Contur Area

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
krisu22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2015, 17:18
Lokalizacja: Nibylandia

Contur Area

#1

Post napisał: krisu22 » 12 mar 2016, 01:31

Witam.

Mam problem z wykończeniem frezem kulowym. Nie zależnie jak bardzo zagęszczę ścieżkę kuli to powstają progi przy wykańczaniu. Pomiędzy zagęszczeniem 0,1-0,2 praktycznie nie ma różnicy.

Nie wiem czy to problem związany typowo z NX'em, czy z postprocesorem, czy może z samą maszyną.
Obrazek

Przed kulą leci głowica Φ16 z naddatkiem 0,1mm.

Poszczególne próby:
- ścieżka w okół stożkowego otworu z zagęszczeniem 0,2
- to samo ale 0,1
- ścieżka "od góry do dołu" i tutaj też nierówności były w okół czego kompletnie nie rozumiem

Kula składana z płytką Φ8 (nic lepszego nie mamy). Wpisałem też jej mniejszą średnicę, żeby więcej zebrała materiału ale to nie pomogło - progi nadal są.

Posługuje się operacją contur area i wybieram "obróbkę obszaru" i przy wyborze ścieżki "wzdłuż obrzeży" jak i "zig-zag" jest lipa.. Zmieniałem też zagęszczenie ścieżki z "na powierzchni" na "na części" jedynie promienie zewnętrzne na detalu wyszły lepiej.



Tagi:


nutrash
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2016, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: nutrash » 13 mar 2016, 10:31

początkowo myślałem że to, że zostawiasz tylko 0,1 to może być powód, ale piszesz o zmniejszeniu średnicy w korekcji, więc widzę, że tym tropem też poszedłeś. jednak dopytam jak dużo wtedy zbierała kula?
z czysto technicznych aspektów do sprawdzenia - przyglądałeś się narzędziu? może to w nim problem? wyrąbane gniazdo od płytki, złe jej założenie, wyszczerbienie płytki, bądź bicie narzędzia/oprawki... to by należało jeszcze sprawdzić
z części programowej nie pomogę, bo ja tylko z pulpitu maszyny piszę, nie z kompa. ale sprawdź może na symulacji na przybliżeniu lub w wygenerowanym programie czy zmienia się skok. poza tym czasem ustawienie innej tolerancji ma wpływ na wygładzanie powierzchni, nie wiem czy w tym przypadku akurat to ma znaczenie, ale piszę, a nóż

może gdybyś wstawił wyraźniejsze zdjęcie moglibyśmy jeszcze coś więcej zobaczyć


mafagr
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 14 maja 2012, 21:20
Lokalizacja: Podkarpacie

#3

Post napisał: mafagr » 14 mar 2016, 15:26

zigzag się nie bardzo nadaje ale wzdłuż obrzeży powinno być ok, takie zagęszczenie 0.2 wystarczające zagęszczenie lepiej "na części" ja też problem upatrywałbym w narzędziu bo te płytki średnio nadają się do obróbki na gotowo, lepszy byłby monolit, ważne jest też kierunek obróbki przy narzędziu na płytkę może tutaj jest problem też ?


witja18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 11 gru 2012, 08:48
Lokalizacja: Stalowa Wola

#4

Post napisał: witja18 » 14 mar 2016, 22:22

Witam.
Zmień zagęszczenie stała szerokość lub chropowatość na procent płaskiej średnicy fraza. Ustaw 0.9% procenta dla frez 10rk. Powinieneś otrzymać Ra 0.8 lub lepsze zależy jaka maszyna i narzędzie.
Puść zig-zag pod kąt XC 35-60* stopni
W firmie robimy w podobny sposób przy częściach gdzie Ra jest 0.5 wymagane
Po frezie wychodzi Ra 0.7 i polerka na koniec ręcznie.
W miejscu gdzie ustalamy naddatki zmień również wszystkie tolerancje z 0.03 na 0.003
dłużej się generuje program ale są dokładniejsze linie frezowania niema niedokładności na powierzchni frezowanej.


Poniżej link do zdjecia z powierzchnia frezowana na ww. ustawieniach
http://zapodaj.net/821e779b20eef.jpg.html
Stal 1.4122
Kula 10
S7000 F3000
Ap 0.1mm
skok 0.9%
Czas obróbki 7.5H
dla uzyskania Ra 0.5


Wielkość części 550x350x140 frezowany promień R86 +0.1mm
Jesli niepotrzaba Ci takiego wysokiego Ra wystarczy 2 procent płaskiej srednicy freza
Uzyskasz od Ra 1.6 do 1.4.


kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

#5

Post napisał: kazuya997 » 08 kwie 2016, 02:00

Zamiast narzędzia składanego użyj freza monolitycznego (dobierz do materiału), bo tym narzędziem zrobisz wykończenie. Frezami składanymi możesz zrobić zgrubnie lub półwykańczająco. Naddatek bym zostawił nieco większy, około 0.2-0.3mm. Poza tym co do obróbki w NX wypróbuj streamline, bo to ładnie zaokrągla wszystkie przejścia. Pomoc z narzędziami i parametrami skrawania uzyskasz od sprzedawcy narzędzi, czasem mogą Ci podpowiedzieć właściwą metodę skrawania. Jeśli masz wątpliwości to zapytaj przedstawiciela Sandvika, może Guhringa lub Waltera, oni wiedzą całkiem sporo.
Powodzenia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”