bridgeport interact 412 retrofit

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafal1231
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2020, 18:55

bridgeport interact 412 retrofit

#1

Post napisał: Rafal1231 » 09 sie 2021, 10:57

Witam. Będę przerabiał sterowanie w frezarce Bridgeport interact 412 raczej sterowanie które wybiorę to będzie linuxcnc a płyta to jeszcze nie wiem czy LPT , karty mesa czy CSMIO silniki raczej serwo krokowe 8,5Nm ale największe wątpliwości mam z silnikiem wrzeciona bo chciałbym wykorzysta oryginalny serwo motor fanuca oraz falownik te elementy raczej są sprawne nie mogę sprawdzić bo maszyna nie chce się zbazować .
Serwo jest zasilany napieciem 200v ac trafo jest i nie będzie z tym problemu wrzeciono by sie bazowało i nie było by problemu gorzej z gwintowaniem bo raczej dołożył bym drugi enkoder tylko ciężko będzie dojść który pin za co odpowiada bo nie mam DTR do niej ale sie da bo widziałem na filmiku:



Jaka jest różnica w momencie obrotowym takiego serwa a silnikiem asynchronicznym 3f ?

Czy jest sens bawić się w ten zestaw oryginalny czy raczej bedze prościej wymienić silnik na zwykły asynchroniczny 3 fazowy i zwykły falownik plus enkoder?


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuje za każdy komentarz czy sugestie




gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#2

Post napisał: gozdd » 09 sie 2021, 12:30

Jak oryginalny silnik i napęd sprawne to bez sensu wkładać asynchron.
Enkoder też możesz wykorzystać ten, który jest.
Masz schemat do maszyny?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafal1231
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2020, 18:55

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#3

Post napisał: Rafal1231 » 09 sie 2021, 13:30

Właśnie mam tylko instrukcje do sterowania i nic po zatym . Będę poprubował wykorzystać orginalny silnik bo jest dużo lepiej wyważony przystosowany do takiego typu pracy tylko ewentualna naprawa falownika kiedyś moze być nie opłacalna . Tez myślałem wykorzystać silnik a falownik dać jakiś inny tylko bym musiał pomyśleć jaki wybrać bo jednak napięcie zasilania trochę komplikuję


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#4

Post napisał: bdgr » 09 sie 2021, 14:45

Jakiej mocy silniki siedziały we wrzecionie i osiach? W ogóle oryginalne silniki osi i serwonapędy w szafie są jeszcze na maszynie?
Żeby łatwiej było pomóc przez forum, może zrób zdjęcia serwomotorów tak żeby było widać tabliczki (czesto są 2: na boku korpusu, i druga na deklu), oraz serwopaków w szafie tak żeby było widać oznaczenia modelu i wtyczki.

Jak nie musisz to nie wymieniaj silnika wrzeciona. Enkoder prawdopodobnie uda się wykorzystać, karty Mesa mają wsparcie dla enkodera absolutnego Fanuc. Oryginalny serwonapęd wrzeciona przy retroficie ravzej wylatuje, na ile wiem protokół sterowania nie został odtworzony w linuksie ani machu. Zawsze możesz sprzedać części i odzyskać trochę pieniędzy. Nie masz czasu na OLX to widziałem że RGB Automatyka prowadzi skup, pewnie inny też się znajdzie.

Skoro falownik do wrzeciona będzie trzeba dopiero kupić, to 200V na silniku nie musi być problemem. Niektóre falowniki mogą działać z 3 faz 200V AC, trafo mówisz że już masz. Niektóre falowniki pozwalają wprowadzić napięcie znamionowe silnika i będą je utrzymywać nawet zasilane prosto z 3 faz 380 V AC, bez transformatora.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#5

Post napisał: Steryd » 09 sie 2021, 19:17

A co Ci nie działa, że chcesz tego heidenhaina wywalać?
Imho ani linux, ani mach go nie przeskoczy.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafal1231
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2020, 18:55

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#6

Post napisał: Rafal1231 » 12 sie 2021, 11:16

bdgr pisze:
09 sie 2021, 14:45
Jakiej mocy silniki siedziały we wrzecionie i osiach? W ogóle oryginalne silniki osi i serwonapędy w szafie są jeszcze na maszynie?
Żeby łatwiej było pomóc przez forum, może zrób zdjęcia serwomotorów tak żeby było widać tabliczki (czesto są 2: na boku korpusu, i druga na deklu), oraz serwopaków w szafie tak żeby było widać oznaczenia modelu i wtyczki.



serwa w osiach mają 3Nm sa to serwa DC silnik wrzeciona ma 5.5kw w przeciążeniu 7.5kw przez 30min sterownik silniki BOSCH DRIVE TR15-S-3A-130 takie jak na tej aukcji
https://www.olx.pl/d/oferta/bosch-drive ... 6fa402a282


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek


Jak nie musisz to nie wymieniaj silnika wrzeciona. Enkoder prawdopodobnie uda się wykorzystać, karty Mesa mają wsparcie dla enkodera absolutnego Fanuc. Oryginalny serwonapęd wrzeciona przy retroficie ravzej wylatuje, na ile wiem protokół sterowania nie został odtworzony w linuksie ani machu. Zawsze możesz sprzedać części i odzyskać trochę pieniędzy. Nie masz czasu na OLX to widziałem że RGB Automatyka prowadzi skup, pewnie inny też się znajdzie.

