potrzebował aby ruszyć stołem ważącym np 150kg przez przekładnie ślimakową?

Frezarka ma służyć głównie do obrabiania aluminium i miękkich materiałów jednak chciałbym aby była w stanie obrabiać także stal.
podstawa maszyny musi być wykonana a minimum dwóch elementów na wypadek przeprowadzki ( do piwnicy wszystkie wejścia prowadzą przez schody i muszę mieć możliwość wyniesienia maszyny w kawałkach z pomocą kilku osób).
Budowa maszyny na pewno zostanie udokumentowana na forum, przerwanie projektu nie wchodzi w gre :)




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16241
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Frezarka 5 osi

#2

Post napisał: kamar » 18 sty 2018, 16:41

kubas9422 pisze:
18 sty 2018, 16:13
.
Budowa maszyny na pewno zostanie udokumentowana na forum, przerwanie projektu nie wchodzi w gre :)
Ambitny projekt. Jak wyjdzie to "chapeau bas"


philut
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 19 lut 2012, 15:25
Lokalizacja: Gdynia

Re: Frezarka 5 osi

#3

Post napisał: philut » 18 sty 2018, 17:23

Idź w kierunku epoxy granitu! Za mało konstrukcji opartych o ten magiczny materiał na tym forum :D

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka 5 osi

#4

Post napisał: bartuss1 » 18 sty 2018, 18:15

wygada niezle, ale taka piczkowata, ja bede na jesien budował 5 axis, ale póki co musimy wylać podstawe pod to coś.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


tumanek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2005, 09:25
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Frezarka 5 osi

#5

Post napisał: tumanek » 18 sty 2018, 18:53

Off top
Hmm. Co to znaczy "piczkowata"?:)
http://www.yamaseiki.com/yama_en/millin ... uction.htm
Tak dość solidnie wygląda w porónaniu do Twoich:)
Pozdr


Autor tematu
kubas9422
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 31 lip 2013, 23:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarka 5 osi

#6

Post napisał: kubas9422 » 18 sty 2018, 18:55

Decyzja została już podjęta, fundusze i czas też mam więc do realizacji potrzebuję rozgryźć tylko kwestie materiału i konstrukcji stołu.
Epoxy granit do mnie najbardziej przemawia ze względu na to ze mam dostęp do żywic i różnego kruszywa w dobrej cenie. Testy różnych materiałów trwają, szukam proporcji które dobrze się odgazują i pozwolą uzyskać dobrą powierzchnie. :D

Gabaryty nie będą powalające ale w założeniu ma być "mobilna", musi być możliwość rozłożenia jej na części które da się w kilka osób wynieść. Większe elementy nie zmieściły by się także na maszynie w pobliskiej szlifierni głowic i nie mógłbym wyrównać powierzchni po odlaniu podstawy. :)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka 5 osi

#7

Post napisał: bartuss1 » 18 sty 2018, 19:14

piczkowata to znaczy sie mała o ograniczonym polu roboczym, taka mała
moze do obrobki alu czy cos, bo pewnie nie więcej.
Moje wynikają z budzetu klienta, co ja św Mikolaj?
Ja tu bardziej pod przemysł stoczniowy sie kieruję i kolejny Pposeidon z polem roboczym 10x5x2,5m hehe, no ale to w osobnym wątku będzie relacyja, jak mnie nikt nie bedzie drażnił siakimś linuxem.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
kubas9422
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 31 lip 2013, 23:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarka 5 osi

#8

Post napisał: kubas9422 » 18 sty 2018, 19:42

bartuss1 pisze:
18 sty 2018, 19:14
piczkowata to znaczy sie mała o ograniczonym polu roboczym, taka mała pizd a
moze do obrobki alu czy cos, bo pewnie nie więcej.
Dla mnie to już jest duże pole robocze, większego i tak bym nie wykorzystał.
Co do obróbki aluminium to właśnie w ten materiał celuje, na pewno nie będzie to maszyna porównywalna z profesjonalnymi konstrukcjami jednak moim zdaniem przy tej wielkości (celuje w podstawe ok 1x1,5m) i duzej masie i ograniczeniu skręcanych połączeń elementów do minimum obróbka aluminium nie powinna być problemem, jedynie jakość tej obróbki jest niewiadoma.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16241
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Frezarka 5 osi

#9

Post napisał: kamar » 18 sty 2018, 20:00

kubas9422 pisze:
18 sty 2018, 19:42
minimum obróbka aluminium nie powinna być problemem, jedynie jakość tej obróbki jest niewiadoma.
Przy tych gabarytach (dobrze zrobiona) to powinna stal orać i to ostro.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka 5 osi

#10

Post napisał: bartuss1 » 18 sty 2018, 20:25

z tym oraniem to zalezy co zawiśnie na zetce, też stal obrrabiam, ale tpkn 1603 wiecej jak wlasnie 0,3mm na przejscie nie weźmie, a jednak śmieci multum.

a tak z głupia frant, kto obrobi powierzchnię stali 1500 x 2700? bo ja obrobię, ale czy są kolejni w tym obszarze albo i większym?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”