SSK-MB+SKK-B01+EM-109+Step2CNC=...nic

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
caxap
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2008, 12:09
Lokalizacja: opole

SSK-MB+SKK-B01+EM-109+Step2CNC=...nic

#1

Post napisał: caxap » 18 gru 2011, 14:37

Dzień dobry. Witam wszystkich. Mam nadzieję że trafiłem wątkiem w dział. Ale "podstawy" to jest chyba to.
Na wstępie chciał bym zaznaczyć że moja wiedza z zakresu elektroniki ogranicza się w zasadzie do tego jak podłączyć miernik, ale już jak wyniki pomiarów zinterpretować to nie zawsze :)
Otóż w celach na razie edukacyjnych zmontowałem układ jak w temacie no i właśnie silnik się nie obraca. Tzn. zrobi czasem kroczek i stoi. W sensie że trzyma. Jak się go pokręci paluchami to znowu kroczek (niekoniecznie w tę samą stronę) i znowu trzyma. Próbowałem na innych silnikach z różnych drukarek i jest tak samo. Przy którejś tam próbie silnik "tykał", ale też się nie obracał. Silniki są raczej sprawne bo poprzednio podłączałem je bezpośrednio do lpt przez tranzystory i kręciły. Do prób (zasilanie silników) stosowałem zasilacz 30V wyjęty z drukarki, prostownik do akumulatorów 12V, oraz zasilacz do ładowarki 22V. Zawsze taki sam efekt. Zamiana przewodów nic nie daje.
Ten ostatni zasilacz to raczej taki nieimpulsowy bo w środku ma tylko transformator, diody i kondensator. Czy w swojej niewiedzy mogłem jakoś uszkodzić sterowniki tak na starcie? Lub niepoprawnie je zmontować. Da się to jakoś zdiagnozować. A może to kwestia ustawień w programie...
Pomóżcie jak się da. Bo jak już pisałem nie znam się na tych prądach. Polutować i podłączyć kable to każdy potrafi (jak widać) ale to nie wystarczy....
Pozdrawiam
Aha
jedyne co znalazłem w sieci na temat tego silnika http://personal.telefonica.terra.es/web ... /intro.htm




creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: creative1agh » 18 gru 2011, 15:51

Nie wiem jak w Step2CNC ale może spróbuj zainstalować sobie demo Mach3. Sądzę, że problem tkwi w ustawieniach programu. Step'a nie znam, w mach'u masz zakładkę motor tuning i tam się ustawia wszystkie parametry. Dobrą oznaką jest, że silnik "trzyma" :)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 18 gru 2011, 18:13

Ten silnik jest unipolarny i prawdopodobnie jego konstrukcja nie pozwala na wysterowanie sterownikiem do silników bipolarnych jakim jest SKK-B01 Możesz postarać się o inny sterownik albo do tego który posiadasz dokupić właściwy silnik. Ten http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=740 wygląda obiecująco i można na nim przeprowadzić wiele eksperymentów przy różnych połączeniach, co powinno przekładać się na osiągi Ten http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=808 odrobinę mocniejszy też wart zastanowienia. Jeżeli pójdziesz tą drogą to też pomyśl o porządniejszym zasilaczu- zwróć uwagę na to jaki max prąd można z niego żłopnąć. Te różne ładowarki i inne wynalazki nie dają zwykle szansy na poprawną pracę silnika.


Autor tematu
caxap
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2008, 12:09
Lokalizacja: opole

#4

Post napisał: caxap » 18 gru 2011, 18:54

No i na Machu zadziałały. Pytanie tylko dlaczego nie działały na Step`ie. Bo ten Mach to mnie przytłacza tyle tam cudów na kiju :). To teraz trzeba jakieś proste ustrojstwo stworzyć żeby były jakieś namacalne wyniki pracy. A tak trochę wybiegając w przyszłość. Jakie silniki, tzn. z jakim największym momentem można wysterować tymi sterownikami? I czy uciągną one posuwy w tokarce typu TUG, TUE?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”