Mach 3 + CSMIO IP-M, problem z dużymi plikami

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

Mach 3 + CSMIO IP-M, problem z dużymi plikami

#1

Post napisał: lukasz_ » 20 sie 2016, 21:32

Cześć,

mam następujący problem z dwoma maszynami opartymi o CSMIO IP-M + Mach 3.

Problem wyskakuje w momencie otwierania pliku który ma ponad 300-400 tysięcy linii, zaraz po generowaniu ścieżki, przełączaniu okien etc.
Sytuacja wygląda tak, że po wczytaniu programu, Mach generuje ścieżkę i na tą chwilę nieaktywne staje się połączenie sieciowe.
Tuż po wygenerowaniu ścieżki, wysyła sygnał do CSMIO (na ikonie połączenia sieciowego widać próbę ruchu w kierunku kontrolera), jednak ten nie odpowiada i otrzymuję komunikat "External ComLink Timeout".
W tym momencie połączenie jest przerwane i wymaga wyłączenia i włączenia macha od początku.

Można ustawić dłuższy czas, na nawiązanie komunikacji pomiędzy kontrolerem i machem, żeby to naprawić?

w obu maszynach, w których mam zainstalowany taki zestaw problem występuje. Wgrałem na próbę taki program do maszyny połączonej przez LPT i tam problem nie występuje.

W przypadku PikoCNC wszystko chodzi bez najmniejszego problemu.

Na razie radzę sobie z tym, wyłączając generowanie ścieżki, ale jeśli będę chciał coś podejrzeć - nie mam szans, a czasami zdarza się głupi błąd operatora i włączenie generowania ścieżki, co skutkuje resetem i ponownym bazowaniem.
A niestety mimo że kupowałem maszynę z enkoderami, to IP-M nie obsługuje bazowania na index i enkodery sobie wiszą bez sensu :)
a na mechanicznych krańcówkach dokładność bazowania nie jest wystarczająca, żeby kontynuować pracę bez problemu.

czy jest szansa to rozwiązać?
Na razie cofam się z wersją Macha 3 co kawałek - zgodnie z zaleceniami CS-LABu, ale to jest idiotyzm, żeby używać oprogramowania sprzed kilku lat, bo update powoduje błędy.

Chodzi mi chociaż o doraźne rozwiązanie tego problemu, bo już zdecydowałem że dedykowane rozwiązanie z faktycznym wsparciem technicznym (PikoCNC) będzie lepsze i będę przerabiał obie maszyny - żeby wszystkie miały ten sam system.
Ale to dopiero po dostawie kolejnych maszyn, kiedy obecne będą mogły na kilka dni "odpocząć" i będę mógł je przerobić.

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#2

Post napisał: k-m-r1 » 21 sie 2016, 18:50

Zmiana PC,może lepsza grafika?
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: lepi » 21 sie 2016, 20:30

Można tak skonfigurować, żeby po resecie byla pamietana pozycja. Nie trzeba wtedy ponownie bazować.
A blad o którym piszesz wystepuje także z malymi plikami.
Pozdrawiam.


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: lukasz_ » 21 sie 2016, 23:00

lepi pisze:Można tak skonfigurować, żeby po resecie byla pamietana pozycja. Nie trzeba wtedy ponownie bazować.
A blad o którym piszesz wystepuje także z malymi plikami.
Pozdrawiam.
o widzisz! jak to skonfigurować?

[ Dodano: 2016-08-21, 23:02 ]
k-m-r1 pisze:Zmiana PC,może lepsza grafika?
Quad core, 4GB RAM i grafika 1GB - plik 300 tysięcy zadziała, ale 600 tyś do ponad 1 miliona wywala to samo.
więc nie jest to rozwiązanie.

poza tym pozostaje problem losowego błędu skryptu m3 - co skutkuje niewłączającym się wrzecionem na obróbkę. Czasami operator nie zdąży i po frezie. Na kilku różnych wersjach macha problem występuje średnio raz na tydzień/dwa.

