FreeCAD path

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

FreeCAD path

#1

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2022, 10:43

Szczerze mówiąc, FreeCAD nigdy mi nie leżał, od wielu lat po prostu instalowałem nowe wersje, bo jak darmo dają to czemu nie mieć, ale użyłem raptem kilka razy i to do konwersji jakiegoś tam formatu na stl...
Może będziecie się śmiać, ale od pewnego czasu szukałem we FreeCAD modułu CAM, który podobno miał tam być, ale nie znajdowałem, bo do głowy mi nie przyszło, że CAM nazywa się "Path"...
Cóż, w przeciwieństwie do tego co myślą co niektórzy na tym forum, nie jestem fanatykiem kochającym wszystko co za darmo i nienawidzącym wszystkiego za co trzeba zapłacić.
Wręcz przeciwnie, uważam że lepiej zapłacić za coś co działa, niż być wdzięcznym jakiemuś debilowi, że robi za darmo coś całkowicie bezużytecznego...
Zresztą sami zobaczcie:
Obrazek
Jak w ogóle można zrobić tak debilne tłumaczenie?
Lepiej by było żeby autor zajął się czymś innym, bo to tylko przykład i co chwilę trzeba się zastanawiać "co poeta miał na myśli"...
No po prostu w tym programie nic nie jest tak jak być powinno...

Ale nie po to założyłem ten temat żeby sobie ponarzekać.
Jeżeli już jest ten CAM, to warto by było umieć go użyć...
Jak na razie próby nauczenia się czegokolwiek wychodzą mi kiepsko, a właściwie wcale.
Przykładowo wczytałem stl i okazało się że CAM go nie widzi...
Znalazłem film na Youtube, w którym użytecznej treści jest kilka sekund, a przebrnąć trzeba przez pięć minut jąkania się i machania myszą po ekranie....
No w takim stylu to mi życia zabraknie...
A przecież wystarczyłoby jedno zdanie, że w "Part" trzeba wybrać <Część>/<Utwórz kształt z siatki...>...
Ściągnąłem też sobie przykład https://d2t1xqejof9utc.cloudfront.net/c ... iginal.zip
Mogę sobie popatrzeć, bo nawet zmienić wartości nie potrafię...
Na przykład tutaj:
Obrazek
Chciałbym zamiast 10 mm wpisać 5 mm, ale dowiedziałem się tylko że coś tu jest popieprzone:
Obrazek
Zapewne tę edycję da się zrobić jakimś magicznym zaklęciem gdzieś indziej, ale niech nikt mi nie mówi że ten program jest prosty i intuicyjny...

PYTANIE
Czy ktoś tego gówna używa i umie w prosty sposób doradzić jak się do tego zabrać?
.



Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: FreeCAD path

#2

Post napisał: grg12 » 23 wrz 2022, 14:41

Zainstalowałem i próbuje nauczyć się w tym modelować. Scieżki do prostych operacji obróbkowych wygenerowałem - głównie dzięki tutorialowi na youtube.
Moje wnioski - nie używam polskiego tłumaczeni bo większość tutoriali jest po angielsku.
Za radą tutorialu na youtube używam specyficznego odgałezienia w którym poprawili utrzymywanie zależnosci pomiędzy elementami (możliwe ze poprawka jest już w main)
Porównując z fusion360... cóż - freecad może wiele ale jest bardzo niewygodny w użytkowaniu. Skróty klawiszowe - poze jedno znakowymi - nie działają. Poprawne dodanie zależności miedzy elementami ("parametric mideling" ktore w fuision jest bardzo intuicyjne) wymaga wykonywania operacji w bardzo sciśle określonej kolejności. W standardowej konfiguracji podczas rysowania program automatycznie dodaje zbędne powiązania - po czym informuje że rysunek jest "overconstrained" itd.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD path

#3

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2022, 16:06

grg12 pisze:
23 wrz 2022, 14:41
Moje wnioski - nie używam polskiego tłumaczeni bo większość tutoriali jest po angielsku.
Zrezygnowanie z języka polskiego jest chyba pierwszym co należy zrobić.
Tłumaczenie jest tak debilne, że zęby bolą kiedy się je czyta.
Próbowałem coś zrobić i się dowiedziałem, że narzędzia nazywają się "przybory".
Jak żyję, a to już 55 lat, nigdy nie słyszałem żeby ktoś frezował "przyborem", wymieniał "przybory", miał offset "przyboru" albo tabelę "przyborów"...
W głowie mi się nie mieści, że można się tak urwać z choinki i tworzyć tak kretyńskie neologizmy...
Wcale się nie zdziwię jeśli "tłumacz" zaraz tu wpadnie i zacznie mi tłumaczyć, że powinienem być mu wdzięczny, bo on to robi za darmo...
A wpaść może, bo jest użytkownikiem forum, ale nicka z litości nie podam...
Podsumuję to tylko tak, że jak coś robisz, to rób to dobrze albo wcale...

