Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#1

Post napisał: Rafalgl » 11 gru 2023, 13:59

Znalazłem niedrogi analizator widma (TinySA). Potrzebny mi takim który sprawdzi się przy pomiarach częstotliwości rezonansowej cewek i tranzystorów. Analizator który mam w oscyloskopie nie do końca spełnia moje oczekiwania (szpilka albo jeździ w te i spowrotem albo przeskakuje gdy zmieniam czas przemiatania, zamiast pokazywać uśrednione częstotliwości wzmocnienia). Sęk w tym że częstotliwości w jakich ten maly działa zaczynają się od 100kHz, kończą na paru setkach MHz...czy to nie jest trochę za dużo? W jakie zakresy celować? Czy każdy analizator ma opcję zmiany jednostek z db na volty? Zależy mi na długim, statycznym wykresie z jedną dużą górką i widocznymi mniejszymi szpilkami harmonicznymi. Ogółem mało widzę urządzeń tego typu w sprzedaży i rozsądnych cenach (poniżej 1000zl) może ktoś coś poleci?


Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4701
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#2

Post napisał: pitsa » 11 gru 2023, 14:59

Nie mierzy się "częstotliwości rezonansowej cewek" tylko układu RLC...
"Komputerową" obróbkę danych z oscyloskopu już opanowałeś?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#3

Post napisał: Rafalgl » 11 gru 2023, 19:25

Nieee, dlaczego pytasz? Póki co nawet go nie podłączałem do kompa, jak na razie obczajam jego kolejne funkcje. Kupiłen do niego nowy generator DDS - Hantek HDG3000B (czy to dobry model?), więc bawię się teraz zapodając kolejne sygnały, zmieniając amplitudy, sondy, częstotliwości i obserwując zmiany na oscyloskopie.

No jak zwał tak zwał. Chodzi mi o częstotliwość na tyle niską, że cewka transformatora dojdzie przy niej w każdym cyklu do maksymalnego nasycenia, a jednocześnie na tyle wysoką, że pozwoli możliwie najczęściej generować szpilki wysokiego napięcia. Nie wiem jak się nazywa ta częstotliwość...

Cewka ma być w planowanym przeze mnie w niedalekim czasie układzie trochę jak "pompka", która będzie mi "pompować" kondensator wysokim napięciem, więc musi mieć czas by się wysunąć na maksa i możliwie szybko opaść, by mieć jednocześnie i duże napięcie i dobrą wydajność prądową:)
Kto pyta, nie błądzi.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1771
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#4

Post napisał: drzasiek90 » 11 gru 2023, 20:30

Jesteś niemożliwy :) Do każdego pytania które cię nurtuje z zakresu elektroniki zakładasz nowy temat na forum CNC? :)
Myślę, że więcej byś zyskał pytając na jakimś forum elektronicznym.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#5

Post napisał: tuxcnc » 11 gru 2023, 20:42

drzasiek90 pisze:
11 gru 2023, 20:30
Jesteś niemożliwy :) Do każdego pytania które cię nurtuje z zakresu elektroniki zakładasz nowy temat na forum CNC? :)
Myślę, że więcej byś zyskał pytając na jakimś forum elektronicznym.
Ale to nie jest jego wina, tylko tych, którzy odpisują w tych kretyńskich tematach.
Gościa który chce mierzyć "częstotliwość rezonansową cewek i tranzystorów" należy po prostu olać.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4701
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#6

Post napisał: pitsa » 12 gru 2023, 04:50

Dział właściwy: "elektronika ogólna". Ogólnie każdy się zna i może podpowiedzieć jakie urządzenie kupić, które pokaże na ekraniku coś ładnego. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#7

Post napisał: RomanJ4 » 12 gru 2023, 13:24

pitsa pisze:Nie mierzy się "częstotliwości rezonansowej cewek" tylko układu RLC...
"Komputerową" obróbkę danych z oscyloskopu już opanowałeś?

Kiedyś takie charakterystyki zdejmowało się wobulatorem...
(lub wobuloskopem)
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#8

Post napisał: Rafalgl » 13 gru 2023, 02:46

Wobulator? O tym to ja jeszcze nie słyszałem, dzięki za wskazówkę, obejrzę sobie za chwile ten filmik🙂 swoją drogą układy L, R i C też będą testowane, można tak powiedzieć... będę projektował zwrotnice audio w najbliższym czasie.

