Mini Frezarka cnc

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Stanisław358
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 01:09
Lokalizacja: UK

Mini Frezarka cnc

#1

Post napisał: Stanisław358 » 10 paź 2015, 01:57

Witam jestem tu nowy więc kłaniam się nisko.Piszę ponieważ potrzebuje pomocy.Zawsze fascynowały mnie maszyny cnc ale nigdy nie miałem styczności z tym tematem,kilka miesięcy temu postanowiłem zakupić mała frezarkę grawerkę cnc 3020 CNC ROUTER ENGRAVING MACHINE MDF BOARD METAL WOOD PVC ACRYLIC COVER PLATES AM3020 narazie jako hobby a kiedyś może jako jakaś praca lub dodatek do pracy . Po długim czasie kupilem kompa z portem LPT i zaczęła się zabawa instalowanie MACH3 próby próby i nic .Program działa lecz tylko na ekranie,ruchy nie przechodzą na maszynę a silniki w trzech osiach stoją zablokowane, myślałem ze może coś z programem lub instalacją,ale coś chyba jest nie tak z tą maszyną bo silniki blokują się zaraz po podaniu napięcia na maszynę nawet jeśli nie jest połączona z komputerem przewodem LPT.Więc jeśli posiada ktoś wiedzę na ten temat prosiłbym bardzo o pomoc.Dziekuje i do usłyszenia



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Mini Frezarka cnc

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 10 paź 2015, 08:07

Zacznij od czytania tego forum, nie od zadawania pytan...

Silniki krokowe ze swojej natury "blokuja sie" po podaniu napiecia,
dopiero odpowiednie ich "wysterowanie" spowoduje obrot.
Narazie zabawka zachowuje sie normalnie...

q


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#3

Post napisał: edenlubawa » 10 paź 2015, 09:42

Stanisław358, Możliwe że musisz przestawić numery pinów w machu.


Autor tematu
Stanisław358
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 01:09
Lokalizacja: UK

#4

Post napisał: Stanisław358 » 10 paź 2015, 11:48

Dziękuje wszystkim za pomoc ,mam jeszcze jedno pytanie czy brakiem reakcji silników może być nie odpowiedni kabel LPT bo czytałem gdzieś ze są dwa rodzaje równoległy i skrosowany

[ Dodano: 2015-10-10, 11:51 ]
wszystkie ustawienia mam jak w karcie od producenta tej maszyny ,spróbuje może jeszcze raz wszystko wykasować i wgrać macha może z innej strony


kamil1986
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 316
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:09
Lokalizacja: Ostrów

#5

Post napisał: kamil1986 » 10 paź 2015, 17:41

Miałem do czynienia z tą maszynka mój znajomy sobie ja kupił przyszedł do mnie z nią abym mu ją uruchomił na systemie win xp wszystko działało prawidłowo ale koleś ani raz jej nie użył maszynka przeleżała w szafie parę miesięcy i ją odsprzedał swojemu znajomemu któremu dał kontakt do mnie abym mu ja uruchomił, i tu pojawił się problem bo mimo że maszynka wcześniej pracowała to potem ani drgnęła zachowywała się dokładnie jak twoja jedyna reakcja silników była podczas restartu kompa. Jedyna różnica jaka była to komputer się zmienił na kompie był zainstalowany win7 64bit gdzieś w necie natknąłem się gdzie ktoś miał taki sam problem i reinstalacja na 32bit system pomogła.


Autor tematu
Stanisław358
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 01:09
Lokalizacja: UK

#6

Post napisał: Stanisław358 » 11 paź 2015, 20:43

Dzięki za informacje ,moja też leżała od stycznia .System też już przeinstalowałem na 32.Spróbuje jeszcze pokombinować ze zmianą ponów tak jak kolega wyżej napisał,tylko nie wiem czy to dobry pomysł bo w tej chwili mam tak jak producent zaleca i jak jest w dostarczonej dokumentacji od niego ,ale spróbuje.


Autor tematu
Stanisław358
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 01:09
Lokalizacja: UK

#7

Post napisał: Stanisław358 » 16 paź 2015, 00:03

Niestety wszelkie próby zawiodły silniki nie reagują nadal.Ma ktoś może jeszcze jakiś pomysł


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 16 paź 2015, 03:16

Ciężko podpowiedzieć coś sensownego lub pomóc na odległość. Działanie na chybił- trafił ma to do siebie że częściej niestety się chybia. Lepiej jest użyć przyrządów i co nieco pomierzyć. Znasz się trochę na elektronice? Nie mam na myśli oczywiście umiejętności posługiwania się pilotem do telewizora ale polutowanie czegoś, użycie multimetru, odczytanie schematu układu elektronicznego itp. Jeżeli tak to mógłbyś na szybko zbudować drobny układzik którym dałoby się potestować frezarkę bez podpinania do komputera. Jeżeli to nie ona okazałaby się powodem problemów to należałoby zobaczyć czy i co w ogóle komputer wysyła na port drukarki. Czy są to poziomy TTL czy może w innym standardzie. Można też ewentualnie spróbować innego komputera (może masz jakiegoś znajomego z takim starszym modelem)
Mówisz że na ekranie Mach pokazuje że pracuje. Jak zachowuje się Mach, jeżeli w czasie wykonywania programu naciśniesz przycisk STOP we frezarce? Jeżeli program nie zareaguje na awaryjne zatrzymanie to będzie znak że między maszynami nie ma w ogóle komunikacji czyli na przykład numer portu LPT komputera jest źle ustawiony , jest on uszkodzony... Czy LPT w ogóle żyje, mógłbyś sprawdzić, podłączając do niego inne urządzenie, choćby drukarkę czy skaner, również starego typu czyli ze złączem LPT albo układzik monitor portu LPT z wizualizacją na diodach LED na przykład, co dzieje się na liniach.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#9

Post napisał: grg12 » 16 paź 2015, 09:37

Zrób parę zdjęć całego zestawu - w szczególności okablowania i "skrzynek" podpiętych do portu równległego. Może to coś oczywistego - np. brak któregoś zasilania (moja magiczna kula wspominała coś o zasilaniu optoizolatora od strony komputera...) albo jakimś cudem udało ci się pomylić LPT z COM :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”