PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

PicoCAM

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
Firepit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2024, 16:43

PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#1

Post napisał: Firepit » 22 maja 2024, 19:51

Witam wszystkich forumowiczów.
Zostałem "szczęśliwym" nabywcą frezarki CNC z drugiej ręki i mam na niej program PicoCNC. Mam pytanie do szerokiego grona forumowiczów, a więc jest tam program PicoCAM do tworzenia detali (przeczytałem instrukcję wprowadzającą na stronie autora, proste elementy wiem jak już robić na nim) Czy ktoś pracował na tym programie i mógłby mnie przeszkolić z niego. Dodam iż kontaktowałem się z autorem - brak możliwości aby się zająć szkoleniem a producent - obecnie brak czasu na takie przeszkolenia.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :D



Tagi:


potek74
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 21 kwie 2016, 21:28
Lokalizacja: Suchy Las

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#2

Post napisał: potek74 » 22 maja 2024, 22:49

Witaj Firepit
Używam piko cnc od 5 lat i przyznaję że program pikoCam używam czasem do przerobienia na szybko jakiś małych detali i myślę ze do tego nadaje się super, ale żeby robić w nim rysunki od a do z to już trochę słabo.
Ja używam do robienia rysunków 2D przede wszystkim programu CorelDraw oraz Affinity designer obydwa programy dobrze exportują pliki DXF i nie robią mi z koła tzw. "kwadratury koła". Do exportu 3D używam programów Designspark mechanical oraz darmowego Freecad.
Chyba najbardziej i najwięcej korzystam z CorelDraw i tobie też polecam ten program.
Nie wiem z czym masz problem w PikoCam pytaj - jeżeli wiem i idzie to zrobić w tym programie to ci pomogę.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#3

Post napisał: tuxcnc » 23 maja 2024, 05:19

potek74 pisze:
22 maja 2024, 22:49
korzystam z CorelDraw i tobie też polecam ten program.
CorelDraw to program dla artystów, a nie dla inżynierów, i nadaje się do rysowania kwiatków.


tad1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 176
Rejestracja: 17 sty 2008, 20:01
Lokalizacja: skawa

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#4

Post napisał: tad1 » 23 maja 2024, 07:11

Do prostych rzeczy corel u mnie działa bardzo dobrze .Zależy kto co robi i co potrzebuje rysować.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#5

Post napisał: tuxcnc » 23 maja 2024, 14:55

tad1 pisze:
23 maja 2024, 07:11
Do prostych rzeczy corel u mnie działa bardzo dobrze .Zależy kto co robi i co potrzebuje rysować.
Do pewnych rzeczy Corel nadaje się nawet bardzo dobrze, ale zastosowania czysto techniczne do nich nie należą.
Nie chodzi tylko o możliwości (narysuj odcinek z punktu x10y10 do x27y34...), ale też o interfejs.
Miałem z CorelDraw i pracami czysto technicznymi bardzo przykre doświadczenia.
Pracowałem w firmie, której właściciel ostro przejechał się na pirackim oprogramowaniu, o którym nawet nie wiedział, bo instalował je jeden z pracowników, Skończyło się na tym, że musiał zapłacić jakąś grzywnę i dostał kompletnej paranoi na tym punkcie - pozwalał korzystać tylko z programów, na które miał fakturę. Tłumaczenie co to jest GPL nie dawało żadnego rezultatu..
Tak więc w firmie jest CorelDraw, to używajcie CorelDraw...
Nie robiliśmy rzeczy specjalnie skomplikowanych, jakieś osłony z poliwęglanu, czy wzorniki z innych tworzyw.
Sporo materiału szło na złom z powodu czegoś, co ma zapewne jakąś fachową nazwę, ale ja to nazywam "ciągnięcie myszą".
Otóż kiedy gdzieś potrzebowałem kliknąć, to się zdarzało, że zamiast spodziewanego efektu CorelDraw zaznaczał najbliższy obiekt i wędrował on za ruchem myszy...
Jak się pracuje na dużym powiększeniu, to takiego zaznaczenia, ani zaznaczonego obiektu w ogóle nie widać na ekranie, a szydło z worka wychodzi przy montażu, kiedy np. otwory nie pasują...
Sprawdzanie projektu czy coś się nie przesunęło o pół milimetra to też katorga...
To oczywiście tylko przykład, ale moim zdaniem totalnie dyskwalifikujący to oprogramowanie do zastosowań technicznych.
Dla inżynierów są programy typu CAD, których autorzy kiedy słyszą słowa "odcinek" albo "punkt", to nie robią miny karpia i nie pytają co to i po co to komu...
Ja używam LibreCAD, który na początku jest trudny, ale po pewnym czasie idzie się do niego przyzwyczaić i naprawdę się sprawdza.
Oczywiście inżynierski CAD nie nadaję się do rysowania kwiatków czy myszki Miki i wtedy trzeba sięgnąć po CorelDraw albo darmowy Inkscape, ale tylko wtedy.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1862
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#6

