wiele przejść z

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

wiele przejść z

#1

Post napisał: tomk38 » 24 sie 2014, 10:14

witam...

generuję ścieżkę narzędzia- obróbka reliefu- projekt ma 3 mm grubości, ustawiam warstwę skrawania na 1 mm , czy muszę jeszcze zaznaczać tę opcję "wiele przejść z" ? do czego ona służy?

bo jeśli tego nie odhaczę to maszyna mi frezuje na jedno przejście ...a przecież zaznaczyłem warstwę na 1 mm... więc powinno być brane na 3 razy....

co robię źle ?
Obrazek



Tagi:


artur1981
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 19 paź 2010, 20:17
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: artur1981 » 29 wrz 2014, 21:25

Czy znalazłeś opowiedz?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 30 wrz 2014, 21:10

@tomk38

Nie jesteś jedynym, który zwrócił na to uwagę :)

Rzeczywiście, jest to idiotyczne, ale ....... no takie jest :), czyli jeśli chcesz, żeby Artcam frezował relief warstwami, to trzeba zaznaczyć "wiele przejść z".
W innym przypadku (pomimo ustawienia narzędzia) będzie frezował wszystko na raz.

Głupie ?

Tak.

Dlaczego ?

Nie wiem :)


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Dolce » 12 paź 2014, 22:51

Witam.
Czy w swojej wersji programu masz możliwość wyboru strategii narzędzia jedynie w opcji "Raster X" ?
W kolejnych wersjach tego programu jest kilka opcji rastrowej strategii narzędzia.
I tak w przypadku wyboru strategii "Raster" oraz "Raster w X i Y" w ogóle nie masz możliwości ustawienia wielu przejść. Po prostu "z automatu" jest ustalone jedno przejście. Natomiast, gdy wybierzesz opcję "Raster klasyczny" (czyli zdaje się tą strategię, która masz obecnie) to wówczas jest możliwość odhaczenia opcji wiele przejść.
Tak jest dla obróbki wykańczającej. W przypadku obróbki zgrubnej natomiast "z automatu" są wykonywane wielokrotne przejścia (jeśli oczywiście są one wymagane ze względu na grubość materiału/warstwę skrawania narzędzia).
Jak jest w Twojej wersji programu ? Czy jest możliwość wybrania innych strategii narzędzia w przypadku obróbki wykańczającej ?


januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

#5

Post napisał: januszd » 13 paź 2014, 20:48

Dolce pisze:Witam.
Czy w swojej wersji programu masz możliwość wyboru strategii narzędzia jedynie w opcji "Raster X" ?
W kolejnych wersjach tego programu jest kilka opcji rastrowej strategii narzędzia.
I tak w przypadku wyboru strategii "Raster" oraz "Raster w X i Y" w ogóle nie masz możliwości ustawienia wielu przejść. Po prostu "z automatu" jest ustalone jedno przejście. Natomiast, gdy wybierzesz opcję "Raster klasyczny" (czyli zdaje się tą strategię, która masz obecnie) to wówczas jest możliwość odhaczenia opcji wiele przejść.
Tak jest dla obróbki wykańczającej. W przypadku obróbki zgrubnej natomiast "z automatu" są wykonywane wielokrotne przejścia (jeśli oczywiście są one wymagane ze względu na grubość materiału/warstwę skrawania narzędzia).
Jak jest w Twojej wersji programu ? Czy jest możliwość wybrania innych strategii narzędzia w przypadku obróbki wykańczającej ?
Generalnie rzadko korzystam z obróbki reliefu, ale widzę że mam kilka strategii rasterów, i w każdej można wybrać ilość przejść z. wersja 9.1 artcam pro
Rzemieślnik Artysta


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#6

Post napisał: tomk38 » 04 lis 2014, 08:07

to ustawienie wielu przejść z, skąd mają się zaczynac i gdzie kończyć to super sprawa.

próbowałem działać na aspire, tylko że tam tworzenie ścieżek jest sporo gorsze, nie ma się tej kontroli jak w artcam właśnie.


uhaehuehehe
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 17 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: uhaehuehehe » 02 gru 2014, 12:39

Mam pytanie, a nie chcę tworzyć oddzielnego tematu. Mianowicie przykładowo w ArtCamie tworzę wektor, wybieram "obrobka po wektorze" i chcę aby wyfrezować rowek po tym wektorze na głębokość 5mm, frezem o średnicy roboczej 2mm. Zakładam, że frez za 1 przejściem zbiera mi 1mm. Program rusza: frez się unosi na bezpieczne Z, obniża na 1mm i frezuje do końca wektora, po czym unosi się na bezpieczne Z, wraca do punktu początkowego, zagłębia na 2mm i dalej frezuje, powtarzając 5x te czynności. Czy da się w jakiś sposób ustawić, aby po zagłębieniu się freza na 1mm i przejściu przez cały wektor, frez nie unosił się na bezpieczne Z tylko na koncu tego wektora zagłębił się o 1mm i wrócił, anagolicznie też zagłębić się aż do 5mm?
Ostatnio zmieniony 02 gru 2014, 13:05 przez uhaehuehehe, łącznie zmieniany 1 raz.


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#8

Post napisał: Andrzej_kw » 02 gru 2014, 13:02

Może mało widziałem, ale nie spotkałem się z takim sposobem obróbki wzdłuż wektora. Normalnie dla zamkniętych wektorów ścieżka generowana jest według zastosowanego narzędzia. W parametrach narzędzia mamy "step down" i ścieżka generowana jest w ten sposób, że po przejściu wektora frez obniża się o odpowiednią wielkość jednorazowo, lub stopniowo jeżeli zdefiniowane jest wejście rampą, aż do osiągnięcia określonej głębokości. Nie ma żadnych powrotów do punktu zerowego. Tak to wygląda w artcamie, insigni i expressie. To jakaś zagadka

pozdrawiam
andrzej


uhaehuehehe
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 17 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: uhaehuehehe » 02 gru 2014, 13:12

Andrzej_kw pisze:Może mało widziałem, ale nie spotkałem się z takim sposobem obróbki wzdłuż wektora. Normalnie dla zamkniętych wektorów ścieżka generowana jest według zastosowanego narzędzia. W parametrach narzędzia mamy "step down" i ścieżka generowana jest w ten sposób, że po przejściu wektora frez obniża się o odpowiednią wielkość jednorazowo, lub stopniowo jeżeli zdefiniowane jest wejście rampą, aż do osiągnięcia określonej głębokości. Nie ma żadnych powrotów do punktu zerowego. Tak to wygląda w artcamie, insigni i expressie. To jakaś zagadka

pozdrawiam
andrzej
Przy zamkniętych wektorach jest tak jak napisane wyżej - 1 przejście wzdłuż zamkniętego wektora i narzędzie od razu się zagłębia dalej. Natomiast mi chodzi o otwarty wektor, czyli prostą linię, kiedy po 1 przejściu na końcu frez nie zagłębia się na końcu głębiej, tylko wraca bezpiecznym Z nie o tyle do punktu zerowego, co do początku wektora i dalej frezuje głębiej. Rozwiązanie z tym unoszeniem sie i powrotem jest bardzo czasochłonne, a pewnie da się je jakoś pominąć..

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#10

Post napisał: artmachining » 02 gru 2014, 14:36

Da się pominąć ale pewnym trickiem - ustawiasz stepdown narzędzia taki jak głębokość końcowa, włączasz ramping i wyłączasz opcję max długość i min długość ramp.
Kątem rampy sterujesz głębokością zagłębiania się narzędzia na raz.
Pozdr Adam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”