Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM


Autor tematu
jac_corp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2017, 20:13

Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#1

Post napisał: jac_corp » 27 lis 2017, 20:42

Witam
Prosiłbym o wyrażenie opinii w sprawie programowania.
Czy programista który zaczyna pracę i dostaje skonfigurowaną stację roboczą z programem CAM, postprocesorem, bazą narzędzi powinien odpowiadać za ewentualne błędy które się w nich znajdują.

Przykład:
Dostaję skonfigurowanego CAM'a i robię program z użyciem zainstalowanej bazy narzędzi.
Program przed generowaniem kodu sprawdzam na symulacji pod kątem poprawności i ewentualnych kolizji..wszystko jest ok.
Generuje kod w zainstalowanym postprocesorze i oddaje na obrabiarkę.
Start programu i kolizja (nie ma mnie przy tym ze względu na uruchomienie w weekend)
Analiza i okazuje się że w bazie narzędzi przypisany był błędny korektor do uzytego narzędzia
"G43 H1" dla użytego narzędzia T6
(nie mam możliwosci edycji gdyż nie mam uprawnień administratora i nie mogę edytować bazy taką dostałem)

Kto w takiej sytacji jest odpowiedzialny za kolizję
-Operator bo powienien sprawdzić program i prototyp frezować na skręconym posuwie
- Programista bo powinien przejrzeć kod i domyśleć się że autor bazy narzędzi zrobił błąd
- Administrator który instalował bazę i postprocesor/ osoba która przekazała tą wersję bazy jako poprawną ?

Jakie są wasze opinie ?




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#2

Post napisał: Steryd » 27 lis 2017, 21:30

Jak to nie masz możliwości edycji pliku tekstowego, który wygenerowales?
Nie przeglądałes programu po wygenerowaniu?
Moim zdaniem wina jest po połowie. Tyle tylko, że ten kto puszczal mógł zareagować a Ty siłą rzeczy nie.

Dodane 3 minuty 56 sekundy:
A tak w ogóle to błąd jest w postprocesorze. Pewnie dla każdego narzędzia generuje G43 H1.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
jac_corp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2017, 20:13

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#3

Post napisał: jac_corp » 27 lis 2017, 21:37

Plik tekstowy można edytować ręcznie, ale bazy narzędzi w których są zapisane korektory już nie.
Baza narzędzi i postprocesor są narzucone użytkownikowi.
Co w przypadku wadliwego postprocesora tego błędu nie da się wychwycić- za to ma być odpowiedzialny programista ? skoro nie maczał w nim palców ? z bazą narzędzi i korektorami to samo ( ktoś madrzejszy mógł przypisać korektor X do narzędzia Y i teoretycznie ma prawo to działać)
Generalnie tragedia się nie stała i temat jest zamknięty ale pytam na przyszłość czy programista jako ostatnia osoba która ma wpływ na kod i dane w nim zawarte jest odpowiedzialny za całość ? ( baza narzędzi, postprocesor no i ścieżki które programuje)

Co do samego korektora H to w CAM-ie (Surfcam) egzystuje on obecnie jako offset narzędzia pobierany z bazy narzędzi.
W bazie wpisany był offset 0 i wygenerowało w kodzie H0, reszta narzędzie ma offset odpowiadający numerowi narzędzia i takie rozwiązanie działa.
Nie mogę go zmienić (bez zgłoszenia do administracji i IT) na inna wartość gdyż możne to zrobić tylko administrator systemu


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#4

Post napisał: Steryd » 27 lis 2017, 21:52

Oczywiście, że programista jest odpowiedzialny za to żeby wygenerowany program był właściwy. Masz co do tego jakieś wątpliwości?
Kod H to nie kwestia CAMA tylko języka układu sterowania. Tak korektor długości jest definiowany w HAASIE i w Fanucu m-in.
Nawet jeśli pierwsze narzędzie było określone jako H0 to nie musiał być błąd (to narzędzie mogło służyć do odniesienia bazy, a pozostałe korektory to różnica między narzędziami, a tym narzedziem).
Oczywiście jako programista powinieneś to wiedzieć.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
jac_corp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2017, 20:13

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#5

Post napisał: jac_corp » 27 lis 2017, 22:06

Mam bo programista jednak nie ma wpływu na pewne dane które generowane są zgodnie z założeniami osób które wdrażały CAMa i robiły postprocesor
Rozuemiem jak zrobi odjazdy i dziwne ścieżki które może wykryć w symulacji

Czyli dla jasności zaczynam pracę, będzie błąd w postprocesorze, bazie i mamy kolizje
To odpowiedzialny jest programista ? Finansowo również ?