Post napisał: drzasiek90 » 23 maja 2024, 16:50

tuxcnc pisze:
23 maja 2024, 14:55
Do pewnych rzeczy Corel nadaje się nawet bardzo dobrze, ale zastosowania czysto techniczne do nich nie należą.
Oczywiście, że takkę techniczne zastosowania.
Robisz urządzenie, potrzebujesz zaprojektować tabliczkę znamionową albo maskę na front. To jest jak najbardziej techniczne zastosowanie.
A ja np. często rysuję coś na szybko do wyfrezowania w inkscape (który też nazywasz programem dla artystów) - bo się przyzwyczaiłem i mi nieraz szybciej niż w librecad.
Wystarczy usunąć kontury i pracować tylko na samym tle kształtów w kolorze półprzezroczystym.
Wtedy wymiar zewnętrzny odpowiada wymiarowi zewnętrznemu.


tad1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 176
Rejestracja: 17 sty 2008, 20:01
Lokalizacja: skawa

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#7

Post napisał: tad1 » 23 maja 2024, 17:36

Panowie piszemy o corelu a Firepit szuka pomocy ,najlepiej aby napisał lub zamieścił jakiś rysunek i pytał o konkretne rzeczy jak to zrobić to się pomoże w miarę możliwości .lub napisz na priw


Autor tematu
Firepit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2024, 16:43

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#8

Post napisał: Firepit » 23 maja 2024, 22:53

...dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem. To może zapytam o jedną funkcję której nie mogę odnaleźć w Pico CAM, dla lepszego zobrazowanie dodam szybki rysunek i zdjęcie detalu w którym skos (wierszowanie) wykonałem za pomocą funkcji "Fazowanie" tylko to nie tędy droga jak wiemy :wink:, przepraszam za jakość obrazka ma on jedynie zobrazować zapytanie.
Załączniki
fot1.jpg
rys1.jpg


potek74
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 21 kwie 2016, 21:28
Lokalizacja: Suchy Las

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#9

Post napisał: potek74 » 24 maja 2024, 00:42

Firepit pisze:PicoCAM do tworzenia detali (przeczytałem instrukcję wprowadzającą na stronie autora, proste elementy wiem jak już robić na nim)

Witaj trochę mnie i więcej ludzi wprowadziłeś w błąd PikoCam umożliwia tworzenie ścieżki narzędzia na podstawie zadanej geometrii. Jest w nim moduł do tworzenia (rysowania) jak to nazwałeś detali i dlatego ta dyskusja o rysowaniu. Po prostu trochę nie precyzyjnie się wyraziłeś. Ale w porządku uczysz się.
Jeśli chodzi o pytanie które zadałeś to napisz czy rysunek który posiadasz jest 2d czy 3d.
Jakiego rodzaju chcesz użyć frez do wykonania skosu (płaski, skośny, kulowy).
Ogólnie jeśli rysunek jest 2d to według mnie wybrałeś prawidłowo funkcję fazowania bo do tego służy ta funkcja w pikocnc.
Nie do końca rozumiem z czym masz problem:
-czy z jakością powierzchni skosu?
-prędkością pracy?
Napisz trochę precyzyjniej o problemie.
Pozdrawiam


Autor tematu
Firepit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2024, 16:43

Re: PicoCNC - PicoCAM - szkolenia ?

#10

Post napisał: Firepit » 27 maja 2024, 18:47

Witam ponownie, co do tematu szkoleń z programu PicoCAM to udało mi się skontaktować z autorem i informacje które uzyskałem po przez e-mail, dużo wniosły w poznawaniu go. Co za tym idzie, im bardziej go poznaje to jestem zadziwiony jak duży potencjał w nim drzemie i naprawdę można na nim "rzeźbić" :D dość skomplikowane detale. Jak uda mi sie opanować możliwości PicoCAM-a to być może w przyszłości będę mógł pomóc innym. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za zainteresowanie tematem

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”