przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#1

Post napisał: sssTOMEKsss » 14 gru 2017, 21:30

Witam

ostatnio jeden mój stały klient zapytał czy zrobił bym mu mufy 1,5 i 2 calowe, z racji iż wychodzę z założenia klient nasz Pan i nie śmiałem powiedzieć nie pojawił się mały problem, a więc o tyle o ile z mufami do wielkości 5/4 cala nie miałem większych problemów to tu już nie mam odpowiedniego przyrządu

kupiłem gwintowniki maszynowe 1,5 i 2 cale no i niestety z racji że gwintownik większy to i kwadrat gwintownika (40x40) też spory i w mój dotychczasowy przyrząd już się nie mieści. Do 1,5 cala ten kwadrat mogę trochę zeszlifować i powinno być ok ale na 2 cale szlifowanie kwadratu raczej w gre nie wchodzi bo mam obawy czy przyrząd wytrzymie albo zeszlifowany kwadrat się nie ukręci. Trzeba wykombinować coś innego. Poniżej zdjęcia jak wygląda mój przyrząd do gwintownika w tym przypadku 5/4 cala

Obrazek

jak widać jedno wchodzi w drugie dosyć ciasno i jest zabezpieczone kołkiem również na ciasno, chciałbym zrobić coś podobnego tylko z większą średnicą pod duży gwintownik jak na drugim zdjęciu

Obrazek

Materiał już trochę stoczyłem, kwadrat gwintownika po skosie ma 50mm, materiał 70mm w najszerszym miejscu, a wiec 10mm naddatku materiału było by na skosie, myślę że wytrzymie, pozostanie mi jedynie z drugiej strony stoczyć na 30mm jeżeli by miało wchodzić w środek oprawki, a może lepiej zrobić otwór i nabijać na zewnątrz? Albo nie bawić się w nabijanie i zrobić z tego jednolisty przyrząd tocząć stożek morse'a mk5? Jeśli tak to na ile stopni powinienem ustawić sanki? A może macie jakiś inny pomysł jak to wykonać. Proszę o poradę



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#2

Post napisał: RomanJ4 » 14 gru 2017, 22:26

Obrazek
a tak praktycznie to tak:
1 - ustaw obrotnicę wg fabrycznego stożka np kła czy tulei z chwytem Mk5 w kłach
Obrazek

(ewentualnie z przesunięciem osi konika jeśli ma być stożek dłuższy, (WAŻNE! długość wzorca w kłach do ustawiania musi być identyczna jak toczonego materiału, bo inaczej wyjdzie inny kąt)
Obrazek

2 - zatocz,
Obrazek

sprawdź na tusz,
Obrazek

ew. drobna korektę kąta lub średnicy podszlifuj papierem na klocku,
Obrazek
http://www.projectsinmetal.com/shop-tip ... -easy-way/
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#3

Post napisał: sssTOMEKsss » 15 gru 2017, 21:06

jeszcze jakieś propozycje?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#4

Post napisał: Steryd » 15 gru 2017, 22:53

Zawsze możesz stoczyć do 25mm i dać uchwyt er 40na stozku morsa, albo do 20 mm i dokupić uchwyt na er32.
Ile masz tych muf do zrobienia? Nie wystarczy podeprzeć gwintownika klem i zaprzec pokrętła o imak?
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#5

Post napisał: sssTOMEKsss » 16 gru 2017, 09:27

Uchwyt samozaciskowy raczej nie wchodzi w grę, przy tak dużych oporach skrawania wątpię aby taki uchwyt wytrzymał, muf niby dużo nie mam do zrobienia ale może za tydzień dwa lub miesiąc trafi się ktoś kto znowu bd chciał kilkadziesiąt albo i kilkaset sztuk wtedy już bd przygotowany na taką robotę


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#6

Post napisał: Steryd » 16 gru 2017, 09:53

Mówisz że tulejka zaciskowa er40 będzie trzymać gorzej niż morse...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#7

Post napisał: sssTOMEKsss » 16 gru 2017, 10:48

a na czym jest ta tulejka er40 jak nie na stożku morse'a? w końcu ma wchodzić w pinole konika

eh ci teoretycy, widać że kolega chyba nigdy nie miał do czynienia z tego typu gwintowaniem
ale wytłumaczę, może trochę zachęcę do myślenia, otóż

jak widać na zdjęciu nr. 1
cały ten komplet a wiec oprawka do gwintownika i stożek morse'a wchodzi w konik tokarki, w oprawce wyfrezowany jest kwadrat pod gwintownik który z luzem w ten kwadrat wchodzi i podczas rozpoczęcia gwintowania o niego zapiera (brak możliwości obrócenia się) i gdy gwintownik wchodzi w przygotowany pod wymiar otwór po rozpoczęciu 1 zwoju zaczyna ciągnąć za sobą konika. Dopiero pod koniec gdy juz jest większa cześć przegwintowana (opory skrawania maleją) należy trochę konika popchnąć aby gwintownik nie wyskoczył z oprawki

a teraz wytłumacz mi co zyskuje inwestując z taką tulejkę zaciskową oprócz ścinania gwintów (wiercony otwór w mufie nie jest idealny, mufa może mieć delikatne bicie) gdyż gwintownik będzie siedział sztywno w tulejce oraz ryzyka uszkodzenia oprawki lub gorzej gwintownika (w tym przypadku gwintownik jest kilka razy droższy od oprawki) gdyż nie mam pewnego zaparcia w formie kwadratu lecz okrągły zacisk na obwodzie gwintownika który i tak nie jest tak pewny kwadrat, i co najlepsze w tym wszystkim cała tulejka zaś będzie nic inaczej jak UWAGA na stożku MORSEa w niczym innym jak w? KONIKU

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#8

Post napisał: RomanJ4 » 16 gru 2017, 11:04

Mówisz że tulejka zaciskowa er40 będzie trzymać gorzej niż morse...
Porównaj sobie choćby powierzchnię styku tulei ER i stożka Morse'a z chwytem narzędzia, pomijając już fakt, że stożki Morse'a stosuje się do mocowania także dużych (czytaj silnie obciążonych, również udarowo) narzędzi, a będziesz miał odpowiedź...
Poza tym jak zrozumiałem, to chwyt gwintownika ma ø40mm a tuleja ER40 maksymalnie może złapać ø34mm(ø30mm nominalna), chyba że zatoczysz chwyt.
pozdrawiam,
Roman


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#9

Post napisał: Steryd » 16 gru 2017, 15:09

Ale kolega przetoczyl już chwyt swojego przyrządu n fi30 więc zyskuje to, że odpadnie toczenie stożka morsa. Wiem jak działają stozki samohamowne i niestety w porównaniu z tulejkami zaciskowymi moment mocowania wypada tak sobie. Przede wszystkim przy stozku siła mocowania zelezy tylko od geometrii, przy tulejkach od siły dokręcania i geometrii stożka. Ale ok. Niech będzie, że się nie znam ;)
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: przyrząd do gwintownika maszynowego w koniku

#10

Post napisał: RomanJ4 » 16 gru 2017, 18:37

Nie zarzucam bynajmniej koledze braku fachowości, może tylko nie wziął pod uwagę...
Ale skoro już przetoczony to klamka zapadła, będzie jak ma być..
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”