Powietrze w warsztacie.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powietrze w warsztacie.

#1

Post napisał: bogus105 » 27 lis 2023, 13:35

Chłopy, szybki temat: w garażu wolnostojącym nie mam prądu 3 fazowego. Chcę do tego garażu wstawić mów wojskowy kompresor powietrza (5.5kW) a sprężone powietrze wykorzystywać w tymże garażu (doraznie) oraz główny pobór będzie w garażu przydomowym. Muszę więc poprowadzić zasilanie 3 fazowe z garażu przydomowego (1) do wolnostojącego (2) wraz z linią sprężonego powietrza. Dodatkowo inne rzeczy przy okazji (ethernet, itp...). Plan mam na poprowadzenie dwóch arotów fi 50 mm. W jednym przewody elektryczne, w drugim sprężone powietrze. Całość pójdzie wzdłuż budynku i z 12-15 metrów pod trawnikiem.
Planuję zagłębić się na sztych łopaty i w tym kontekście zapytuję was o sprężone powietrze, a dokładniej czym je poprowadzić. Będzie to dystans co najmniej 25 metrów, w zimie zimno, w lecie nie. W obydwu garażach przewód powietrzny będzie miał zawór trójdrogowy do wygodnego wpuszczenia ciśnienie/przedmuchania kondensatu. Używać instalacji będę rzadko a w zimie sporadycznie więc myślę, że przedmuchać resztki kondensatu z odcinka pod trawnikiem to będzie zero kłopotu.

Kompresor dmucha mi ok 840 l/min przy 6.5 bar. Za domem planuję małą kabinę do piaskowania - to będzie przedłużenie instalacji z garażu (1) o kolejne kilka metrów.
Reasumując założenia:
1. instalacja wewnętrzna zrobiona z rur i złączek PP (zgrzewanych)
2. zewnętrzna część to szlauf/wąż pneumatyczny w jednym odcinku (żadnych połączeń pod trawnikiem)

Jaki wąż będzie się nadawał na lata leżenia w arocie 15 cm pod powierzchnią ziemi/kostki brukowej przy ciśnieniu roboczym mniejszym niż 8 barów?
Jakie przekroje polecacie? Myślę o calówce - wąż oraz główna nitka instalacji oplatająca garaże, a przynajmniej ta część, która będzie biegła z kompresora (garaż (2)) to garażu (1) i przez niego na drugą stronę do punktu gdzie ma być piaskarka. Jak mi wpadnie w ręce jakiś fajny bufor na powietrze, to w garażu (1) pewnie gdzieś wepnę do instalacji.
Dziękuję za opinie w temacie.

Dodane 8 minuty 22 sekundy:
no i jaki kabel elektryczny polecacie w tego arota. Zasilać nim będę okazjonalnie kompresor łopatkowy 5.5kW oraz standardowe wyposażenie garażu majsterkowicza. Musi to być kabel ziemny, czy podtynkowy, linka? Na pewno nie mniej niż 5 x 2.5mm2 Myślałem o kablu ziemnym YKY 5x4.



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4702
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Powietrze w warsztacie.

#2

Post napisał: pitsa » 27 lis 2023, 14:33

Sztych to za mało. Nie mniej niż 70cm, w liniach prostych i obowiązkowo niebieska folia nad kablem. Nawet jak się robi tylko dla siebie, obiecując sobie pamiętać którędy poprowadzone są kable.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1114
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Powietrze w warsztacie.

#3

Post napisał: Robert_K » 27 lis 2023, 14:42

Kabel ziemny z reguły nie wymaga arota, można go puszczać bezpośrednio w ziemi ( jak sama nazwa wskazuje). W arocie możesz puścić sobie YDY 4x4mm², do kompresora wystarczy ze sporym zapasem, może robić za żyłę zasilającą cały warsztat.

Pozdrawiam.

Dodane 1 minuta 17 sekundy:
bogus105 pisze:z 12-15 metrów pod trawnikiem.

pitsa pisze:Sztych to za mało


Ja wiem że to pewnie literówka ale całkiem długi ten sztych 😁

Pozdrawiam.


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Powietrze w warsztacie.

#4

Post napisał: bogus105 » 27 lis 2023, 16:00

Nawet nie literówka. Na sztych pod ziemią, 12-15 metrów długości, gdzie muszę przeprowadzić kabel. Rozumiem, że zasady to folia, odpowiednio głęboki wykop. To jest na mojej posesji i większość trasy jest wzdłuż ścian budynku, zaraz przy murze - jest tam kostka brukowa i mam zamiar ją usunąć na szerokość arota, ułożyć go i zasypać piaskiem, ubić i z powrotem kostka. Muszę też się jakoś przebić z wewnątrz garażu na zewnątrz od razu na głębokości pod kostką. Także zagrożenia związane z kolizją z kablami w terenie oddalam w nieskończoność jako nieistotne. Ilość pracy fizycznej również zmniejszę przez to drastycznie.