Dlatego raczej dni macha są już policzone.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: lepi » 23 sie 2016, 08:23

Jestem na urlopie wiec nie sprawdzę. Chyba gdzieś w konfiguracji plugina.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: dziabi3 » 03 wrz 2016, 11:44

lukasz_ pisze:poza tym pozostaje problem losowego błędu skryptu m3 - co skutkuje niewłączającym się wrzecionem na obróbkę. Czasami operator nie zdąży i po frezie. Na kilku różnych wersjach macha problem występuje średnio raz na tydzień/dwa.

Dlatego raczej dni macha są już policzone.
Kolego ten błąd niema prawa wystąpić w poprawnie zainstalowanym Mach3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Miałem już z tym do czynienia i o ile dobrze pamiętam (kurcze mogę się mylić - starość nie radość) to za ten problem jest winne spolszczenie Mach3.
Zainstaluj jeszcze raz Mach3 w wersji 03.043.022 , nie używaj starego XML i nie używaj spolszczeń a wszystko będzie zapitalac równo.


[ Dodano: 2016-09-03, 11:46 ]
lukasz_ pisze:Na razie radzę sobie z tym, wyłączając generowanie ścieżki, ale jeśli będę chciał coś podejrzeć - nie mam szans, a czasami zdarza się głupi błąd operatora i włączenie generowania ścieżki, co skutkuje resetem i ponownym bazowaniem.
Kolego sam sobie odpowiedziałęś , masz za słaby komputer.

Kup, pożycz kompa co ma i3 2GB ram i przetestuj.
Pamiętaj aby wyłączyć analizowanie macrVB podczas ładowanie gcodu.

[ Dodano: 2016-09-03, 11:49 ]
lukasz_ pisze:A niestety mimo że kupowałem maszynę z enkoderami, to IP-M nie obsługuje bazowania na index i enkodery sobie wiszą bez sensu
Wiszą bez sensu bo CSMIO/IP-M nie obsługuje bazowania na index.
CSMIO/IP-M posiada tylko procesor STM32 a CSMIO/IP-S i CSMIO/IP-A posiadają dodatkowo procesor FPGA który zajmuje się obrabianiem szybkich sygnałów (miedzy innymi index).

Bazowanie na index wspierają serovo drivery simDrive.
Aby to wykonać należy puścić sygnał krańcówki bazowej przez simDrive.

[ Dodano: 2016-09-03, 11:51 ]
lukasz_ pisze:Quad core, 4GB RAM i grafika 1GB - plik 300 tysięcy zadziała, ale 600 tyś do ponad 1 miliona wywala to samo.
więc nie jest to rozwiązanie.
To wcale nie jest taki szybki komp.
Grafika niema tu nic do rzeczy, bo Mach3 do generowania podglądu używa procesora a nie grafiki.
I dlatego wyłączenie podglądu pomaga przy ładowaniu dużych plików.
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: lukasz_ » 06 wrz 2016, 21:25

dziabi3 pisze:
Kolego ten błąd niema prawa wystąpić w poprawnie zainstalowanym Mach3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Miałem już z tym do czynienia i o ile dobrze pamiętam (kurcze mogę się mylić - starość nie radość) to za ten problem jest winne spolszczenie Mach3.
Zainstaluj jeszcze raz Mach3 w wersji 03.043.022 , nie używaj starego XML i nie używaj spolszczeń a wszystko będzie zapitalac równo.
taaak. już słyszałem to wszystko nie raz.
Nigdy w życiu nie instalowałem spolszczenia macha - więc to można wykluczyć.
Macha instalowałem w wersjach różnych, z 03.043.022 włącznie - teraz mam go na dwóch maszynach.
Za każdym razem komputer na XP jest w 100% dedykowany do macha, to oznacza że poza systemem nie ma tam kompletnie nic. Wywalone karty dźwiękowe, sieciowe etc.
System nigdy w życiu nie był podłączony do sieci - zero obciążenia.
Ustawienia też robię za każdym razem ręcznie z printscreenów.

i du**.

Generalnie nauczyłem się już, że w kombinacji Mach 3 + CSMIO, zawsze wszystko co się dzieje jest moją winą :)
tak wynika z kontaktów ze wsparciem technicznym - mimo iż problem ze startowaniem wrzeciona jest opisany w sieci niejednokrotnie i nie udało się go do końca wyeliminować.