Przy okazji spytam jeszcze o ten generator; 2 rzeczy- konfiguruje go i jest tam opcja ustawienia impedancji dla kanału. Jest do wyboru 50ohm, albo High Z. Co oznacza to High Z i którą opcję powinienem wybrać dla podlączenia przez sondę (kupilem sondę X1, x10 i x100), a którą dla zwykłego kabla bnc?
Druga rzecz - z tyłu mam gniazda BNC - external trigger (zewnętrzny wyzwalacz) dla obu kanalow (w oscyloskopie mam też gniazdo o takiej nazwie) oraz trzecie gniazdo counter (licznik). Do czego służą, jak je mogę wykorzystać, może jakoś na szybko przetestować ich działanie...? Zwykle wyzwalałem stabilny obraz sygnałiu zboczem narastającym lub szczytami, czym wyzwala taki zewnętrzny wyzwalacz, jakieś cyfrowe dane przesyła przez to gniazdo, mówiące o tym jaka jest poprawna częstotliwość i amplituda sygnału czy jak, bo za bardzo nie umiem sobie tego wyobrazić? Czy trzeba pod to acquire jakoś przestawić na inny tryb? No i ten counter; to w ogóle jest wejście czy wyjście? Nazwa sugeruje zliczanie... można generator przestawić na funkcje licznika (częstotliwości? impulsów?) w jakiś sposób, czy na odwrót - jest to wejście na jakiś licznik? Podane jest tylko że 0 do 3.3V. Sorry za moją dociekliwość, Chciałbym zwyczajnie znać wszystkie te funkcje oscyloskopu i generatora, co by sprzęt ten wykorzystać w 100 procentach. Ciekawi mnie bardzo opcja dekoder, która zmienia sygnał na znaki i liczby. Mam nadzieję że będzie opcja użyć przy Arduino. Elektroda.pl jest spoko, też korzystam czasem ale tam jest dla mnie trochę za duży bałagan.

Jutro podłączę może do kompa oscyloskop i zobaczymy🙂.

Dodane 2 godziny 38 minuty 16 sekundy:
Ogladam filmik... Ściągnąłem manual (liczyłem że rozgryzie się bez instrukcji ale dość rozbudowany on jest), bo tego wejścia VCO w generatorze nie posiadam. Za to te wejścia trigger jak się okazuje mają więcej funkcji do wyboru. Z tego np:

EXTERNAL MODULATION INPUT - to będzie to? Coś czuję że do rana sam znajdę odpowiedź na moje pytanie, ale nie zaszkodzi spytać 😉
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#9

Post napisał: Rafalgl » 14 gru 2023, 01:37

Wygląda na to, że jestem na dobrym torze... Chyba. Po kilku nieprzespanych nockach w robocie z rzędu (trzepie nadgodziny) ciężko się skupić jak i czasu by przysiąść nad oscyloskopem brak. Kolejny miniprojekcik to będzie sonda detekcyjna. Zamówiłem kondensatory mikowe, małe alu puszeczki i kupiłem jakieś diody germanowe..

I tu miałem zagwozdkę nie lada. Wybór starych diod w komisach spory a jednocześnie nie było takiej jak w filmiku. Ale gościu twierdzi że ta w filmiku podał tylko jako przykład, a że temat nowy dla mnie totalnie, to nie ukrywam, kupując waliłem w ciemno. Zamówiłem więc z ciekawości.... diody TUNELOWE😁 (cokolwiek to znaczy...). Teraz po fakcie spytam - na ile był to dobry strzał?
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Zakresy częstotliwości pracy zasilaczy/przetwornic impulsowych - poszukiwanie analizatora widma

#10

Post napisał: grg12 » 14 gru 2023, 16:15

Dioda tunelowa w roli detektora to raczej marny pomysł. Kiedyś budowało się na nich generatory wysokiej częstotliwości i super szybkie układy logiczne. Bardzo ciekawy element (świetnie się nadaje do demonstracji ujemnej rezystancji) ale imho dzisiaj to bardziej ciekawostka niż praktyczny element.
Swoją drogą - próbowałem kiedyś zmierzyć charakterystykę takiej diody (liczyłem na wykres jak w podręczniku), mimo wielu prób nie udało mi się - jak bym nie kombinował, w najbardziej interesujacym zakresie układ się wzbudzał...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”