Jaka śruba do długiej bramy?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
tomar666
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 04 mar 2014, 21:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Jaka śruba do długiej bramy?

#1

Post napisał: tomar666 » 05 lis 2014, 23:10

Szanowni koledzy, stoję przed wymianą śruby w moim "tanim" cnc i mam zgryz.

"Konstruktor", który to sklecił użył do bramy o długości 1850mm śruby TR 18x4, która nie dość, że nie ma prawidłowego łożyskowania, do tego jest powichrowana. i nie da się na niej pracować z rozsądną prędkością. Wiem już jak zrobić porządne łożyskowanie, ale śruba, którą posiadam raczej nie nadaje się do dalszej sensownej pracy.

Jako, że nie stać mnie obecnie na śrubę kulową takiej długości, chciałbym kupić nową trapezową. I tu moje pytanie. Jakiej średnicy śrubę powinienem zastosować? Myślałem, nad zakupem TR24x5 lub TR28x5.
Co sądzicie?



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 06 lis 2014, 00:32

tomar666, - no nie mów że dałeś sie nabić w butelke temu szarlatanowi od tanie cnc co nie ma pojecia o niczym.Myśle ze jak to od niego to 10 lat gwarancji przecież jest a jak nie to sprawe do sądu tak jak on to wszystkich nimi straszy.
Przy tej dł. daj najlepiej pas zębaty ... bedziesz miał dokładnosc i predkosc najtańszym sposobem.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
tomar666
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 04 mar 2014, 21:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

#3

Post napisał: tomar666 » 06 lis 2014, 11:44

KAJOS, rok temu jak dostałem dofinansowanie z UP byłem całkiem zielony w tej materii i niestety trafiłem na jego ofertę. Przed zakupem opisałem mu dokładnie do czego maszyna jest mi potrzebna uzyskałem odp, że jak najbardziej maszyna się do tego nadaje.
Maszyna owszem działa w obrębie parametrów ustalonych przez konstruktora, czyli posuw jałowy 400mm/min, roboczy 200mm/min i warstwa skrawania 1mm przy miękkim drewnie.

Ale dotarło do mnie, że jest to zbyt wolno na moje potrzeby dopiero po 4 miesiącach użerania się z problemem opisanym w tym wątku.

Niestety dopiero wtedy znalazłem też wątki na forum i dowiedziałem się jak gościu jest tu uwielbiany ;)

Wracając do maszyny, to przy polu roboczym 1350x600x150 można sobie co najwyżej ozdoby świąteczne na choinkę robić, pod warunkiem, że się w styczniu zacznie :P

Owszem olałem parametry zadane przez konstruktora, podłubałem w ustawieniach, zrobiłem kilka korekt w ustawieniach geometrii i sprzęt daje radę frezować z prędkością 500mm/min i warstwy po 3mm, ale przez zdupione łożyskowanie, w momencie zwiększania prędkości powyżej tej wartości naprężenia na osiach powodują że silniki się blokują, a są to 3Nm. Pomijam też kwestię użycia czerwonego chinola jako sterownik. To też mam zamiar zmienić jak tylko gotówka się pojawi. Ogólnie sama konstrukcja jest stabilna i sztywna, Główny problem stanowią idiotycznie wykonane pseudo łożyskowanie śrub oraz ich jakość.

KAJOS, pomysł z napędem pasowym też rozważam i coraz bardziej się ku niemu skłaniam, tylko nie bardzo wiem jak policzyć parametry do ustawienia macha. Dla śrub wiem, natomiast miałem problem dla zlokalizowania jakiegoś wzoru dla napędu pasowego. Możesz coś podpowiedzieć? I też nie bardzo wiem jakie kołą zębate i pas powinienem dobrać.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7621
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 06 lis 2014, 12:13

witam.
oczywiście że przy tej konstrukcji - paski .
śruby czy to trapezowe czy kulowe wymagają jednak lepszej dokładności ramy , itp.
liczysz prosto .
załóżmy że masz koło o 20 z i podziałce 5mm.
więc na jeden obrót koła będzie 20 x 5 = 100mm .
więc na krok 100 / 200 .
ale lepiej by było dodać przełożenie - silnik - śruba .
zyskasz na momencie a prędkość i tak będzie wystarczająca.
posiedź , pomyśl i policz.
przecież będziesz strugał zwykle w drewnie - jak mniemam :lol:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
tomar666
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 04 mar 2014, 21:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

#5

Post napisał: tomar666 » 06 lis 2014, 14:17

pukury, dzięki za nakierowanie ;) Jak udało mi się już tyle ogarnąć przez ostatnie miesiące to i z tym też sobie chyba poradzę :P

Obróbka praktycznie tylko drewna i to głównie kieszeniowanie i wycinka po obrysie. Czasem jakaś grawerka w miękkim metalu może się zdarzyć. Choć w związku z tym, że grawerka tylko w małych elementach, to może za niedługi czas wezmę się i zrobię sam jakąś kompaktową typowo grawerującą maszynkę.

Czy polecacie może jakieś konkretne pasy i koła zębate? czy nie ma to większej różnicy jaki producent?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”