Naprawde mała frezareczka.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
wikingc1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 09 lip 2007, 12:48
Lokalizacja: Suchedniów

Naprawde mała frezareczka.

#1

Post napisał: wikingc1 » 20 sie 2010, 17:12

Witam.
Miałem okazję kupić dość tanio szyny z wózkami o długości 12cm. Postanowiłem zrobić konstrukcję typowo na biurko :mrgreen: Pole pracy to 80X80mm a w osi Z jeszcze nei wiadomo ale ok 40mm. Konstrukcja powstaje w pokoju w bloku przy użyciu bardzo prymitywnych narzędzi.
Kilka zdjęć Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak narazie wszystko przebiega w miarę pomyślnie. Myślałem że nie zmieszczę śrub Tr10 ale zmieściły się :grin: tylko w osi Z będzie M4 .
Problem mam teraz ze sprzęgłami, narazie jest straszna prowizorka (jak cała frezarka :mrgreen: ) Rama będzie jeszcze usztywniona profilami więc powinna być sztywna.

Piszcie co o niej myślicie.
Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 20 sie 2010, 17:26

jeśli budujesz z tego co masz, to gratuluje maggajwer'ości, poczekamy na usztywnienia konstrukcji, schowaj te śrubki na środku, te od nakrętki, będą ci przeszkadzały w mocowaniu materiału, podwierć większe dziury żeby schować łby śrub. Śruby pasowałoby stoczyć pod sprzęgła i łożyska, pewnie napiszesz że będzie to problem, ale naprawdę by pasowało, będziesz potrzebował mniejszych łożysk wtedy i będą one wyglądały proporcjonalnie względem reszty konstrukcji, a ze sprzęgłami nie będzie wtedy problemu bo będą wystarczyły kawałki wężyków, a może i coś lepszego. życzę powodzenia
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: namemartin » 20 sie 2010, 22:01

Witam!
Na razie strasznie uboga ta ramka. Pierwszy kurs kolizyjny skutecznie zmieni wymiary dotychczasowej konstrukcji. 'Sporo' trzeba tych profili, żeby tą konstrukcje usztywnić.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#4

Post napisał: niko65 » 21 sie 2010, 11:15

no i to jest prawdziwa biurkowa maszynka :razz: przy wzmocnieniach nie oszczędzaj materiału tym bardziej że masz takie prowadnice to szkoda by było żeby konstrukcja się gibała, i nie zapomnij że będziesz musiał ją jakoś mocować do blatu bo będzie odbywać dłuuuugie wędrówki po stole :wink:

Pomysł na wrzeciono już masz jakiś?


Autor tematu
wikingc1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 09 lip 2007, 12:48
Lokalizacja: Suchedniów

#5

Post napisał: wikingc1 » 21 sie 2010, 12:39

Witam.
Stolik narazie jest przymocowany tylko prowizorycznie, docelowo wszystkie śruby będą wpuszczone. Sruby mogłem oddać do stoczenia i teraz żałuję że tak nie zrobiłem. Narazie będzie tak jak jest a w przyszłości jak wszystko będzie fajnie działać to będą ulepszenia. Po prostu jak zobaczę że to do czegoś się nadaje to włoże pieniądze w ulepszanie.
Co do usztywnienia ramy to tym zajmę się jak skończę oś Z planuję dać skośnie profile łączące góre z dołem i dół jeszcze wzmocnić. Jak to wyjdzie okarze sie w praniu :grin:
Co do mocowania do stołu to dobra uwaga będę coś musiał tam wymyśleć bo konstrukcja będzie raczej lekka.
Wrzeciono myślałem żeby zrobić z multiszlifierki ( ta niby podróbka dremela) ale jest za duża. Myślę nad silniczkiem z wkrętarki i dorobić jakiś blok z łożyskami itd. Jeśli ktoś by miał jakiś fajny pomysł to śmiało.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#6

Post napisał: smouki » 21 sie 2010, 14:00

proszę cię bardzo i o tym było9 pisane na forum, coś wybierzesz, tam dalej w postach są linki do innych stron z micro wrzecionami
https://www.cnc.info.pl/topics63/mikrow ... t16505.htm
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#7

Post napisał: niko65 » 21 sie 2010, 16:44

możesz też spróbować z giętkim wałkiem z miniszlifierki moja pierwsza maszynka tak działała dość długo ale problemem mogą być luzy, głośniejsza praca i strata mocy


Autor tematu
wikingc1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 09 lip 2007, 12:48
Lokalizacja: Suchedniów

#8

Post napisał: wikingc1 » 22 sie 2010, 17:37

Witam.
Wrzeciono jak na razie planuję zrobić osobno i przez pasek do silniczka z wkrętarki. Testowałem ostatnio taki z wkrętaka akum. 3,6V i pod 5V chodzi bardzo elegancko :grin: pobór prądu luzem ok 1A pod obciążeniem ok 5-6A i więcej. Mocy do małych frezów powinien mieć dosyć. Przełożenie myślę że 2-1 i obroty będą ok bo w tej chwili kręci z 15000 przy tych 5V ale to tak na oko. Jak podniosę napięcie do jakiś 7V to będzie idealnie. Grzać grzeje się ale z małym wentylatorkiem sobie da radę. Wszystko wyjdzie w praniu.
Nie wiem jak z łożyskami mam jakieś co mają 3 mm w środku ale to chyba za małe. Myślę kupić 3 szt http://allegro.pl/item1182202452_lozysk ... x5_mm.html muszę to dokładnie przemyśleć. Jeśli ktoś ma konkretne pomysły to śmiało.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#9

Post napisał: smouki » 22 sie 2010, 19:40

6 mm. jest ok do tr10 one mają właśnie 6 mm. "mięsa"
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
wikingc1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 09 lip 2007, 12:48
Lokalizacja: Suchedniów

#10

Post napisał: wikingc1 » 23 sie 2010, 08:20

Witam.
Chodzi mo o łożyska do wrzeciona i nie wiem z jakim uszczelnieniem.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”