Szafa sterownicza

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Szafa sterownicza

#1

Post napisał: DOHC » 21 sty 2015, 21:51

Witam,

Beton w moim bunkrze dojrzewa a ja pomyślałem że warto by się zabrać za szafę sterowniczą. Miałem zamiar kupić jakieś gotowe pudło ale potem doszedłem do wniosku że zrobię ją sam. Chcę zrobić szafę zabezpieczoną przed wilgocią i kurzem, głównie tym drugim. W pomieszczeniu gdzie stoi maszyna dość mocno się kurzy i na razie nic z tym nie zrobię. Komputer mocno to odczuwa dlatego chciałbym go zamknąć we wnętrzu szafy. Z przodu drzwiczki będą wyposażone w okno za którym będzie stał monitor. Cały ten słupek chciałem podzielić na sekcje tak żeby wyeliminować wpływ komponentów na siebie, chodzi mi o zakłócenia. Mam 1,9 m wzrostu dlatego żeby monitor był na wysokości oczu szafa będzie miała około 2 m wysokości. W górnej części będzie komputer i monitor, do komputera zrobię uszczelnione drzwiczki tak aby można było się do niego dostać z nośnikiem danych. Pod komputerem na płycie montażowej będą płytki typu mesa, płytka do sterowania falownikiem itp. Chodzi o elementy wrażliwe na zakłócenia. Druga sekcja to sterowniki silników krokowych, dzięki bliskości górnej sekcji przewody sterujące będą nie dużej długości i oddalone od źródeł zakłóceń. Pod sterownikami dam szufladę z przepustem kablowym, tak aby po wysunięciu klawiatury nie rozszczelniać szafy. Pod klawiaturą będą zabezpieczenia poszczególnych elementów i zasilacze do sterowników. Pod tą sekcją będą falowniki lub jeden falownik. Na samo dno chciałbym wpakować zbiornik buforowy na sprężone powietrze do przeciwwagi pneumatycznej. W szafie chce zamontować chłodzenie z filtrami przeciwpyłowymi, nie wiem tylko czy zastosować wentylatory ssące czy tłoczące. Pierwsza opcja ma tę wadę że przez wszystkie nieszczelnosći do szafy będą zaciągane syfy z pomieszczenia. Co myślicie o takim pomyśle? Jakie dobrac zabezpieczenia nadprądowe i jak podzieliś elementy? Mniej więcej wiem jak szafa powinna wyglądać, przydały by się jakieś wskazówki jak dobrać zabezpieczenia.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#2

Post napisał: allegromtn » 21 sty 2015, 22:31

Najlepiej to jak byś dał 2 wentylatory jeden ssący drugi tłoczący, inaczej przy szczelnej szafie nie będzie w ogóle ciągu. :wink:
Co do zabezpieczeń:
-charakterystyka b - dla elektroniki odpowiednia
-prąd bezpiecznika - 1,1 prądu znamionowego

Prąd znamionowy z mocy urządzenia zabezpieczanego kolega sobie policzy albo z tabliczki znamionowej odczyta.

Co do podziału, nie wiem co kolega w tej szafie będzie miał ale tak ogólnie dzieląc na obwody:
-falownik
-komputer
-sterowniki silników/serw?
-automatyka?
-potrzeby własne- jakieś oświetlenie szafy, wentylatory, gniazdko w szafie itp.
Logika podziału jest taka żeby zachować selektywność wyłączeń- jak wyleci bezpiecznik od falownika to obsługujący musi wiedzieć że to coś z falownikiem się dzieje. A jak na tym samym obwodzie wisiał by jeszcze komputer i sterowniki no to już może tylko stwierdzić "coś nie działa" :mrgreen:
Pozdrawiam Marek


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#3

Post napisał: DOHC » 22 sty 2015, 18:09

Dzięki za info. Co do wentylacji to założenie jest że np na dole wentylatory tłoczące do szafy powietrze a na górze kratka wentylacyjna, strumień powietrza tak poprowadzony aby owiewał radiatory urządzeń.

Pozdrawiam


bolebor
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 11 sie 2012, 23:52
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: bolebor » 25 sty 2015, 18:17

Wentylatory wyrzucające powietrze powinny mieć większy przepływ niż zasysające dzięki temu unikniesz osadzania się kurzu. Przed wentylatorem zasysającym powietrze można umieścić filtr z włókniny. Umieść zdjęcia budki na forum chętnie podpatrzę!


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#5

Post napisał: DOHC » 26 sty 2015, 17:56

Nie ma sensu dawać wiatraków ssących i pchających, ja dam tylko pchające + kratka na wylocie. Na wlocie Filtry i na wylocie też jakaś gąbeczka się znajdzie. Jak szafa zacznie powstawać zdjęcia będzie można znaleźć w moim temacie o bunkrze CNC.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”