Zasilanie garażu będzie wisieć na tym samym przewodzie co kompresor właśnie. Piszesz Robert_K o YDY 4x4... Hmm, żeby PE poprowadzić gdzież z garażu, a z rozdzielni tylko 3L/N? Porównałem ceny to różnica jakieś 2 pln/mb między YDY 4x4, a YKY 5x4. Mam wrażenie, że ten ziemny będzie trwalszy (złudne?). Wiem, że można w ziemię, ale jak już i tak arota puszczam do powietrza, to drugiego puśicć od razu do 3f i ethernetu i jakieś tam jeszcze pierdoły (np. planowane 230vac z PV na garażu do rozdzielni domowej) to od razu trzeba zrobić.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2023, 16:12 przez bogus105, łącznie zmieniany 1 raz.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Powietrze w warsztacie.

#5

Post napisał: Avalyah » 27 lis 2023, 16:11

Robert_K pisze:Ja wiem że to pewnie literówka ale całkiem długi ten sztych 😁

Nie literówka, a dwuznaczność. 12-15m długości będzie pod trawnikiem ;)

EDIT: Ups widzę zostałem uprzedzony.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1114
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Powietrze w warsztacie.

#6

Post napisał: Robert_K » 27 lis 2023, 16:49

bogus105 pisze:Hmm, żeby PE poprowadzić gdzież z garażu, a z rozdzielni tylko 3L/N?


Możesz zrobić i tak i tak, oba sposoby będą poprawne jeśli zrobisz to z głową.

U mnie z domu do warsztatu dochodzi 4x10, podłączony jest zaraz po liczniku na głównej listwie zaciskowej, osobne listwy N i PE są dopiero w rozdzielni w warsztacie i wszystko gra.

Możesz oczywiście puścić sobie 5x4, tak też będzie zupełnie poprawnie.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Powietrze w warsztacie.

#7

Post napisał: RomanJ4 » 27 lis 2023, 23:20

pitsa pisze:Sztych to za mało. Nie mniej niż 70cm, w liniach prostych i obowiązkowo niebieska folia nad kablem. Nawet jak się robi tylko dla siebie, obiecując sobie pamiętać którędy poprowadzone są kable.

ja bym te przewody wtrynił dodatkowo w rurę kanalizacyjną PVC, i dopiero zakopał(albo razem w 100-tce, albo osobno powietrze, i osobno prąd/net w mniejszych 32-50-75 rurach). Koszt nieduży, a przynajmniej kopiąc (szpadlem) nie przetnie, od wilgoci zabezpieczy, i w razie przebicia nie pokopie..
Dodatkowo w rurze puściłbym linkę (stalowo-plastikową do prania), bo jak przyjdzie dołożyć jakiś kabel/przewód, to można wtedy przeciągnąć bez rozkopywania.. :wink:
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4702
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Powietrze w warsztacie.

#8

Post napisał: pitsa » 28 lis 2023, 09:17

Solidniejsze i tańsze od kanalizacyjnych są niebieskie rury "wodne", PE 32, 40. Są też też czarne HDPE telekomunikacyjne z rowkami od środka i warstwą poślizgową.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Cięciwa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 25 gru 2020, 10:14
Lokalizacja: prawie w centrum Polski

Re: Powietrze w warsztacie.

#9

Post napisał: Cięciwa » 02 gru 2023, 18:56

Od kompresora do warsztatu mam też ok 10m.Kożystam sporadycznie i sobie rozwijam wąż na czas prac. Do piaskowania używam innego (wydajniejszego) agregatu i jest za ścianą pomieszczenia do piaskowania. Mniejszy dystans, mniejsze spadki ciśnienia.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Powietrze w warsztacie.

#10

Post napisał: tristar0 » 02 gru 2023, 23:05

Cięciwa pisze:Mniejszy dystans, mniejsze spadki ciśnienia.
a co ma dystans do spadku ciśnienie ? mam instalacje powietrza 200 mb i spadku 0,6 bara . Słyszałeś kiedyś o przekroju rury ? i że od niego zależy wydajność i spadek ciśnienia w instalacji .

Dodane 3 minuty 14 sekundy:
Pewnie nawet nie wiesz jak to wyliczyć
np. tak https://www.7bar.pl/wiedza/kalkulatory.html
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”