Co do samego CAM, to najpierw trzeba uaktywnić funkcje eksperymentalne https://wiki.freecadweb.org/Path_experimental.
Po tym udało mi się coś wyrzeźbić:
Obrazek
To jest efekt narzędzia <3D Surface>, które standardowo jest niedostępne.
Do szczęścia jeszcze daleko, ale ten pierwszy krok udowadnia, że na pewno coś da się tym robić...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#4

Post napisał: drzasiek90 » 23 wrz 2022, 19:07

Ja używam freecad dość często, projektowanie 3d według mnie jest dość proste, po prostu trzeba się tego nauczyć. Modułów jest naprawdę dużo, można wyginać blachy, można projektować części z można tworzyć złożenia. I tu na końcu jest problem, bo o ile tworzenie złożenia jest proste, to edycja części w złożeniu powoduje to, że złożenie się rozlatuje. Powodem nie jest sam moduł złożenia lecz to, że moduł tworzenia części po każdej zmianie, zmienia numery ścianek, a to właśnie względem tych numerków/nazw tworzone są relacje w złożeniu. Trwa to już naprawdę długo więc nie wieżę, że autorzy tego nie zauważyli.
Ja się nauczyłem robić złożenia i udaje się całkiem spore złożenia zrobić.
Co do modułu cam, także się bawiłem, ale już spory czas temu i zapomniałem. Ale z tego co pamiętam, jakichś specjalnych problemów nie miałem, udało się wygenerować program jednak z tego co pamiętam to nie byłem jakoś szczególnie zachwycony.
Co do tłumaczenia to mnie to nie dziwi.
Tłumaczone pewnie translatorem, trudno oczekiwać, że za darmo będą zatrudniać tłumaczy każdego języka aby sprawdzili co translator przetłumaczył.

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 532
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#5

Post napisał: JacekBelof » 23 wrz 2022, 19:38

Nie ma co narzekać, tylko się pogodzić, albo... płacić (za "komercyjne" rozwiązania).
Z FreeCAD-em podobnie jak i z innymi projektami FLOSS jest ten problem, że nie mogą wykorzystywać zamkniętych opatentowanych rozwiązań, przez co niektóre rzeczy realizowane są w odmienny sposób, nieraz wynajdując koło na nowo.
Co do polonizacji, to przypuszczam, że wiem, co autor miał na myśli; odróżnić fizyczne narzędzie (wiertło, frez), od narzędzi jako dodatków, przyborów ułatwiających pracę z programem... cóż, akurat w tym konkretnym względzie ja również nie mogę się zgodzić z autorem tłumaczenia.
Odnośnie samego modułu CAMa. Usiłuję obecnie rozgryźć jak zmusić go do generowania bardziej pospolitego
G-kodu, bo to, co oferuje, to jakieś dziwne dialekty, Sinumerik nie łyka, nie wspominając o HH. Właśnie to do zaimplementowania ISO HH się przymierzam, zgłębiając obecnie tajemnice Pythona.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#6

Post napisał: drzasiek90 » 23 wrz 2022, 19:41

Ja nie narzekam, za takie "pieniądze" i tak jest dobry :⁠-⁠)

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD path

#7

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2022, 19:50

drzasiek90 pisze:
23 wrz 2022, 19:07
Co do tłumaczenia to mnie to nie dziwi.
Tłumaczone pewnie translatorem, trudno oczekiwać, że za darmo będą zatrudniać tłumaczy każdego języka aby sprawdzili co translator przetłumaczył.
To zupełnie nie tak...
W projektach open source każdy bierze na siebie odpowiedzialność za fragment który stworzył i w ogóle nikt nie powinien tego sprawdzać.
Ja co prawda mam na sumieniu tylko jedno tłumaczenie (gmoccapy), ale uwierz mi że sprawdziłem każdą linijkę i takich debilizmów tam nie znajdziesz...
Po prostu źle przetłumaczone jest gorsze od nieprzetłumaczonego wcale, więc jak ktoś się podejmuje, to powinien zrobić to dobrze...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#8

Post napisał: drzasiek90 » 23 wrz 2022, 19:53

tuxcnc pisze:
23 wrz 2022, 19:50
drzasiek90 pisze:
23 wrz 2022, 19:07
Co do tłumaczenia to mnie to nie dziwi.
Tłumaczone pewnie translatorem, trudno oczekiwać, że za darmo będą zatrudniać tłumaczy każdego języka aby sprawdzili co translator przetłumaczył.
Ja co prawda mam na sumieniu tylko jedno tłumaczenie (gmoccapy), ale uwierz mi że sprawdziłem każdą linijkę i takich debilizmów tam nie znajdziesz...
Po prostu źle przetłumaczone jest gorsze od nieprzetłumaczonego wcale, więc jak ktoś się podejmuje, to powinien zrobić to dobrze...
Na ile języków przetlumaczyles?
Przetłumaczyć z obcego na swój jest bardzo prosto. Bo nawet nie znając obcego, używając translatora zrozumiesz sens w swoim języku, bo go po prostu znasz i gramatykę również. Ale gdybyś dziś tłumaczył z polskiego na grecki, to jesteś pewien czy zrobiłbyś to dobrze i żaden rodowity Grek by się nie uśmiał z jakiegoś tłumaczenia?

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD path

#9

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2022, 20:08

drzasiek90 pisze:
23 wrz 2022, 19:53
Na ile języków przetlumaczyles?
Przetłumaczyć z obcego na swój jest bardzo prosto. Bo nawet nie znając obcego, używając translatora zrozumiesz sens w swoim języku, bo go po prostu znasz i gramatykę również. Ale gdybyś dziś tłumaczył z polskiego na grecki, to jesteś pewien czy zrobiłbyś to dobrze i żaden rodowity Grek by się nie uśmiał z jakiegoś tłumaczenia?
Ty w ogóle wiesz o czym mówisz?
W open source tłumaczenia robią ochotnicy, tłumaczący na własny język, właśnie dlatego że go dobrze znają.
Ja przetłumaczyłem na polski, a na grecki niech przetłumaczy jakiś Grek.
Tak to działa.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#10

Post napisał: drzasiek90 » 23 wrz 2022, 20:38

Jakoś mi się nie chce wierzyć, że tłumaczenie "Szybko Wzrost Bezpieczeństwa między lokalizacjami" popełnił Polak. Wkoncu za tłumaczenie do takiego programu raczej nie zabiera się pani z biblioteki tylko ktoś techniczny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”