Mazak qt10 atc mc

Nie mogę zbazować maszyny

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol

Awatar użytkownika

Autor tematu
KamilPłochocki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2023, 08:48

Mazak qt10 atc mc

#1

Post napisał: KamilPłochocki » 19 lut 2024, 23:17

Witam piszę po raz pierwszy na forum jeżeli taki temat już się pojawił to przepraszam ale nic nie znałem takiego mianowicie... Jestem posiadaczem Mazaka qt10atc mc w maszynie doszło do uszkodzenia zasilacza PD-14C został wymieniony maszyna ożyła lecz teraz jest taki problem że nie mogę jej zbazować w momencie gdy chcę najechać na bazę maszyna zaczyna sama jechać j nie zatrzymuje się po najechaniu na czujniki krańcowe cały czas jedzie poza zakres w momencie jak trzymam joystick zmieniają się wartości na ekranie jak tylko puszczę wartości stoją a maszyna cały czas jedzie. Próbowałem podmienić encoder od innej maszyny ale nadal to samo wydaje się jakby nie czytała ruchu nie mam zielonego pojęcia co jest przyczyną. Poszukuję kogoś kto jest mi w stanie z tym pomóc




maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mazak qt10 atc mc

#2

Post napisał: maciek95k » 19 lut 2024, 23:28

Mogą to być wysypane parametry. Masz kopię zapasową? Sprawdź czy wszystko jest jak przed naprawą zasilacza.

Awatar użytkownika

Autor tematu
KamilPłochocki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2023, 08:48

Re: Mazak qt10 atc mc

#3

Post napisał: KamilPłochocki » 20 lut 2024, 06:32

Parametry były wysypane, zanim zmieniłem zasilacz minęło kilka miesięcy miałem zdjęcia z przed wymiany parametrów i niestety po wklepaniu na nowo taki jest problem jak opisałem ewentualnie potrzebowałbym kogoś sprawdzonego kto jest w stanie to uruchomić w starszych maszynach ponieważ nikt z serwisantów z okolicy nie chce się podjąć bo za stara maszyna


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mazak qt10 atc mc

#4

Post napisał: maciek95k » 20 lut 2024, 07:44

Musisz powiedzieć najpierw, jakie to sterowanie i gdzie maszyna się znajduje : )

Czy jak maszyna zaczyna sobie sama wędrować w silną dal to robi to wolnym ruchem takim jak przy bazowaniu czy mocno przyspiesza? Co się dzieje jak wychylisz joystick w drugą stronę (nie w stronę krańcówki bazującej)?

Awatar użytkownika

Autor tematu
KamilPłochocki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2023, 08:48

Re: Mazak qt10 atc mc

#5

Post napisał: KamilPłochocki » 20 lut 2024, 14:25

W pierwszej kolejności robiła bardzo szybki ruch i wywalało błędy w każdej osi, po zmianie parametru A3 na niższy zwolnił się ruch ale nadal to nic nie dało nie chce się zbazować jak dłużej przytrzymał joystick to coraz szybciej zaczyna jechać. W każdym kierunku jedzie.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mazak qt10 atc mc

#6

Post napisał: maciek95k » 20 lut 2024, 17:29

Zachowanie może sugerować, że nie ma feedbacku a parametr który zmieniłeś odpowiada za prędkość maksymalną osi.

Niestety dalej nie napisałeś jakie to sterowanie. Wrzuć też jakieś zdjęcia silników i driverów bo było kilka wersji w krótkim okresie czasu.

Sam feedback idzie sprawdzić czy działa. Wciskasz grzyba i uruchamiasz maszynę. Następnie przechodzisz w okno diagnozy (w Cam t2 po angielsku opisane „Doagnos”) i musisz kliknąć żeby pokazało aktualne parametry osi (w cam t2 po angielsku „Justier”). Powinny być tam parametry tj. Aktualny odczyt feedbacku osi. Wtedy możesz ręcznie przekręcić każdą ze śrub i zobaczyć czy się zmienia odczyt. Możesz też zrobić mniej więcej jeden pełny obrót i zobaczyć czy masz mniej więcej te samą wartość.

pisałeś o zdjęciach parametrów ale dopytam dla pewności, wprowadziłeś dokładnie te parametry na których ta maszyna konkretna wcześniej pracowała prawda? Bo ja podobne objawy miałem jak były od innej sztuki tego samego modelu wprowadzone. Sam joystick też działa poprawnie jeśli chodzi o kierunki tak? Tj. Oś sama zaczyna jechać ale w tym kierunku jaki wymusiłeś joystickiem?

Awatar użytkownika

Autor tematu
KamilPłochocki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2023, 08:48

Re: Mazak qt10 atc mc

#7

Post napisał: KamilPłochocki » 20 lut 2024, 19:46

Mazak qt10 atc mc sterowanie T3 maszyna była kupiona rok temu ale nie dostałem od niej dokumentacji parapety wpisałem takie jak udało mi się dorwać od znajomego który ma taką samą przed awarią wszystko na nich działało oprócz otwierania i zamykania szczęk z pedałów (programowo działało) po awarii maszyna zgubiła parametry bo dość długo stała wpisałem dokładnie takie same jak przed awarią ale pojawił się ten problem o którym pisze. Joystick działa poprawnie zgodnie z kierunkami na łapce i pokrętle także działa ale zaczyna sama jechać w momencie jak przestaje kręcić.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mazak qt10 atc mc

#8

Post napisał: maciek95k » 21 lut 2024, 09:10

Wygląda to na brak feedbacku. Niestety bez informacji jakie masz dokładnie silniki i napędy ciężko będzie pomóc. Dodatkowo powinieneś zacząć diagnozę od tego, co widzi maszyna. Czyli:
maciek95k pisze:Wciskasz grzyba i uruchamiasz maszynę. Następnie przechodzisz w okno diagnozy (w Cam t2 po angielsku opisane „Doagnos”) i musisz kliknąć żeby pokazało aktualne parametry osi (w cam t2 po angielsku „Justier”). Powinny być tam parametry tj. Aktualny odczyt feedbacku osi. Wtedy możesz ręcznie przekręcić każdą ze śrub i zobaczyć czy się zmienia odczyt. Możesz też zrobić mniej więcej jeden pełny obrót i zobaczyć czy masz mniej więcej te samą wartość.


Na Cam T3 będzie to tak samo wyglądało albo prawie tak samo. To jest ten ekran:
Obrazek

Jak kliknie się Justier to w lewym dolnym rogu wyświetlą się aktualne odczyty z osi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
KamilPłochocki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2023, 08:48

Re: Mazak qt10 atc mc

#9

Post napisał: KamilPłochocki » 21 lut 2024, 12:50

Sprawdziłem przed chwilą i maszyna po ręcznym przekręceniu śruby nie widzi ruchu robiłem. Tak jak opisałeś.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mazak qt10 atc mc

#10

Post napisał: maciek95k » 21 lut 2024, 19:12

Czyli brak feedbacku. Sprawdzałeś czy nowy zasilacz daje wszystkie wymagane napięcia? Tj nie tylko 24V ale też pozostałe linie zasilania.

Dodane 2 minuty 14 sekundy:
Jeszcze tak dla pewności, sprawdzałeś na tym ekranie tam jak Ci napisałem a nie odczyty pozycji X i Z na głównym ekranie prawda? :) (lepiej 2 razy zapytać niż wprowadzić w błąd).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”