Wytaczanie otworów na wiertarce stołowej ws-15 ?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
BorysRękojad
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 14 mar 2010, 15:20
Lokalizacja: Wąwóz

Wytaczanie otworów na wiertarce stołowej ws-15 ?

#1

Post napisał: BorysRękojad » 14 mar 2010, 17:37

Witam , mam pytanie czy ktoś robił coś podobnego ? Chodzi mi o małe otwory 39 - 41 tylko żeby zabielić tuleje i wyrównać żeby nie było owalu ani stożka , da radę ? czy wytaczak będzie uciekał jak szalony ?

Pozdrawiam



Tagi:


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#2

Post napisał: b_j » 14 mar 2010, 18:17

próbować mozna, ale z mojego doświadczenia po kilku mm, wytaczak wyleci ze stożka.
Niestety wiartarka jest przystosowana do wiercenia i głównie do działania sił wzdłuż osi.
Przy próbie frezowania, wytaczania niestety stożek nie zaciska się już tak mocno i wypada.
Ala może bardzo delikatnie małym wiórkiem uda się. Proponuje przetstowac - ale wcześniej oczyścić stożek i gniazdo i delikatnie przez drewno wbić stożek tak aby się konkretnie trzymał.

Pozdrawiam


fagry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 24 lut 2010, 17:59
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: fagry » 14 mar 2010, 22:07

Jak sie zostawi zapas około 0,5 mm i ustawi z kła na otworze najlepiej jak to możliwe to powinno być. Jeśli otwór jest zrobiony wiertłem i zostawiony zapas jak wyżej to rozwiertak na początku będzie miał bicie ale później złapie prowadzenie w otworze i powinien wyjść otwór w miarę okrągły :grin: Wszystko zależy od tego w jaki stanie będzie rozwiertak i od doboru paramterów na niego. Według mnie jeśli to jest zwykły rozwiertak wielopriórkowy to obroty nie powinny przekraczać 100. Lej po nim olejem jak będzie rozwiercał i powinno wyjść ok tylko z posuwem nie należy przesadzać. Jak dobrze zamocujesz detal i zablokujesz ramie wiertarki powinno być ok na tyle na ile to możliwe na wiertarce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2010-03-14, 22:07 ]
Jak sie zostawi zapas około 0,5 mm na strone i ustawi z kła na otworze najlepiej jak to możliwe to powinno być. Jeśli otwór jest zrobiony wiertłem i zostawiony zapas jak wyżej to rozwiertak na początku będzie miał bicie ale później złapie prowadzenie w otworze i powinien wyjść otwór w miarę okrągły :grin: Wszystko zależy od tego w jaki stanie będzie rozwiertak i od doboru paramterów na niego. Według mnie jeśli to jest zwykły rozwiertak wielopriórkowy to obroty nie powinny przekraczać 100. Lej po nim olejem jak będzie rozwiercał i powinno wyjść ok tylko z posuwem nie należy przesadzać. Jak dobrze zamocujesz detal i zablokujesz ramie wiertarki powinno być ok na tyle na ile to możliwe na wiertarce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Przyjmę każde zlecenie: frezowanie CNC, toczenie, EDM, szlifowanie, inne

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 15 mar 2010, 20:33

Możesz spróbować dla lepszego trzymania w stożku można posmarować chwyt kredą, taką zwykłą szkolną. Stosowaliśmy to w tokarkach kiedy stożek narzędzia zaczynał się obracać w gnieździe. Tu co prawda dochodzą drgania i siły promieniowe, więc niekoniecznie może to zapobiec wypadnięciu, ale może opóźni.
pozdrawiam,
Roman


wueskowicz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 14 lip 2009, 21:04
Lokalizacja: wojsławice

#5

Post napisał: wueskowicz » 29 cze 2010, 18:45

niewiem gdzie o to zapytać to pytam tu

czy do wytaczania konieczny jest posuw mechaniczny czy może być ręczny ? czy na frezarce takiej jak fp-800 jest możliwa taka operacja ? i może od razu jak oceniacie tą maszynę na co zwracać uwagę przy jej kupnie? , wiem że głowica pionowa jest :)

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: BYDGOST » 29 cze 2010, 23:19

wueskowicz pisze: czy do wytaczania konieczny jest posuw mechaniczny czy może być ręczny ?
Może być ręczny. Trzeba starać się utrzymać stałą prędkość posuwu ile się da. Nóż wytaczaka dobrze jest zrobić z promieniem, żeby uzyskać bardziej gładką powierzchnię. Jedna z moich frezarek nie ma posuwu mechanicznego a robiłem na niej gniazda pod łożyska.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”