Skoro falownik do wrzeciona będzie trzeba dopiero kupić, to 200V na silniku nie musi być problemem. Niektóre falowniki mogą działać z 3 faz 200V AC, trafo mówisz że już masz. Niektóre falowniki pozwalają wprowadzić napięcie znamionowe silnika i będą je utrzymywać nawet zasilane prosto z 3 faz 380 V AC, bez transformatora.


silnik wrzeciona będę chciał zostawić .
-Enkoder jest na silniku a napęd jest przenoszony przez pasek wielo rowkowy z przełożeniem bo na wrzecionie było 4000obr/min i jest jeszcze na wrzecionie czujnik do bazowania wrzeciona i może być problem z gwintowaniem ze lepiej było by dać na wrzeciono enkoder choć to przyszłość i jakoś z tym sobie poradzę .
Raczej na pewno nie ma wsparcia do falownika ale na filmiku widać ze jest sterowany przez jedna wtyczkę przełączniki i potencionometr ale wiem moze nie byc to takie proste zwłaszcza ze jest mnóstwo przewodów i sporo nich nie sa wykorzystane na filmiku jest raczej jest silnik tokarki i nie ma modułu do orietacji wrzeciona.

ale jak była by możliwość wykorzystania innego falownika bez transformatora było by super wiec muszę poczytać o takim i by uprościło to dużo. zwłaszcza kiedyś jak by ten oryginalny Fanca by sie zepsuł bo naprawa była by kosztowna.

Moduł orientacji wrzeciona fanuc a20b-0008-0032
falownik fanuc a20b-1003-0010 12b

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w maszynie jest zastosowany centralny układ smarowania i zastanawia mnie czy on pracuje ciągle czy jak spadnie ciśnienie lub poprostu włącza sie co jakiś czas ?

Dodane 20 minuty 23 sekundy:
Steryd pisze:
09 sie 2021, 19:17
A co Ci nie działa, że chcesz tego heidenhaina wywalać?
Imho ani linux, ani mach go nie przeskoczy.
obecnie nie chce sie zbazować wyskakuje błąd limit swith Z ale nie jest na krańcówce i po przeczyszczeniu stykow nic sie nie zmieniło . Może to byc enkoder ale ogólnie sypie błędami zaniku zasilania DC . przegrzania itp. Wiem ze żadne amatorskie sterowanie nie bedzie lepsze ale to pewnie będzie sie ciągle psuć bo ma maszyna 31lat wiec elektronika będzie płatać figle . a tak myślę ze jakoś to będzie działać części będą dostępne od reki tańsze i będę potrafił naprawić sam . maszyna będzie używana amatorsko choć może kiedyś uda sie wziąć jakieś lecenie na nia ale nie mogę sobie pozwolić na naprawy które bedą kosztować wartość maszyny i czasowo zeby nietrwały długo. wiec uwazam ze przerobienie jej to nie głupi pomysł zwłaszcza ze juz budowałem amatorskie maszyny jedna na mach 3 teraz tokrke na linuxcnc ale muszę pobawić sie nia żeby sprawdzić stabilności zdecyduje na co przerobie .


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#7

Post napisał: Steryd » 12 sie 2021, 11:26

Zazwyczaj centralne smarowanie włącza się co jakiś czas. Może to być sterowane z cnc (acz w przypadku starego HH mało prawdopodobne- trochę oszczędzali na wyjściach celem przyspieszenia pracy), a może być niezależne.
Ale to co na zdjęciu, to nie centralne smarowanie a naolejacz pneumatyki, czy raczej zespół przygotowania powietrza ( reduktor z filtrem- odstojnikiem i naolejacz.

Dodane 5 minuty 31 sekundy:
Co do wsparcia do kart kontrolnych fanuca, to jest dostępne, tylko trzeba albo głęboko kopać, (po numerach modelu w internetach) albo zapłacić fanukowi za wygrzebanie, oni nic nie wyrzucają. Ta ichniejsza magistrala (komunikacja po jednym kablu) jest oczywiście do ugryzienia, nawet łatwiej niż cała reszta, bo jest sporo dokumentacji do tego.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafal1231
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2020, 18:55

Re: bridgeport interact 412 retrofit

#8

Post napisał: Rafal1231 » 24 paź 2021, 14:55

Witam . Pomału ruszam z przeróbką tej frezarki juz udało sie ogarnąć sterowanie oryginalny falownikiem . smarowanie jest wtedy kiedy obroty wrzeciona sa włączone. reszta jest jasna ale jedno mnie nurtuje bo silniki sa na napięcie 110 V DC a z transformatora wychodzi napięcie 90V AC poprzez prostowanie wychodzi w okolicy 123V DC czy to normalne ze zasilane sa wyższym napięciem ? Czy może jest obniżane lub by sie dało obniżyć bo chciałbym je wykorzystać do zasilania nowych sterowników bo potrzebuje 80V AC lub 110VDC sa to chińskie sterowniki silników krokowych 12nm .wiec chodzi o kilka voltów bo w sumie teraz jak mierze to jest około 87VAC .
Jeszcze ciekawi mnie jeden obwód który jest aktywny jak maszyna nie jest gotowa do pracy wydaje mi sie ze służy do minimalizacji wzrostu napięcia przy hamowaniu lub rozładowywaniu silników jak jest zatrzymywana nagle maszyna . składa sie z rezystora oraz cewki wygląda jak transformator ale niema uzwojenia wtórnego . sorki za niewiedze dam zdjęcia obwodów może ktoś będzie wiedział mniej więcej jaką pełni funkcje ale raczej na pewno nie obniża napięcia. a sumie oto mi chodzi czy jest sens kombinować w obniżanie czy kupić trafo z odpowiednim napięciem wyjściowym.

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

ta szczałka pokazuje gdzie w układzie jest ta cewka

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”