Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

Ja go nie mam - warto się tym interesować? Mam za to skaner ale bez głowicy.

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
Brezniew
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2019, 13:08

Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#1

Post napisał: Brezniew » 31 maja 2020, 16:55

Witam wszystkich.
Zastanawiam się jak ustawiacie wysokość dyszy nad ciętym materiałem?
Nie mam czujnika wysokości i robię to ręcznie na dystans pomiędzy dyszą a materiałem. Ale co w przypadku jak trzeba uciąć coś co nie jest płaskie?
Dostałem zapytanie o obcięcie szyby autobusowej, którą klient ma zastosować do innego autobusy, do którego nie można kupić nowej.
Jakby patrzeć na leżącą szybę to wygląda mniej więcej tak: \______/
Zagięcia są półokrągłe i nieregularne.
Czy da to ogarnąć w Kimli nie za miliony tak żeby nie trzeba było za każdym razem bazować Zeta lub żeby ciąć takie nie płaskie elementy?
Dodam, że jako dodatek według specyfikacji maszyny mam zamontowany skaner (jest do niego złącze na Zecie) ale niestety bez głowicy.

Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami. Widziałem dużo tematów ale nic do kimli.
Dzięki




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#2

Post napisał: rdarek » 31 maja 2020, 17:42

Brezniew pisze:
31 maja 2020, 16:55
Dostałem zapytanie o obcięcie szyby autobusowej, którą klient ma zastosować do innego autobusy, do którego nie można kupić nowej.
Nie chcę wyrokować ale szyby samochodowe (autobusowe również) są hartowane. Także zanim podejmiesz się zlecenia poszukaj sobie opisów doświadczeń ludzi którzy próbowali ciąć szkło hartowane również tu na forum. Bo potem mogą być spore pretensje


Autor tematu
Brezniew
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2019, 13:08

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#3

Post napisał: Brezniew » 31 maja 2020, 17:59

Spoko - to jest zapytanie od firmy montującej szyby i raz że szyba czołowa jest klejona a dwa - na początek chcemy spróbować na uszkodzonej szybie.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#4

Post napisał: rdarek » 31 maja 2020, 19:03

Brezniew pisze:
31 maja 2020, 17:59
Spoko - to jest zapytanie od firmy montującej szyby i raz że szyba czołowa jest klejona a dwa - na początek chcemy spróbować na uszkodzonej szybie.
A to lepiej brzmi. Można testować jak jest na czym. Pochwal się jak poszły testy.


bsd
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 11 lut 2020, 18:32

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#5

Post napisał: bsd » 31 maja 2020, 21:55

Daj bardzo wolno prędkość i obniżaj. Przy dużym pochyleniu jednak nic to nie da.
Możesz przecylić detal wyciąć kawałek i potem znowu zmienić kąt ustawienia, przy każdym przechyleniu tracisz jakąś tam dokładność lini.. Moim zdaniem nie warto. Chyba tylko po to aby zobaczyć jak zły pomysł. ;-)


Autor tematu
Brezniew
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2019, 13:08

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#6

Post napisał: Brezniew » 31 maja 2020, 22:53

Przydało by się coś co cały czas mierzy wysokość. Ale na chwilę obecną nawet samo ustawianie osi Z, bez mierzenia szczeliny przed rozpoczęciem cięcia by mnie zadowalało.


Serwisjet
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 03 lis 2017, 19:58
Lokalizacja: Polska

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#7

Post napisał: Serwisjet » 31 maja 2020, 23:18

rdarek pisze:
31 maja 2020, 17:42
Brezniew pisze:
31 maja 2020, 16:55
Nie chcę wyrokować ale szyby samochodowe (autobusowe również) są hartowane. Także zanim podejmiesz się zlecenia poszukaj sobie opisów doświadczeń ludzi którzy próbowali ciąć szkło hartowane również tu na forum. Bo potem mogą być spore pretensje
Czy zawsze jest tak że jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia to musi zabrać głos?
Od kiedy to przednie szyby aut są hartowane?

