Odczytanie/skopiowanie dyskietki 3 1/2" DD

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
CoCoN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:28
Lokalizacja: dolnośląskie

Odczytanie/skopiowanie dyskietki 3 1/2" DD

#1

Post napisał: CoCoN » 29 lis 2009, 10:06

Nabyłem maszynę z roku '1993 z utraconym oprogramowaniem PLC (padła bateryjka), problem w tym, że dane maszynowe i program PLC zapisane są na dyskietce 3 1/2 z podwójną gęstością zapisu (DD). Próbowałem po zmianie ustawnień w BIOS-ie mojego PC-ta z 3 1/2" 1.44MB (dla HD) na 3 1/2 720kB (dla DD) - nic z tego, zawsze mam komunikat o źle sformatowanej dyskietce lub propozycję sformatowania jej.
Jak odczytać starą dyskietkę DD, skopiować względnie wydrukować programy w niej zawarte?




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 29 lis 2009, 10:35

Nie napisałeś, jaka maszyna. Bo normalna stacja 1.44 powinna czytać i stare dyskietki. Problem może być, jeśli jest to np. stare Hurco, a dyskietka została zapisana w stacji w maszynie. Hurco stosowało jakiś swój system zapisu na dyskietce, niemożliwy do odczytania w normalnym PC, za to widoczny w stacji dyskietek maszyny. Choć z drugiej strony po tylu latach to możliwe, że dyskietka się rozmagnesowała. Są w Polsce firmy, odczytujące takie dyskietki, ale trochę to kosztuje.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Odczytanie/skopiowanie dyskietki 3 1/2" DD

#3

Post napisał: WZÓR » 29 lis 2009, 11:40

CoCoN pisze:Nabyłem maszynę z roku '1993 z utraconym oprogramowaniem PLC (padła bateryjka), problem w tym, że dane maszynowe i program PLC zapisane są na dyskietce 3 1/2 z podwójną gęstością zapisu (DD). Próbowałem po zmianie ustawnień w BIOS-ie mojego PC-ta z 3 1/2" 1.44MB (dla HD) na 3 1/2 720kB (dla DD) - nic z tego, zawsze mam komunikat o źle sformatowanej dyskietce lub propozycję sformatowania jej.
Jak odczytać starą dyskietkę DD, skopiować względnie wydrukować programy w niej zawarte?
Witam
Jak nie będziesz w stanie poradzić sobie z tą dyskietką to podjedź do Wrocławia ... :arrow:
http://www.ckp.pl/ ... o ile mi wiadomo , tam jeszcze korzystają z tego typu dyskietek na kursie CNC.
Mam nadzieję , że Tobie pomogą. :smile:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
CoCoN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:28
Lokalizacja: dolnośląskie

#4

Post napisał: CoCoN » 29 lis 2009, 13:05

Maszyna krajowa ze sterownikiem Sinumerik 810, który nie ma stacji dyskietek, dyskietka leżała osobno, w dokumentacjach, widać nigdy dotąd nie była potrzebna...
a o CKP, owszem - pomyślałem, ale skoro mają tam również kursy komputerowe, to przecież nie na archiwalnym sprzęcie?


Ryan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:11
Lokalizacja: Odra Kaczawa

#5

Post napisał: Ryan » 29 lis 2009, 13:23

No właśnie, chyba łatwiej przegrać vinyla na CD za 10 zet-eła od sztuki (bez przerw między utworami) niż dyskietkę DD, no - gdzie i za ile?
W każdej firmie, która na co dzień zajmuje się czym innym, trzeba mocno się przystosowywać i napraszać...
Ja mam w firmie bodaj z jakąś OKUMĄ (na 100% japońska maszyna, rocznik '1990) dyskietkę źródłową jeszcze większą niż
5 1/2", w tak samo elastycznej obudowie; rozpiętością mojej dłoni oceniłem, że to
dyskietka 8-calowa !!!
Do czego ją włożyć, czym odczytać?


Autor tematu
CoCoN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:28
Lokalizacja: dolnośląskie

#6

Post napisał: CoCoN » 06 gru 2009, 12:42


Okazało się, że te dyskietki (3 1/2 " DD) były zapisywane na programatorze SIEMENSa typu PG 635, znalazłem małą karteczkę opisową na dnie pudełka .
§

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”