wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kubgsx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2022, 21:34

wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#1

Post napisał: kubgsx » 27 cze 2022, 21:52

Cześć!

Zwracam się do Was z pewnym problemem. Dla niektórych może będzie to pomysł na biznes.

W Europie wciąż jeżdżą miliony motocykli / samochodów z gaźnikami. Wiadomo, że na początku lat 2000 wtryski zaczęły wypierać gaźniki. Więc pojazdy starszego typu mają już ponad 20 lat i zaczynają się pierwsze poważne awarie. W Polsce nie ma zakładu, który zajmuje się precyzyjną regeneracją gaźników. Naprawy ograniczają się do ich mycia i wymiany rozmaitych części, jeszcze dostępnych.

Ogromna część gaźników motocyklowych posiada mosiężne zawory iglicowe, które instalowane są na stałe w obudowach. Ich wyrobienie powoduje, że gaźnik zaczyna zalewać paliwem cylindry i pojazd nie może odpalić. W praktyce pojazd taki staje się bezużyteczny. Wymiana polega na kupnie nowych gaźników, co w wielu wypadkach jest nieopłacalne, bo potrafią kosztować 5000 - 20 000 zł!

I mnie spotkał ten problem. Akurat skusiła mnie próba naprawy za pomocą kulki łożyskowej:


Okazało się, że 1 gniazdo (na 4) po uderzeniu zapadło się w obudowie, czego nie przewidziałem. Teraz jest to totalny armagedon.

Czy byłaby osoba chętna mi pomóc w wykonaniu nowych gniazd i osadzeniu ich w gaźnikach? Potrzebne 4, być może później 8.

Zawór który w nich pracuje wygląda tak:
https://motogar.pl/sklep/czesci-suzuki/ ... sklep.html

Ma ok 5mm średnicy i 14 mm długości. Precyzja wykonania musi być duża, ponieważ każdy nadmierny wyciek paliwa oznacza, że trafi ono do oleju silnikowego, rozcieńczy go i spowoduje zatarcie silnika. Bardzo łatwo jest sprawdzić czy praca się udała. Wystarczy podpiąć pod przewód paliwowy dopływ paliwa, odczekać kilka min i sprawdzić czy z jakiejkolwiek części gaźnika coś cieknie. Nie powinno nic.

Z góry dziękuję!



Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#2

Post napisał: rc36 » 07 lip 2022, 16:23

Masz zdjęcie takiego gniazda, ale wyjętego z gaźnika? iglice są do dostania czy też trzeba dorabiać?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#3

Post napisał: jasiu... » 07 lip 2022, 16:49

A tego się nie da wzajemnie docierać? Choćby wiertarka, pasta ścierna i powinno gniazdo do iglicy pasować. Właśnie czy nie jest możliwa regeneracja starych gniazd, poprzez powiększenie (minimalne) ich średnicy i zastosowanie nadwymiarowych iglic, jak nie przymierzają nadwymiarowych tłoków po szlifie?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#4

Post napisał: IMPULS3 » 07 lip 2022, 17:04

Dodane 2 minuty 8 sekundy:
zaworek-iglicowy-suzuki-gsf-600-650-bandit-gsx-750-oem-1337026e00-sklep.jpg
Nic tam nie trzeba docierać. Ten zaworek ma tę stożkową część wykonaną z gumy i sam się dostosowuje do gniazda.
I dziala dobrze chyba ze ktoś żle ma ustawiony poziom w komorze pływaka.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#5

Post napisał: szopenn » 07 lip 2022, 17:29

co ty gadasz tam o precyzji i że ci się paliwo dostanie z gaźnika do silnika i się zatrze. nie ma takiej możliwości bo w każdej komorze pływakowej masz rurkę nadmiarową i to co jest ponad poleci na ziemie wężykiem.

Gniazdo się prosto "regeneruje" i precyzja nie jest potrzebna, wierzchołek twojego zaworka iglicowego jest z gumy - nie niszczy on gniazda iglicowego chocby 50 lat motocykl miał, chyba że jakiś fachowiec właśnie próbował coś tam gmerać i poprawiać, więc w większości przypadków wystarcza czyszczenie gumową ściernicą polerską. Oddaj gaźnik osobie kompetentnej i naprawi ci to.

Ten gość z YT to jakiś amator, jak można stożkowe gniazdo naprawiać kulką wbijając ją w gniazdo? jak w ogóle mogłeś posłuchać tego wariata?? :shock: przecież nawet jeśli masz metalowy zaworek iglicowy, to wystarczyło z takiego zaworka zrobić docierak na paście zaworowej wpuścić w gniazdo i wyprowadzić i już byłoby git..ajj szkoda w ogóle gadać, ręce same opadywują.

PS. w polsce nie ma zakładów regeneracji gaźników? są.. bo chłopaki regenerują webery do starych lanciii fiatów, ferrari, lamborghini. Motocyklowy gaźnik to sobie każdy ogarnie bo tam nic w nim nie ma.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#6

Post napisał: ARGUS » 08 lip 2022, 18:45

kubgsx pisze: W Polsce nie ma zakładu, który zajmuje się precyzyjną regeneracją gaźników.

Nie kłam kolego bo są - Tylko dobrze poszukaj


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#7

Post napisał: Robert_K » 09 lip 2022, 11:11

IMPULS3 pisze:Ten zaworek ma tę stożkową część wykonaną z gumy

szopenn pisze:Gniazdo się prosto "regeneruje" i precyzja nie jest potrzebna, wierzchołek twojego zaworka iglicowego jest z gumy


Myślę że tu nie chodzi o zaworek, który kontroluje napełnianie komory pływaka. Według mnie chodzi raczej o iglice w przepustnicy, tam i gniazdo i iglica są mosiężne:

https://gmoto.pl/iglica--zabezpieczenie ... DuEALw_wcB

Pozdrawiam.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#8

Post napisał: IMPULS3 » 09 lip 2022, 11:25

Robert_K pisze:Myślę że tu nie chodzi o zaworek, który kontroluje napełnianie komory pływaka.

Ale to taki link z zaworkiem podał autor tematu wiec i ja o takim napisałem. Choć nie ważne, bo autor nie zagląda,temat stary, może po prostu chciał wkleić linka i jest zadowolony. :)


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

Re: wykonanie gniazda zaworka iglicowego - być może pomysł na biznes

#9

Post napisał: Mateusz-M » 09 lip 2022, 11:43

Witam.
Swego czasu rownież z tym tematem walczyłem. w moim przypadku zakupiłem gniazdo o większej średnicy zew z zaworkiem , z zewnatrz stoczyłem, rowek pod oring i na gorąco wprasowałem, można by też zrobić gwint w korpusie gażnika i gniazdo gwintowane aby dało się w prosty sposób ustalać poziom podkładkami ale to już wyższa szkoła jazdy i czy starczy materiału w korpusie na taki zabieg .
Co do zalewania to pomyśl nad wstawieniem zaworu podcisnieniowego miedzy zbiornik a gazniki, same zaworki przy dłuższym postoju lubią puszczać a że w niektórych przelew jest wyżej niż króciec to niestety idzie benzyna w cenie złota do oleju :)
Pozdro.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”