Ja nie wyobrażam sobie przejrzenia i wyobrażenia ścieżek 5MB pliku txt z kodem, ale dopiero zaczynam prace..


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#6

Post napisał: Steryd » 27 lis 2017, 22:21

Przecież nie musisz przeglądać całego pliku. Tylko takie sekcje jak wymiana narzędzi, początek i koniec. Ale jak nie znasz podstaw języka w którym generujesz program to i tak nic Ci to nie da. Skoro zmieniłeś w wygenerowanym programie korektor pierwszego narzędzia, myśląc, że to tylko w CAMIE to chyba jednak nie trzeba było grzebać.
Co do odpowiedzialności finansowej, to już jest kwestia regulowana w umowie o pracę i prawie pracy. Musiałbyś tam odczytać.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#7

Post napisał: WZÓR » 27 lis 2017, 22:47

Raz już tu kiedyś pisałem , że przy kontaktach z dystrybutorami softów trzeba kłaść duży nacisk na porządne wdrożenie postprocesorów do maszyn.
.....
Steryd pisze:
27 lis 2017, 21:52
......
Kod H to nie kwestia CAMA tylko języka układu sterowania. Tak korektor długości jest definiowany w HAASIE .....
Fajnie , że o Haas wspomniałeś.
W poprzedniej firmie miałem sporo Haas na stanie .
Od czasu do czasu ( z niewiadomych mi przyczyn) postprocesor generował G- kod dla narzędzi z korektorem H0
Nie szło upilnować tych dzwonów jak człowiek latał od maszyny do maszyny jak rakieta.
.... przyjechał gość , postprocesor poprawił i sprawa ucichła.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
jac_corp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2017, 20:13

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#8

Post napisał: jac_corp » 27 lis 2017, 22:49

Pisalem ze nic ręcznie nie zmieniałem
Uznając ze moge polegać na przekazanym mi przez pracodawcę sofcie (post, baza) zrobilem symulację i wygenerowałem kod.
Z tym podejsciem lepiej robic posty i wdrażać je z bazami narzedzi bo i tak winny bedzie programista

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#9

Post napisał: WZÓR » 28 lis 2017, 09:56

jac_corp pisze:
27 lis 2017, 20:42
......
Generuje kod w zainstalowanym postprocesorze i oddaje na obrabiarkę.
Start programu i kolizja (nie ma mnie przy tym ze względu na uruchomienie w weekend)
Analiza i okazuje się że w bazie narzędzi przypisany był błędny korektor do uzytego narzędzia
"G43 H1" dla użytego narzędzia T6
(nie mam możliwosci edycji gdyż nie mam uprawnień administratora i nie mogę edytować bazy taką dostałem).....
Tylko generujesz G kod ?
...... , i nic więcej ?
A gdzie wydrukowana kartka , na której jest widoczna m/ innymi lista narzędzi?
P.s.
Patrz niżej .
Co by było gdyby przy pierwszym narzędziu z listy (T6) korektor H , albo (i) korektor D miał inną wartość niż ,, 6" ?
Oddałbyś taki program operatorowi na maszynę ?

https://zapodaj.net/1b21e5760331d.jpg.html
jac_corp pisze:
27 lis 2017, 22:49
....
Z tym podejsciem lepiej robic posty i wdrażać je z bazami narzedzi bo i tak winny bedzie programista
Winny nie będziesz jak sobie wszystko poukładasz.

Podsumowując , najwiejszą winę ponosi ten co wdrażał program CAM i postprocesor dla potrzeb firmy.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
jac_corp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lis 2017, 20:13

Re: Programowanie obrabiarek pytanie ogólne CAM

#10

Post napisał: jac_corp » 28 lis 2017, 17:43

Dzięki za informacje
Fakt jeszcze nie mam jakiegoś ogromnego doświadczenia

Narzędzie z nazwą jest generowane na samym początku g kodu i z tym nie ma problemu
ale mam zamiar poukładać to i zaczynam robić nową bazę narzędzi

https://photos.app.goo.gl/fk8Yt7sNUFl6WupI3

tak to obecnie wygląda length offsset ma równać sie numerowi narzędzia
(na tych usawieniach był wygenerowany błedny program z korektorem 0)
offset D jest 0 czy to jest ok ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”