Oprogramowanie do CNC

Frezarka + nóż

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
AndrzejBorowa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 17 lis 2018, 12:02

Oprogramowanie do CNC

#1

Post napisał: AndrzejBorowa » 02 maja 2021, 08:52

Cześć. Zastanawiam się coraz mocniej nad zakupem frezarka z nożem 2 w 1 w związku coraz większymi rachunkami za usługi. Dlatego chciałem zapytać jaki program polecilibyście do takiej maszyny?. Chciałbym nauczyć się rysować w programie zanim kupię maszynę. Udanego weekendu.



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprogramowanie do CNC

#2

Post napisał: tuxcnc » 02 maja 2021, 08:56

AndrzejBorowa pisze:
02 maja 2021, 08:52
Chciałbym nauczyć się rysować
A co chcesz rysować ?


Autor tematu
AndrzejBorowa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 17 lis 2018, 12:02

Re: Oprogramowanie do CNC

#3

Post napisał: AndrzejBorowa » 02 maja 2021, 16:02

Chcę wykonywać elementy 100 X10 X10 ,na których będą 5mm wzory. Też cięcie plastiku oraz wycinanie silikonu. Wydaje mi się ,że większość ludzi pracuje na CorelDRAW dlatego zastanawiam się czy jest coś prostszego ewentualnie ,która wersja Corel a. Dzięki za podpowiedz.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprogramowanie do CNC

#4

Post napisał: tuxcnc » 02 maja 2021, 16:19

AndrzejBorowa pisze:
02 maja 2021, 16:02
CorelDRAW
No to źle trafiłeś, bo to forum dla inżynierów a nie artystów.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Oprogramowanie do CNC

#5

Post napisał: logopeda » 02 maja 2021, 16:44

Jak zwykle pitolenie tuxcnc ...
Chłopie całe szczęście że to forum jest nie tylko dla inżynierów.

A do autora corel jak najbardziej - to taki "standard" w tym co chcesz dłubać - wersja myślę że r14 będzie ok, wyższe wbrew pozorom nie oferują wiele więcej...jeśli chodzi o prostotę obsługi to każdy program tak naprawdę jest taki sam - trzeba się go nauczyć i wtedy jest "prosty" w porównaniu do innych.


Autor tematu
AndrzejBorowa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 17 lis 2018, 12:02

Re: Oprogramowanie do CNC

#6

Post napisał: AndrzejBorowa » 02 maja 2021, 16:48

Dzięki piękne właśnie o to mi chodziło. W zasadzie zastanawiałem się czy nie kupić najtańszego cnc jakie jest ,żeby się uczyć. Dzięki za radę.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Oprogramowanie do CNC

#7

Post napisał: logopeda » 02 maja 2021, 16:59

"W zasadzie zastanawiałem się czy nie kupić najtańszego cnc jakie jest ,żeby się uczyć."
Weź pod uwagę, że sama maszyna to kolejny etap. Jeśli nie "liznąłeś" wcześniej programów 2d/3d to od tego bym zaczął - ale sam tak pisałeś "Chciałbym nauczyć się rysować w programie zanim kupię maszynę." to jest dobra droga :)


brandnew
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 126
Rejestracja: 23 lut 2021, 21:01

Re: Oprogramowanie do CNC

#8

Post napisał: brandnew » 02 maja 2021, 17:19

AndrzejBorowa pisze:Chcę wykonywać elementy 100 X10 X10 ,na których będą 5mm wzory. Też cięcie plastiku oraz wycinanie silikonu. Wydaje mi się ,że większość ludzi pracuje na CorelDRAW dlatego zastanawiam się czy jest coś prostszego ewentualnie ,która wersja Corel a.

