Wymiarowanie PDF

Jak zwymiarować PDF


Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Wymiarowanie PDF

#1

Post napisał: Jarosław B » 26 lis 2017, 19:00

Witam. Mam problem z wymiarowanie rysunku / Mianowicie. Dostaje rysunki wykrojników dla poligrafii w formacie PDF .Są to dość skomplikowane kształty .Siedzę nad jednym czasami cały dzień aby coś z tego wyszło . Owszem mogę go przekształć na format jakiś Cada ale to i tak mi nie wychodzi .Wrzucam to do Auto Cada i co dalej .Od razu mówię że nie jestem biegły w takich programach . Nie wiem czy to robić jakoś ręcznie , ale znaleźć jakiś promień czy łuk na rysunku gdzie jest ich z kilkanaście to się idzie ,,powiesić ,, .Jak by mi ktoś podpowiedział jak to zrobić prosto byłbym bardzo wdzięczny .Z prostymi liniami to jeszcze sobie poradzę ale reszta to już masakra . Po prostu potrzebuję tylko i wyłącznie z wymiarować Rysunek z PDF-u gdzie jest dużo łuków promieni itd . Pozdrawiam
Jarek




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Wymiarowanie PDF

#2

Post napisał: lajosz » 27 lis 2017, 07:58

Jarosław B pisze:
26 lis 2017, 19:00
Nie wiem czy to robić jakoś ręcznie , ale znaleźć jakiś promień czy łuk na rysunku gdzie jest ich z kilkanaście to się idzie ,,powiesić ,,
Kilkanaście łuków sprawia Ci problem ?

No chłopie, przecież są rysunki gdzie łuków jest kilkaset i .... przynajmniej ja, nie widzę problemu przy ich wymiarowaniu jeśli trzeba to zrobić.
Poza tym, PDF, to tylko format (kontener) do którego można załadować dowolną treść, więc nigdy nie wiadomo co tam może być w środku.
Nawet jeśli (szczęśliwie) są jakieś wektory, to przecież mogą to być rysunki złożone z samych prostych odcinków które w miejscach gdzie jest łuk, ten łuk symulują, czyli tak naprawdę nie ma tam łuku, tylko seria prostych bardzo krótkich odcinków które złożone wyglądają ja łuk.
Dodatkowo, zamiast rysunku złożonego z polilinii łukowych i prostych, mogą być splajny (np. PDF wygenerowany z Corela), a te jak wiadomo nie zawierają łuków w ogóle, mimo to, że te łuki przecież widać.
Wreszcie są PDF-y które powstały poprzez wykorzystanie tzw, wirtualnej drukarki PDF.
W takich PDF-ach, chociaż wyglądają w miarę przyzwoicie, ro zapomnij o zachowaniu wymiarów tudzież geometrii rysunku.

Tak więc PDF PDF-owi nierówny i HGW co akurat tam się znajduje.


Tak czy siak, jeśli sądziłeś, że istnieje jakiś automat który potrafi zwymiarować PDF-a , to ..... tylko tak sądziłeś.
Niestety trzeba wszystko robić ręcznie i jeśli akurat szczęśliwie trafisz na PDF-a który został wygenerowany przez jakiś sensowny program (CAD/CAM) , to istnieje całkiem spora szansa na nie zniekształcony rysunek z zachowaniem geometrii, ale ..... i tak trzeba go wymiarować ręcznie.


Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiarowanie PDF

#3

Post napisał: Jarosław B » 27 lis 2017, 09:04

Jak żeś taki cwaniak w Autocadzie to się bardzo cieszę . Napisałem bardzo jasno i czytelnie że nie znam się na AutoCadzie i proszę o pomoc .To że wymiarujesz kilkaset promieni na rysunku kompletnie mnie nie interesuje a i w ogóle to nie jest na temat . Jeżeli mi ktoś wytłumaczy jak to zrobić z jednym łukiem to myślę że z innymi też sobie poradzę .


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiarowanie PDF

#4

Post napisał: Steryd » 27 lis 2017, 12:49

A nie możesz zwrócić się do kogoś kto Ci to przysyła, żeby dał Ci POPRAWNY rysunek w formacie dogodnym dla Ciebie?
Skoro ktoś Ci przysyła rysunek części do wykonania, to chyba mu również zależy na tym, żeby był dla Ciebie zrozumiały.
Można?
Morzna!!!


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Wymiarowanie PDF

#5

Post napisał: lajosz » 27 lis 2017, 14:15

@Jarosław B

Zapewne inni będą zaszczyceni mogąc Ci pomóc, bo kultura Twojej wypowiedzi "zaprasza" do pomocy.

=====
Tak na marginesie, to nie sądziłem, że trzeba jakiegoś szczególnego cwaniactwa w kwestii wymiarowania w CAD-ach wszelakich, ale jak widać, dla niektórych to problem nie do pokonania.


Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiarowanie PDF

#6

Post napisał: Jarosław B » 27 lis 2017, 18:14

Każda drukarnia wysyła wymiary w PDF-ie tłumaczą się tym że niejako chronią swoje prawa autorskie .Robię dla paru dużych drukarni ale każda podchodzi do tematu od lat tak samo .I tego się nie zmieni .A jak Pan nie chce robić to będziemy zamawiać w Chinach .I to jest cała dyskusja . Co prawda jak nie za bardzo lubię Chinoli to widziałem i ostrzyłem parę Ich wykrojników i za bardzo nie był się do czego doczepić .Tak pod względem wykonania jak i jakości materiału .A cena niestety dużo niższa . Trzyma ich tylko czas wykonania i na tym na razie mogę jeszcze ,, żerować ,, .


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Wymiarowanie PDF

#7

Post napisał: logopeda » 27 lis 2017, 20:00

Kol. Jarosław B
lajosz dokładnie napisał już co masz zrobić...
Ale Ty ciągle myślisz że to się da zrobić z "automatu".
Uwierz "na słowo honoru"- nie da się :) Skoro się na tym nie znasz ...(a potrzebujesz...) to musisz się tego nauczyć. Innej drogi nie ma...


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiarowanie PDF

#8

Post napisał: Steryd » 27 lis 2017, 22:02

W jaki sposób chronią prawa autorskie wysyłając do wykonania części? Tłumaczenie bez sensu. Tak w kwestii prawnej teraz bardziej naruszasz prawa autorskie powielajac dokumentację zamiast korzystać z powierzonej (rysunek, model komputerowy również jest uznawany za dokumentację).
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”