Gwiazda

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro
Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

Gwiazda

#1

Post napisał: wiesiuch » 08 cze 2012, 21:30

Witam szanownych forumowiczów .Potrzebuję pomocy w wygenerowaniu kodu w Artcamie na taka gwiazdę.Meczę się z tym już któryś dzień i nie mogę zrobić trajektorii tak żeby V-bitem 120 stopni zrobił mi to w jednym przejściu freza.Robi to co najmniej w dwóch przejściach.

[ Dodano: 2012-06-08, 21:31 ]
PS
Załączniki
gwiazda1.JPG
gwiazda1.JPG (30.75 KiB) Przejrzano 1075 razy
gwiazda.JPG
gwiazda.JPG (26.76 KiB) Przejrzano 1067 razy



Tagi:


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#2

Post napisał: AndrzejJS » 08 cze 2012, 23:18

Sprawdź w bibliotece narzędzi dane freza który wybrałeś do tej obróbki.
Zobacz jaką ma średnicę zewnętrzną, jaką ma wybraną maksymalną głebokość
frezowania itd.
Wydaje się że program dzieli pracę na kilka przejść bo ,,widzi'' że frez ma
za małą średnicę albo nie jest w stanie frezować wystarczająco głęboko

Pozdrawiam, AndrzejJS

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#3

Post napisał: wiesiuch » 09 cze 2012, 07:38

Próbowałem zmieniać frezy kilka razy duże i małe nawet dodałem do biblioteki swój wszystko bez skutku. maksymalnie mogę zejść do dwóch przejazdów po prostej. Na dodatek wejście freza nie jest na początku w punkcie 0 tylko zaczyna w różnych miejscach tych elementów.
Załączniki
gwiazda2.JPG
gwiazda2.JPG (39.16 KiB) Przejrzano 1063 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 09 cze 2012, 12:06

@wiesiuch

Niestety (a może na szczęście ?), Artcam tak właśnie tworzy ścieżkę maszynową przy obróbce V-bit, czyli przejazd freza jest tak w jedną jak i w drogą stronę.
Moim zdaniem tak jest lepiej w przypadku obróbki drewna, a lepiej, bo frez idąc raz w jedną, raz w drugą stronę nie pozostawia tzw. włosków, czyli masz gładką obróbkę.
No ale jeśli obrabiasz w innym materiale niż drewno, to rzeczywiście taki sposób obróbki wydaje się dyskusyjny.

Natomiast to, że zaczyna w różnych punktach to dlatego, że ma włączoną optymalizację, czyli z automatu próbuje frezować po najkrótszej możliwej trajektorii.
Jednak zawsze możesz włączyć różne rodzaje optymalizacji, czyli w sekcji "Sekwencje" masz obok przycisku "Auto" listę rozwijana i tam możesz sobie wybrać jak program am traktować tę optymalizację.
Dodatkowo, w tej samej sekcji masz przycisk "Ręcznie", gdzie możesz ręcznie określić (za pomocą narysowanego wektora) jaka ma być ta sekwencja, a szczerze mówiąc (pisząc) nie za bardzo wiem jak z tego korzystać, czyli z tej ręcznej optymalizacji bo po prostu nigdy nie było mi to potrzebne.

Nie pisałeś jaką masz maszynę, ale jeśli maszyna ma swój (choćby szczątkowy) program do rysowania obróbek, to (moim zdaniem) akurat to co próbujesz robić, czyli tę gwiazdę, można spróbować narysować w tym programie jako sześciokąt złożony z łuków wygiętych w osi Z+ łuki w jego wnętrzu również wygięte w osi Z.
Wartość wygięcia (promienia) możesz pobrać z Artcama.

Jeśli powyższe jest możliwe, to wtedy otrzymasz sześciokąt w jednym przejściu + 3 przejścia dla środka.
Można również ręcznie naklepać program w kodzie NC, ale szczerze mówiąc, komu się chce ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#5

Post napisał: wiesiuch » 09 cze 2012, 12:42

Kolego bardzo mi pomogłeś + dla ciebie oczywiście. Korzystam z prostego Piko cnc jest tam wbudowany prosty CAM .Widzi mi tę gwiazdę ale jako proste linie i nie mogę zmienić wgłębienia na środku tylko na końcach

[ Dodano: 2012-06-09, 13:53 ]
Poza tym nie mam pojęcia jak to pobrać z ArtCama


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 09 cze 2012, 14:36

@wiesiuch

Oprócz Artcama istnieje jeszcze konkurencja dla niego, czyli program firmy Vectric o ,nazwie Aspire.