Jakie wzory? Kwadraty, kółka, krzyżyki?
Dla programów typu CAD, Corel, czy Gimp nie ma to znaczenia. Rysunek i obróbka materiału na jego podstawie to dwa oddzielne zagadnienia.
Programy CAD np. Fusion 360, Inventor, Solidworks, Solid Edge, Blender, Corel, Inkscape i inne to programy pracujące w grafice wektorowej, to znaczy możesz rysować obiekty dowolnej wielkości (od mikroskopijnych po mosty i rakiety kosmiczne) z taką samą dokładnością. Programy wektorowe umożliwiają budowanie płaskich rysunków 2D (CorelDraw, Inscape) albo modeli przestrzennych 3D (Fusion 360, Inventor, Solidworks, Solid Edge, Blender). Modele i rysunki wektorowe możesz dowolnie skalować bez pogarszania ich jakości i dokładności.
Programy graficzne takie jak Gimp, Photoshop, Paint - to programy obrabiające grafikę rastrową, obrazy składające się z większej lub mniejszej ilości małych punktów. Takich obrazków już nie można dowolnie skalować bez utraty jakości.
Gdy stworzysz (narysujesz to co chcesz wyprodukować), to musisz przetworzyć rysunek to na serię kodów, które wyślesz do sterownika maszyny. Do tego zwykle są odrębne programy, albo aplikację będące częścią tych najbardziej zaawansowanych. CorelDraw takie opcji nie ma.
Jak zaczynasz, to od prostych projektów do których wystarczą proste darmowe programy. Polecam 3D np. Design Spark Mechanical, na prawdę łatwy i intuicyjny w obsłudze z menu w języku polskim. Ostatnią wersję 5 znajdziesz tu https://www.rs-online.com/designspark/m ... stallation. Na YT znajdziesz do niego masę tutoriali więc będzie łatwiej. Zobaczysz czy dasz radę i czy to dla ciebie. Może się okazać, że lepiej skupić się na realizacji, a nie przygotowywaniu projektu.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Oprogramowanie do CNC

#9

Post napisał: kubus838 » 02 maja 2021, 17:40

AndrzejBorowa pisze:
02 maja 2021, 16:02
Chcę wykonywać elementy 100 X10 X10 ,na których będą 5mm wzory. Też cięcie plastiku oraz wycinanie silikonu. Wydaje mi się ,że większość ludzi pracuje na CorelDRAW dlatego zastanawiam się czy jest coś prostszego ewentualnie ,która wersja Corel a. Dzięki za podpowiedz.
Jeżeli miałeś styczność z coreldraw do projektowania 2d to powinieneś zainteresować się corelcad. Corelcad jest to program do projektowania 3d - też możesz narysować bryłę w trzech osiach. Później przenieść bryłę do jakiegoś cama-a może to być jakiś darmowy program i dalej tworzysz plik obróbkowy na maszynę

Ze zwykłego coreldraw też możesz stworzyć bryły które będziesz obrabiał w trzech osiach. Tylko w tym przypadku będziesz musiał pobawić się skalą szarości. Kolejnym sposobem do zabawy z coreldraw służą pliki plt. Przy pomocy plików plt można śmiało stworzyć pliki maszynowe do wycinania kształtów. Tylko w tym przypadku potrzebny jest odpowiedni sterownik samej frezarki. Jest taki program sterujący maszyną który "otwiera" pliki bmp. czyli ze zdjęcia stworzy Ci trajektoria narzędzia i wyślę wprost na maszynę.

robert


brandnew
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 126
Rejestracja: 23 lut 2021, 21:01

Re: Oprogramowanie do CNC

#10

Post napisał: brandnew » 02 maja 2021, 19:10

kubus838 pisze:Corelcad jest to program do projektowania 3d - też możesz narysować bryłę w trzech osiach.
Dzięki za czujność, sprostowanie i wyjaśnienia. Jak widać producenci oprogramowania robią coraz więcej by programy były wszechstronne.
Swoją drogą ilość dostępnych programów jest ogromna. By któryś wybrać trzeba dokładnie wiedzieć do czego ten program będzie potrzebny. Są programy 3D CAD - zastosowań inżynierskich i 3D CAD do zastosowań artystycznych. W tych pierwszych dane wprowadza się po inżyniersku tzn. konkretne wymiary i relacje, można podać dokładne wymiary elementów, można dokładnie zestawiać poszczególne elementy w zespoły. Programy te mają zwykle bazy części znormalizowanych oraz aplikacje do wykonywania rysunków 2D na podstawie zbudowanych modeli 3D.
Druga grupa programów 3D jest przeznaczona do zastosowań bardziej artystycznych. W uproszczeniu budowanie modeli w tych programach opiera się na przekształcaniu siatek powierzchni elementarnych, wielokątów. Chociaż można ustalić relacje i proporcje, to robi się to pośrednio.
Tak dla ciekawości zerknąłem na zestawienia Top programów do CAD, a tam np: TinkerCAD, FreeCAD, BlocksCAD, Creo, Fusion 360, Solidworks, AutoCAD, CATIA, OpenSCAD.
Duża część z tych programów to komercyjne płatne programy, kosztujące krocie, których opanowanie to długa nauka i praktykowanie.
Początkującemu trudno się w tym gąszczu odnaleźć. Dlatego ważne są rekomendacje tych, którzy pierwsze kroki w projektowaniu CAD mają za sobą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”