Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem


Autor tematu
1admir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2022, 23:40

Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem

#1

Post napisał: 1admir » 15 sty 2022, 23:46

Witam
szukam sposobu na wykonanie połączeń płyt jak na zdjęciach (w Autodesk Inventor):
Obrazek
Obrazek
Generalnie każda z płyt musi być osobnym elementem, żeby dało się ją wyciąć na cnc. Problemem dla mnie jest wykonanie połączenia tych płyt, tak żeby linia cięcia była na środku kąta. Próbuję złożyć za jedną krawędź, wykonać wiązanie kątowe, a następnie wygenerować płaszczyznę na środku. Jak wejdę w edycję poszczególnych elementów w złożeniu, to mimo że widzę tą płaszczyznę, to nie mogę jej zaznaczyć jako np. split tool, bo jest ona w złożeniu a nie w tym elemencie.
Proszę o pomoc.




Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem

#2

Post napisał: Adi123 » 16 sty 2022, 09:48

W złożeniu masz ten detal wrzucony jako jedna bryłę ? Tak splitem się chyba nie da podzielić, ale jeśli masz już tę swoją bryłę to prostą (chociaż dla niektórych mało elegancka) opcja jest zapisanie bryły jako nowy plik, wycięcie tego co niepotrzebne, powtarzając ten algorytm tyle razy ile potrzebujesz części.


Autor tematu
1admir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2022, 23:40

Re: Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem

#3

Post napisał: 1admir » 16 sty 2022, 10:06

Próbuje na rożne sposoby, docelowo potrzebuję dużo większą konstrukcję i metoda wycinania i zapisywania po kolei średnio się sprawdzi.
Np takie:
Obrazek

Zrobiłem teraz każdą płytę jako osobną część (.ipt), składam całość z złożeniu (.iam) i robię płaszczyznę cięcia po miedzy nimi:
Obrazek

Wchodzę w edycję części, widzę tę płaszczyznę ale nie mogę jej kliknąć, ani w żaden sposób użyć w trybie edycji danej części (płaszczyzna jest w złożeniu)
Obrazek

copy object nie pozwala skopiować płaszczyzny ze złożenia do nowej płaszczyzny w pliku części:
Obrazek

Split nie pozwala na użycie tej płaszczyzny jako split toola:
Obrazek


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem

#4

Post napisał: qqaz » 16 sty 2022, 11:48

1admir pisze:
15 sty 2022, 23:46
Witam
szukam sposobu na wykonanie połączeń płyt jak na zdjęciach
Inventora nie mam i nawet pirata nie widziałem ale..
W Acad narysowałbym tą 6-ramienną gwiazdę z pierwszego zdjęcia. Odcinkami, nie polilinią.
łapię za węzeł środka i podnoszę go o oczekiwaną wartość w Z i mam stożek utworzony z wewnętrznych krawędzi przenikania ścian.
Przez węzeł stawiam prostą w osi Z
W Z=0 stawiam płaszczyznę tworzącą podstawę bryły
Ustawiam rzutnię XY wg kata pierwszej krawędzi, przenoszę widoczność na XZ i robię offset wewnętrznej krawędzi o grubość sklejki.
I tak 6 razy dla każdej krawędzi.
W efekcie otrzymujesz siatkę krawędziową w przestrzeni dla każdej powierzchni łączącej płyty (krawędź wewnętrzna i zewnętrzna)
Następnie powielić ten rysunek 6x aby móc dla każdej ze ścian wymazać kreski pozostałych ścian a w pozostawionej podociągac krawędzie do wspólnych końców
Obciąć nadmiar linią na płaszczyźnie wspólnej dla wszystkich ścian - to co widać jako grubość na pierwszym zdjęciu.
Z pojedynczych kresek zlepić w bryłę każdą ze ścian.
I finito.
ACAD to potrafi, rysownik w Acadzie też.

Bardziej naukowo i (MOŻE!) w zbliżony sposób dla Inventora to postawić płaszczyzny na powierzchniach każdej ścianki i poobcinać nadmiary.

Dodane 15 minuty 56 sekundy:
oops, rozpędziłem się
Do ustalenia zewnętrznej krawędzi trzeba offset ustawić nie wg krawędzi przenikania tylko wg linii tworzącej grubość płyty. Dopiero później jako rzut krawędzi wewnętrznej na płaszczyznę tworzącą powierzchnię zewnętrzną płyty.
Ot jedna operacja wiecej.


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem

#5

Post napisał: Adi123 » 16 sty 2022, 18:01

Próbowałeś operacjami Boola?



chociaż też trochę pracy z tym będzie.

Prawdę mówiąc nie pamiętam nazwy tego narzędzia.. pomimo, że Inventora mamy w pracy (jak nie zapomnę, to postaram się jutro zapamiętać jego polską nazwę)


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Autodesk Inventor - Łączenie i docinanie płyt pod kątem

#6

Post napisał: Adi123 » 17 sty 2022, 17:56

Tu masz wyjaśnienie jak to zrobić- przy czym da Ci to taki efekt, że od jednej bryły (płyty) odetnie Ci narożnik, a druga płyta zostanie tak jak była- nienaruszona (czyli będzie prostopadłościanem, bez sfazowanej krawędzi)- zastanów się czy to jest to czego potrzebujesz, jeśli chciałbyś aby obie płyty były ścięte, to już musisz kombinować na piechotę, typu edycja części w złożeniu itp.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”