Problem z uchwytem wiertarskim

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

Problem z uchwytem wiertarskim

#1

Post napisał: silmido » 24 sty 2011, 16:10

Witam,
Napisałem post w temacie, który otworzyłem kila tygodni temu, ale ponieważ nie było odzewu, więc otwieram nowy temat.
Zacząłem już swoją przygodę z tokarką JET BD-7. Chciałem nią wiercić otwory centralnie i tego będzie dotyczył ten temat. Przeczytałem w instrukcji obsługi że do wiercenie trzeba mieć "samocentrujący uchwyt wiertarski z czopem nasadzanym MK-2" (w instrukcji ang. drill chuck with MT-2 short arbor). Zanim więc w ogóle zajrzałem do budowy konika, dokonałem zakupu uchwytu wiertarskiego z trzpieniem B-16 i MK-2 z płetwą (stożek Morse'a). Niestety jak wymontowałem kieł stały z konika okazało się że jest to walec a nie stożek, na dodatek zakończony gwintowanym otworem w który wchodzi śruba pokrętła. Kieł ma średnicę większą niż największa średnica stożka MK-2 czyli żadnym rozmiarem nie przypomina Mk-2. Nie rozumiem więc dlaczego opisują w instrukcji uchwyt jako MK-2 (po ang. krótki MT-2). A może (krótki) MK-2 to nie zawsze stożek Morse'a? Czy ktoś wie gdzie można taki uchwyt kupić lub ew. ktoś mógłby mi dorobić taki walcowy uchwyt z jednej strony zakończony B16 dla zamocowania wrzeciona wiertarki a z drugiej z otworem o odpowiednim gwincie (dane w razie czego podam)?



Tagi:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1691
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#2

Post napisał: grg12 » 24 sty 2011, 16:38

Pi razy oko - zamiast wyjac kiel "wykreciles" cala pinole z konika ("wyjmowales" krecoc korba az wyszedla caly "walec"?). Wkrec go z porotem az do oporu, potem, delikatnie, sprobuj jeszcze kawalek - sruba napedowa powinna wybic kiel z obudowy. Jesli sie nie uda - wykrec pinole z powrotem, ustaw tylna czescia do gory na desce z otworem o srednicy troche wiekszej od zakupionego trzpienia (kiel ma przchodzi przez otwor w desce), popros kogos zeby przytrzymal od spodu kiel, w otwor z tylu pinoli wloz kawalek preta i delikatnie puknij mlotkiem w pret.
Pozdrawiam
Grzesiek


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#3

Post napisał: silmido » 24 sty 2011, 17:23

Wow :grin: Bardzo Ci dziękuję - zadziałało. Ten walec wyglądał jak jedna całość. Tak to jest jak człowiek nie miał takich rzeczy w szkole... Oczywiście punkt za pomoc dla Ciebie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 24 sty 2011, 21:50

To tak dla jasności
Obrazek
Konikiem nazywa się zespół tokarki (lub szlifierki) służący do podpierania obrabianych wałków ustalanych jednym końcem we wrzecionie. Przedstawiony na rysunku konik spoczywa podstawą 1 na powierzchniach łoża po przeciwnej stronie wrzeciennika. W żeliwnym korpusie 2 konika są umieszczone inne części tego urządzenia. Śruba 3 obracana kółkiem ręcznym 4 umocowanym na śrubie nakrętka 5, wkręca się w gwint tulei 7, w wyniku, czego następuje przesuwanie się jej wzdłuż osi konika.
Tuleja jest zabezpieczona przed obrotem za pomocą śruby 6 zagłębionej w kanale tulei, wykonanym równolegle do jej osi. Ruch wzdłużny tulei pod wpływem obrotu śruby jest możliwy tylko wtedy, gdy śruba zaciskowa 8 jest zwolniona. W przeciwnym przypadku sprężynujący korpus konika pod wpływem nacisku śruby zaciskającej, unieruchamia tuleję w dowolnym położeniu. W stożkowatym otworze tulei jest umocowany kieł, zwykle ustawiony w osi wrzeciona tokarki.

Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#5

Post napisał: silmido » 24 sty 2011, 22:04

W moim koniku nie ma wszystkich elementów pokazanych na rysunku (np skali) ale ogólnie jest bardzo podobnie zbudowany. Dziękuję - punkt za pomoc oczywiście :smile:


barek71
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2011, 08:39
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: barek71 » 15 mar 2011, 08:40

RomanJ4, RomanJ4, witam ma do pana pytanie

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 15 mar 2011, 09:11

Jeśli będę mógł pomóc, to z miłą chęcią. Jaki jest problem?
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”