Miałem już sytuację, że maszyna gubiła kroki po kilku godzinach pracy. Im dłużej pracowała, tym bardziej.
Wykluczaliśmy wszystko - zgodnie z zaleceniami. Od prądu (wszystkie maszyny chodzą pod onlineowymi UPSami, więc mają idealny prąd z baterii), przez ekranowanie wszystkich przewodów, ekranowane peszle, różne komputery, nowy silnik w osi która gubiła krok, nowy sterownik tego silnika, aż do wymiany CSMIO - co w 100% załatwiło problem.
Co ciekawe CSMIO które u nas robiło bałagan, pojechało do producenta i reklamacja została odrzucona. Ale wróciło nowe a nie to samo (z zaznaczonym punktem na obudowie, z ciekawości czy będzie wymiana).

Tak jak napisałem - na szczęście dni kombinacji CSMIO + Mach3 są już u mnie policzone, bo jak się okazuje można w branży liczyć na wsparcie i faktyczne pochylenie się nad problemami, zamiast standardowego "to na pewno komputer, prąd w gniazdku, użytkownik, czy krzywa kostka na podjeździe do firmy".


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#8

Post napisał: dziabi3 » 08 wrz 2016, 00:03

Coś mi się zdaje że coś troszkę podkoloryzowałeś twoja sytuacje z wsparciem technicznym z CS-LAB. Twierdzę tak bo ich znam i tacy to oni nie są okrutni.

Zachęcam do ochłonięcia i kontaktu z nimi. Jak masz problem to ci na pewno pomogą i z tego słyną.

Kolego na wsparcie do chłopaków z CSL-LAB dzwoni tylu ludzi z tak przedziwnymi problemami przeważnie nie związanymi z CSMIO że trudno to wszystko spamiętać.

Czasami mogli by olać klienta z problemami nie związanymi z CSMIO ale tego nie robią.

Jak chcesz coś załatwić to musisz męczyć aby zapamiętali cie i twoją historie.
Wiem że jeśli ktoś zgłasza problem to do skutku jest on drążony.
Jak nie odzywasz się ty to problem zostaje uznany za rozwiązany.


Odnośnie problemu z wrzecionem to coś mi świta.
Pokaz jak ustawiłeś zakładkę spindle setup i napisz czy coś majstrowałeś w makrach m3 i m4 ?

Z tego co pamiętam to jeden klient już u nich miał taki problem tylko mam zaćmienie co wtedy było przyczyną.


A wymieniony kontroler miałeś pewnie profilaktycznie.
Wiem że czasami jak nie mogą wywołać tego samego problemu co spotkało klienta to wymieniają na nowy kontroler a stary albo jest testowany do skutku albo idzie do utylizacji.

Wiem że raz na kilkanaście tysięcy kontrolerów zdarza się taki który ma np fabryczną niedoróbkę w samym PCB (uszkodzona przelotka miedzy warstwami, a są 4).
Tego nie da się wykryć bo podczas testów jest ok a jak się u klienta pogrzeje kilkaset godzin to jest zonk)

Na koniec powiem jedynie że chłopaki z cs-lab mają napisany nowe oprogramowanie sterujące z profilem krzywej S i z paroma algorytmami poprawiającymi dynamikę.
Z tego co widziałem na własne oczy to różnica miedzy Machem a ich softem jest nie do opisania. Zero stuków , dokładność taka jak podasz w mm i tempo pracy o wiele lepsze.

Za 3 miesiące premiera wraz z nowym pluginem Mach4.
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
lukasz_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 65
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:16
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: lukasz_ » 08 wrz 2016, 19:36

Niestety nie koloryzowałem.
Poprosiłem o wydłużenie czasu oczekiwania na komunikację z Machem (External Link Timeout) - co załatwiłoby u mnie sprawę w 100% i nie byłoby problemu.
Dwukrotnie odmówiono, ze względów bezpieczeństwa.
OK, rozumiem - w mojej sytuacji to po prostu wyklucza zastosowanie takiej kombinacji z zastosowania w obecnych czy przyszłym maszynach.

