bazy w frezarce 3 osiowej

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
acocieto
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 03 paź 2012, 22:00
Lokalizacja: wawa

bazy w frezarce 3 osiowej

#1

Post napisał: acocieto » 03 paź 2012, 22:03

witam , jestem tu nowy wiec nie wiem tez czy dobry dzial .. ; /

mianowicie mam taki problem , ze jestem swiezo po szkole i zaczelem prace na frezarce cnc 3 osiowej i nie zabardzo umiem zrozumiec bazowanie osi X,Y,Z z czego to wynika ? jesli moglby ktos pomoc bylbym wdzieczny , i 2 pytanie jakies program do symulacji obrobki na frazarce by mi sie przydal , sciaglem juz 2 ale nie dzialaja .. ;/



Tagi:


CAxxx
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2012, 23:15
Lokalizacja: Rzeszów

#2

Post napisał: CAxxx » 03 paź 2012, 22:30

a czego własciwie nie rozumiesz?


Autor tematu
acocieto
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 03 paź 2012, 22:00
Lokalizacja: wawa

#3

Post napisał: acocieto » 03 paź 2012, 22:33

no nie rozumiem jak ustawic bazy , od ktorych frez zaczyna frezowac zgodnie z rysunkiem ..

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 04 paź 2012, 00:12

a czyli baza na materiale (nie baza maszyny) ..... sprawa jest prosta ... patrzysz na rys . na nim powinno być zaznaczone 'zero'

-jedna z wielu metod - frez np.fi10 podjazd zo boku materiału (x) zpis pozycji + korekta o promień frezu (5mm) tak samo w Y i w Z(w Z oczywiście bez korygowania o promień) -to metoda na rysę

[ Dodano: 2012-10-04, 00:20 ]
możan też na balerinę , sondę dotykowa itd.. otwory i czopy na czujnik zegarowy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
acocieto
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 03 paź 2012, 22:00
Lokalizacja: wawa

#5

Post napisał: acocieto » 04 paź 2012, 15:01

czyli za kazdym razem os X i Y jest w tym samym miejscu mierzona ? oczywiscie wiadomo rozne dlugosci materialu beda . a Z mierzy sie u mnie z danych napisanych na komputerze sterujacym - najwyzszy punkt frezu tak ?


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 04 paź 2012, 21:19

Najczęściej układ współrzędny ustawiasz na środku czoła płyty lub w dolnym lewym rogu. Najlepiej ustawić detal (myślę o typowej prostokątnej przygotówce) równolegle do osi XYZ. Przy użyciu sondy, jeżeli płyta nie jest ustawiona równolegle system (najczęściej) sam obróci ci układ współrzędnych, co może czasami rodzić pewne problemy, wygodniej zachować równoległość. Jeżeli sam sobie robisz rysunki, to najczęściej najwygodniej jest właśnie mięć 0 na środku czoła płyty. Jeżeli detalem (jego przygotówką) jest wałek, to tak samo - środek obrotu czoła walca - najłatwiej i najszybciej do ustawienia na obrabiarce.
Jeżeli dostajesz rysunek z zewnątrz i nie chce ci się go przerysowywać, to najwygodniej układ współrzędnych umiejscowić tak jak baza na rysunku, skutkuje to mniejszą ilością pomyłek.
Tak na początek.
Jeżeli sam generujesz programy iso (G-kody) z Cama, to tam gdzie umieścisz układ współrzędnych w Camie (najczęściej nazywa to się układ maszynowy - może być różnie w różnych Camach) musisz ustawić i na obrabiarce.
W Camie, jak jesteś myślący, to umieszczasz go tak, jak najwygodniej będzie ustawić na obrabiarce, patrz 1-sze zdania.
Nic nie zwolni cię od myślenia, tzn jeżeli to możliwe dobrze jest wybrać takie miejsce które umożliwia wielokrotne ustawienie poszczególnych frezów, jeżeli w ramach np obróbki zgrubnej splanujesz całą powierzchnię czoła to musisz to uwzględnić w razie takiej konieczności. To może być pewien minus ustawiania się Z-tem do powierzchni czoła.


Autor tematu
acocieto
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 03 paź 2012, 22:00
Lokalizacja: wawa

#7

Post napisał: acocieto » 05 paź 2012, 17:43

dobra dzieki juz wiem o co chodzi i jak to ustawiac , bynajmniej tak mi sie wydaje heh ;p

dzis mialem 3 sztuki mocowane na raz , z tym ze 2 sztuki byly obrabiane tak samo a 3 sztuka inaczej ale program juz byl napisany wiec nic nie musialem grzebac , wiec jesli powiedzmy mam 3 sztuki przedmiotu mocowane na raz i kazdy jest inaczej obrabiany to do kazdej sztuki musze ustawic baze X,Y,Z ? , oczywiscie kazda kosta od sztuk jest w innych pozycjach

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#8

Post napisał: marchru » 05 paź 2012, 19:44

Gdy na stole obrabiarki masz kilka części ( kilka imadłe z różnymi lub identycznymi robotami) istnieją dwa sposoby ich bazowania.
Pierwsza to łapanie baz dla każdeo półwyrobu i wpisywanie ich w pogram ( twój przypadek) druga możlowiść to łapanie jednej bazy. Takie akcje mają zastosowanie gdy przyrząd zapewnia powtarzalności pozycjonowania i programista zna odległości pomiędzy kolejnymi półwyrobami tworzy program z przesunięciami dla jednego zera ( bazy).
Co chcesz symulować? Gotowe programy z pracy czy chcesz coś tworzyć i generować program?
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
acocieto
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 03 paź 2012, 22:00
Lokalizacja: wawa

#9

Post napisał: acocieto » 05 paź 2012, 20:22

no czyli lapie bazy dla kazdego polwyrobu i wpisuje i po problemie .
ogolnie chodzi mi o to aby symulowac obrabianie jakiegos przedmiotu i szukanie w g-code bledow , poprawek wymiarow itp

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 05 paź 2012, 20:38

acocieto pisze:... ogolnie chodzi mi o to aby symulowac obrabianie jakiegos przedmiotu i szukanie w g-code bledow , poprawek wymiarow itp
Przy obróbce 3D bez wglądu do CAM - a zbyt wiele nie poszalejesz.
Przy obróbce konturu korzystając z kompensacji G41/G42 możesz mieć wpływ na zmianę / poprawę wymiaru i nic poza tym.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”