Ten program nie dość, że jest tańszy, to jeszcze (moim zdaniem) o wiele szybciej generuje ścieżkę maszynową niż Artcam, a poza tym (co dla Ciebie byłoby zapewne ważne) ma jedną obróbkę której próżno szukac w Artcamie i w dodatku jest to (zaś moja subiektywna opinia) obróbka bardzo przydatna.
Otóż z angielska nazywa się ona w tym programie "Fluting" i służy do teksturowania profilem freza.
Teksturujemy nie tylko powierzchnie, ale i konkretne wektory.
Jak dla mnie, rewelacja.
Niby prosta sprawa, a w Artcamie tego brak.

Ale do rzeczy:

Program możesz pobrać w wersji demo z oficjalnej strony producenta.
Ograniczenie dema, to brak możliwości zapisywania gotowych prac, ale do ćwiczeń wystarczy spokojnie.

No więc odpalasz tego Aspire, rysujesz sześciokąt, a w środku trzy proste (jak na twoim rysunku).
Teraz wybierasz obróbkę "Fluting" , dobierasz parametry obróbki, narzędzie (w tym wypadku V-Bit), wskazujesz wektory, czyli w/w sześciokąt i linie i otrzymujesz coś takiego jak poniżej.
Dodam, że jest to to o co Ci chodzi, bo obróbka składa się z pojedynczych przebiegów.


Obrazek




a to trajektoria obróbki w widziana w 3D

Obrazek



No i gotowy model w 3D

Obrazek


Reasumując, może warto się zainteresować w/w programem ?

Wadą tego programu jest to, że nie można (jak w Artcamie) tworzyć reliefu od podstaw na podstawie wektorów, tzn. jest kilka możliwości, ale nie tak dużo jak w Artcamie.
Mimo wszystko, jest to (moim zdaniem) bardzo interesująca alternatywa dla Artcama.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#7

Post napisał: wiesiuch » 09 cze 2012, 14:45

Fajna sprawa poćwiczę na tym ale problem w tym że obiecałem koledze zrobić takie wzorki na oparciach krzeseł na diś a tu lipa stoję w miejscu z takim niby prostym wzorkiem. Dopiero wdrażam się w tajniki cnc i z trudem to wychodzi

[ Dodano: 2012-06-09, 14:49 ]
Już się prawie pogodziłem z tym podwójnym przejściem tylko Piko nie widzi mi wgłębień po łuku tylko linie proste.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 09 cze 2012, 14:59

wiesiuch pisze:Już się prawie pogodziłem z tym podwójnym przejściem tylko Piko nie widzi mi wgłębień po łuku tylko linie proste.
Pewnie dlatego napisałem w jednym z postów, że (sorry że cytuję sam siebie)
cyt:
"jeśli maszyna ma swój (choćby szczątkowy) program do rysowania obróbek, to (moim zdaniem) akurat to co próbujesz robić, czyli tę gwiazdę, można spróbować narysować w tym programie jako sześciokąt złożony z łuków wygiętych w osi Z"

oraz że:
"Jeśli powyższe jest możliwe, to wtedy otrzymasz sześciokąt w jednym przejściu + 3 przejścia dla środka. "

Widocznie ten Piko CNC nie ma w/w możliwości.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#9

Post napisał: wiesiuch » 09 cze 2012, 18:14

Przed chwilą dogadałem sie z tą gwiazdą (prawie)i zrobiłem pierwsze próby. Miałeś rację w drewnie o wiele lepiej zostawić dwa przebiegi.Natomiast nadal mam problem z ustaleniem kolejności trajektorii coś jest nie tak ponieważ ręcznie mogę zaznaczyć tylko jeden wektor.W automacie zmienia trajektorię za każdym razem inaczej po wybraniu z zakładki ale nigdy nie zaczyna od początku.
Niestety w moim programie pikocam mam możliwość tylko edycji i prostych poleceń typu;przesunięcie obrót, skalowanie rysować się nie da.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#10

Post napisał: lajosz » 09 cze 2012, 20:06

@wiesiuch

Ale co masz na myśli pisząc, że cyt :
"...................ale nigdy nie zaczyna od początku."

Co to znaczy, że nie zaczyna od początku ?
O jaki początek Ci chodzi ?
Chodzi o to, że maszyna startuje od punktu zerowego, czyli X=0 Y=0 ?
Jeśli oto chodzi, to punkt startu można bez problemu zmienić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”