Nie chce mi się męczyć nikogo, bo sam też nie mam na to czasu. Zdaję sobie sprawę, że takie problemy wynikają z tego, że oni dostosowują swój sprzęt do istniejącego, uniwersalnego rozwiązania i to samo stwarza wiele podobnych sytuacji.

W makrach nie robiłem kompletnie nic. Po prostu średnio raz w miesiącu nie rusza i tyle. Problem jest znany na zagranicznych forach i nie znalazłem rozwiązania.

Kontroler nie był wymieniony przez nich. Producent mojej maszyny miał kupiony dla kolejnego klienta i siedział u mnie cały dzień, żeby dojść do tego co daje taki błąd. Zmienialiśmy kontroler silnika, zmienialiśmy silnik, sprawdziliśmy na okoliczność luzów i wszystko co się dało.
Dopiero wymiana CSMIO na to nowe, które miał, załatwiła sprawę raz na zawsze, a tamto wysłał na gwarancję. Został obciążony jakąś tam kwotą za sprawdzenie tego i stwierdzono że kontroler jest sprawny. Ale dostał nowy.

Nie mam żalu do nikogo - wszędzie może się problem pojawić. Tylko kwestia sposobu rozwiązania problemu.
Dla mnie to akurat ważne, bo mam w firmie 3 obrabiarki które pracują na dwie zmiany i na tak głupim problemie straciłem kilkakrotnie więcej niż ten kontroler jest wart.
A w najbliższym czasie kupujemy kolejne dwie - wyciągam wnioski z trzech jakie mam i teraz wybieramy rozwiązanie dużo bardziej świadomie.

Co do ich oprogramowania sterującego - to może być porządne rozwiązanie. Moim zdaniem tam, gdzie jeden producent robi sprzęt i oprogramowanie jako jeden system - będzie to lepsze rozwiązanie.
Moje krótkie dotychczas obcowanie z Piko potwierdza tą tezę w 100%.

pozdrawiam


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#10

Post napisał: dziabi3 » 08 wrz 2016, 21:52

Sam pisałeś że wyłączenie podglądu załatwia u ciebie sprawę.
Świadczy to o zbyt małej wydajności komputera co powoduje zamulenie komunikacji sieciowej. Osobiście ładuje do Macha pliki po kilkanaście megabajtów i jeszcze ani razu nie było z tym problemu ale ja używam kompa z prockiem i3.

Sprzedają oni rocznie kilka tysięcy kontrolerów na cały świat i gdyby problem był powszechny to czas byłby wydłużony.

Podeślij im gcod do sprawdzenia wraz z kopią Mach3, niech sprawdzą na swoim sprzęcie.

Uwierz mi ze do nich zgłaszają się ludzie z tak dziwnymi pomysłami zmian w pluginie że sobie nie wyobrażasz. Chcą indywidualnych zmian bo coś tam się dzieje a potem się okazuje że problem był gdzie indziej.
Dlatego nie możesz robić tak ze odzywasz się do nich dwa razy i żądasz zmian gdzie oni twierdzą że to nie w tym leży problem a potem opisywać to na forum.

Naprawdę nie chce mi się wierzyć że tak cie potraktowano bo to do nich nie pasuje !!!
Znam ich bardzo dobrze i wiem że coś się nie dogadaliście bo zawsze idą na rękę klientowi.
Zapytam się ich czy pamiętają taką sprawę i czy to tak tragicznie wyglądało jak opowiadasz , bo coś mi się zdaje że to wielkie nie porozumienie.

Pokaż te ustawienia co cię prosiłem, mam do czynienia z Machem tyle ze aż mi się chce rzygać i jeszcze ani razu nie było problemu z wrzecionem.

Ustawienia w zakładce "Spindle setup" mają ogromne znaczenie bo zarządzają one flagami wrzeciona.

Na koniec muszę ci trochę utrzeć nosa :razz:
Piszesz że straciłeś przez przestoje maszyny o wiele więcej niż jest wart ten kontroler.
To czum nie masz zapasowego kontrolera na półce skoro masz aż trzy maszyny ?
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”