Inventor - problem z eksportem do .dwg


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Inventor - problem z eksportem do .dwg

#1

Post napisał: Robert_K » 24 paź 2020, 00:09

Witam.

Problem polega na tym, że podczas eksportu do *.dwg zamiast wszelkich zaokrągleń czy otworów pojawiają się wielokąty. O ile przy małych zaokrągleniach nie ma to większego znaczenia o tyle jeśli mam łuk o promieniu większym niż powiedzmy 100mm to wygląda to bardzo słabo. Da się eksportować do .dwg tak, żeby zamiast tych wielokątów były łuki takie same, jakie są widoczne w Inventorze? Może są jakieś ustawienia jakości eksportowanych plików albo coś w ten deseń?
W zasadzie nie chodzi o wygląd na monitorze, główny problem polega na tym, że po wrzuceniu takiego pliku .dwg na laser w blasze wycinane są takie same wielokąty a to już czasami jest sporym problemem.

Pozdrawiam.




mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#2

Post napisał: mtryb14 » 24 paź 2020, 00:31

Zapisz w starszej wersji np 2013


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#3

Post napisał: Robert_K » 24 paź 2020, 00:43

Sprawdziłem wszystkie dostępne wersje zapisu - począwszy od 2000, poprzez 04,07,10,13 i 2018 i niestety na każdej wersji efekt jest taki sam - wielokąty zamiast okręgów.
Dzieje się tak zarówno na Inventorze 2018 jak i 2021.

Pozdrawiam.


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#4

Post napisał: atlc » 24 paź 2020, 01:05

Sprawdź inny sposób.
Nie eksportuj bezpośrednio z modelu do .dwg, tylko zrób rysunek .idw i z tego poziomu eksportuj do .dwg, najlepiej ze zgodnością do Autocad zamiast do Inventor.

Jak wyświetlam rysunki tak generowane w Autocadzie, to okręgi są okręgami pod warunkiem, że w ustawieniach zmienię "gładkość łuku i okręgu" na wyższą wartość. Nie ma to jednak wpływu na wycinanie kształtu, z lasera zawsze przychodzą okręgi, nawet jeśli wyświetlają się wielokąty.


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#5

Post napisał: Robert_K » 30 paź 2020, 13:32

Sprawdziłem opisany przez Ciebie sposób pod kątem wyświetlania - niestety u mnie nadal wyświetla wielokąty. Ale nie wysyłałem tak zapisanych plików na laser, więc nie wiem czy w kwestii czytania pliku przez soft lasera coś się zmieniło. Jak będę miał coś do palenia to sprawdzę i napisze.

Pozdrawiam.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#6

Post napisał: FTW » 30 paź 2020, 13:40

Nie masz przypadkiem popsutego modelu już w inventorze? Zobacz czy twoje łuki są łukami, czy to nie są splajny po jakiejś konwersji. Da się zmierzyć ich promień, utworzyć punkt w ich środku?


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#7

Post napisał: Robert_K » 30 paź 2020, 15:22

FTW pisze:Da się zmierzyć ich promień, utworzyć punkt w ich środku?
Tak, da się.

Generalnie w inventorze modele i bryły wyglądają poprawnie, łuki są łukami a okręgi okręgami, problem pojawia się dopiero kiedy eksportuje do pliku .dwg a potem ten plik otwieram w jakiejkolwiek przeglądarce tych plików. Dopiero tam łuki nie są łukami a zestawem krótszych odcinków. Niestety, tam gdzie jeżdżę zlecać roboty na laser przyjmują tylko pliki .dwg.
O ile przy małych okręgach nie widać tego mocno, o tyle na większych już tak - jak jakiś czas temu palili mi wieszaki w kształcie półkola do zbiornika wiszącego 200l to te półkola fi 600 składały się z ośmiocentymetrowych odcinkow. W tamtym przypadku to nie był problem, bo i tak na te półkola spawane były paski blachy, ale teraz mam do zrobienia szablon do frezowania ręczną frezarką górnowrzecionową i tu już przydałyby się ładne, gładkie łuki.

Pozdrawiam.


TJarmuszczak
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 06 sie 2010, 14:36
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Re: Inventor - problem z eksportem do .dwg

#8

Post napisał: TJarmuszczak » 04 lis 2020, 15:37

Zrób tak
Rysunek Inventor zrób w formacie DWG, zapisz, zamknij
Otwórz AutoCAD, pusty rysunek CTRL+1 wyświetli się Design Center
Wybierz rysunek
w nim wskaz bloki (w AutoCAD rzuty w rysunku Inventora widziane są jako bloki)
złap blok i przeciągnij na rysunek - masz wstawiony rzut w skali 1:1 (wymiary rzeczywiste)

ps.
sprawdź w AutoCAD zmienną rozdzielczość, powinno byc ok 1000

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”