Przednie szyby aut są szybami płaskimi lub giętymi laminowanymi.
A więc nadają się do cięcia tarczami diamentowymi i Water Jetem też.
Ciołem kopuły szklane bez żadnego problemu.
Czujnik mechaniczny, próbkujący wysokości do cięcia szkła nie jest dobrym pomysłem bo rysuje jego powierzchnię.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#8

Post napisał: rdarek » 01 cze 2020, 09:15

Serwisjet pisze:
31 maja 2020, 23:18
Czy zawsze jest tak że jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia to musi zabrać głos?
Od kiedy to przednie szyby aut są hartowane?

Przednie szyby aut są szybami płaskimi lub giętymi laminowanymi.
A więc nadają się do cięcia tarczami diamentowymi i Water Jetem też.
Ciołem kopuły szklane bez żadnego problemu.
Nie generalizuj tak są laminowane jednak:

Główne rodzaje szyb samochodowych
Szybę warstwową (klejoną) tworzą co najmniej dwie warstwy szkła, połączone ze sobą jedną lub kilkoma warstwami pośrednimi z tworzywa syntetycznego. Przy tym jedna lub więcej warstw szklanych może mieć zwiększoną wytrzymałość dzięki specjalnej obróbce. Stosowane są tylko jako szyby przednie. Tylne, boczne tylne i drzwiowe wykonywane są w dalszym ciągu ze szkła hartowanego.
Taki podział wynika z warunków bezpieczeństwa. Szyba przednia, warstwowa, po stłuczeniu pęka na małe lub duże kawałki, które dzięki folii trzymają się w całości i przez cały czas zachowują przejrzystość (rys. 2). Z drugiej zaś strony folia pomiędzy warstwami szkła daje szybie bardzo dużą wytrzymałość na uderzenia i wybicie.

Szyba bezpieczna pokryta tworzywem syntetycznym składa się ze szkła hartowanego lub klejonego i powłoki syntetycznej od strony wnętrza nadwozia. Szyba bezpieczna warstwowa ma jedną warstwę szkła i jedną lub więcej warstw z tworzywa syntetycznego.

Dasz gwarancję że obędzie się bez rewelacji? I z góry zakładasz co będzie cięte i jak się zachowa? Ma możliwość wykonania testu to się okaże czy uda się. Nie ukrywam, że sam jestem ciekaw efektów tej operacji. Jedni twierdzą, że cięli szkło hartowane i udało się a inni polegli :wink:

P.S. A że były wersje przednich szyb tylko hartowane to jestem pewien (tylko nie wypowiem się do którego roku) bo sam miałem nieprzyjemność taką sprzątać


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#9

Post napisał: koala.g » 01 cze 2020, 12:16

Widziałem kiedyś filmik jak koleś dorabiał szyby do samochodów.
Chyba to było w fani 4 kółek wersja USA. Docinali to ręcznie.


Autor tematu
Brezniew
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2019, 13:08

Re: Używacie czujnika wysokości? Jak ciąć elementy nie płaskie - szyba samochodowa.

#10

Post napisał: Brezniew » 01 cze 2020, 13:58

Serwisjet pisze:
31 maja 2020, 23:18
Przednie szyby aut są szybami płaskimi lub giętymi laminowanymi.
A więc nadają się do cięcia tarczami diamentowymi i Water Jetem też.
Ciołem kopuły szklane bez żadnego problemu.
Czujnik mechaniczny, próbkujący wysokości do cięcia szkła nie jest dobrym pomysłem bo rysuje jego powierzchnię.
Wydaje mi się, że to najmniejszy problem (ale jak narazie mam znikome doświadczenie) bo do czujnika można by dorobić głowicę lub samą końcówkę np. z teflonu itp. i potem taki czujnik odpowiednio skalibrować.
Możliwe też byłoby ustawienie głowicy próbkującej po stronie odpadu, ponieważ chodzi o odcięcie pasa około 100mm i patrząc na potrzebne cięcie to po ustawieniu osi Y, przy cięciu będzie używana tylko oś X i Z.
No ale właśnie o ten Z chodzi...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”