Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

Przymierzam się do zakupu maszyn do obróbki stali nierdzewnej, zastanawiam się czego rzeczywistoście potrzebuję

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
FatDam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2019, 08:59

Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#1

Post napisał: FatDam » 29 maja 2020, 11:11

Cześć!

Przymierzam się do zakupu maszyn do domowego warsztatu. Zastanawiam się nad ofertą firmy CORMAK i chciałem zapytać Was czy to co wydaje mi się, że może być odpowiednie dla mnie rzeczywiście będzie dobrym wyborem.

Co chcę robić i jak często?
Potrzebuję tokarki i frezarki konwencjonalnej.
1. Na maszynach bedzie obrabiana:
- stal nierdzewna (301 i 304) (20%)
- stale węglowe (max C45) (10%) i konstrukcyjne (20%)
- stopy aluminium (50%)
2. Maszyny będą mało obciążone - do weekendowego majsterkowania - będą na nich wykonywane raczej pojedyncze elementy lub bardzo nieduże serie. Co za tym idzie nie istotny jest dla mnie czas skrawania - nie muszę zdejmować całego materiału za jednym przejściem, a spokojnie mogę sobie przejechać frezem na 3 czy 4 razy. (Oczywiście bez przegięcia w drugą stronę również, żeby nie było męczarni)
3. Pole robocze do toczenia max 250x700, ale większość elementów toczonych to raczej małe średnice do 60 mm. Frezowanie podobnie. Raczej małe elementy.
4. Wymagane dokładności wymiarów min 0.05 (jeżeli byłbym w stanie wytoczyć średnicę wałka z taką dokładnością po wyjęciu z tokarki z pudełka to byłoby ok), wynik 0.02 lub mniej to super, tolerancje kształtów są dla mnie odrobinę mniej istotne, ale by też miało to ręce i nogi.

Myślałem o kilku opcjach:

Budżetowa:
Frezarka HK25 lub ZX7030
+
Tokarka CORMAK TYTAN 500

Trochę droższa:
Frezarka ZX7045
+
Tokarka CORMAK 330x700

W zasadzie wiem, że opcja budżetowa powinna spełnić moje wymagania, ale z drugiej strony obawiam się czy taka tokarka poradzi sobie ze stala nierdzewną. Z drugiej strony mocniejsze i większe maszyny to też większe możliwości.
Wiem, że tego typu maszyny to może być loteria...

Budżet maksymalnie jak w tej droższej opcji.

Co myślicie? Czego rzeczywiście mi trzeba?
Z góry dziękuję za odpowiedzi!😃




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#2

Post napisał: strikexp » 29 maja 2020, 11:27

Mam malutką tokarkę tzw mini lathe. Małe średnice stali nierdzewnej obrabia bez problemu. Z większymi oryginalny silnik mógłby nie dać rady.
Więc jeśli kupisz jakiegoś tzw nutoola (różne warianty chińskiego modelu) to z tym nie będzie problemu. Głównie tutaj o silnik chodzi.
Co do dokładności, 0.05mm to jest mało, łożyska luźno na tym siedzi i da się wyczuć luz. Ale na dobrze wykonanej chińskiej tokarce zrobisz i 0,01mm. Gorzej z frezarką, bo tam jednak sztywność musi być i najlepiej kupić 2 tonową używaną...
Pytanie ile masz miejsca i czy wjedziesz tak ciężkim sprzętem do warsztatu.

Same maszyny to nie jest całkowity koszt, osprzęt do nich kosztuje kilka tysięcy. Chińskie wytaczadło - 400-500zł, stół obrotowy 350-1500zł, chińskie imadło maszynowe jeśli nie ma we frezarce 250-1000zł. Suwmiarki 40-200zł, mikrometry 30-200zł.


Autor tematu
FatDam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2019, 08:59

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#3

Post napisał: FatDam » 29 maja 2020, 11:32

Dzięki za odpowiedź!

Oczywiście jestem świadomy kosztów narzędzi i wszystkiego co się z tym wiąże, mam na to ekstra budżet więc o to się nie martwię. :)

Zwyczajnie rozważam opcje maszyn, bo jestem początkujący w obróbce skrawaniem.
Czyli mówisz, że toczenie do 0.01 mm jest w zupełności możliwe nawet na taniej tokarce? Do dobra wiadomość dla mnie.

Czy masz może jakąś fotkę przykładowego elementu ze stali nierdzewnej jaki udało Ci się wytoczyć na Twojej maszynie? Łatwiej będzie mi to sobie zwizualizować. :)

Edit.
Jeżeli chodzi o miejsce to stare, ciężkie maszyny nie wchodzą w grę że względu na miejsce i możliwości logistyczni transportowe. Maksymalnie do 1 tony na maszynę wraz z podstawą + nie większa niż 1600x900 mm.


andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#4

Post napisał: andrejch2 » 29 maja 2020, 11:40

Taką oto frezarkę kupiłem ostatnio w cenie złomu. I osobiscie nie zamierzam nic przy niej robić.

frezarka-fritz-werner-t105879.html

Tocząc z jednego zamontowania bd miał przeważnie zawsze odchylke 0,01 mm. Ale wymiar na długosci może być nie równy lub niepowtarzalny.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#5

Post napisał: strikexp » 29 maja 2020, 11:51

FatDam pisze:
29 maja 2020, 11:32
Zwyczajnie rozważam opcje maszyn, bo jestem początkujący w obróbce skrawaniem.
Czyli mówisz, że toczenie do 0.01 mm jest w zupełności możliwe nawet na taniej tokarce? Do dobra wiadomość dla mnie.
Jak jesteś początkujący to najpierw zapoznaj się z podręcznikiem dla tokarza i wieloma filmami(Jacek Ptasiński na youtube). Uzyskanie dokładności 0,01mm wymaga pewnej wiedzy przy obróbce, ustawienia maszyny, pokasowania luzów i odpowiednich narzędzi.
FatDam pisze:
29 maja 2020, 11:32
Jeżeli chodzi o miejsce to stare, ciężkie maszyny nie wchodzą w grę że względu na miejsce i możliwości logistyczni transportowe. Maksymalnie do 1 tony na maszynę wraz z podstawą + nie większa niż 1600x900 mm.
W takim razie śmiało kupuj chińskie wynalazki. Czasami trzeba je ulepszyć samemu, ale są to wystarczające zabawki dla hobbysty. Zrobisz na tym wszystko o ile będziesz miał osprzęt. Tutaj masz mój ściągacz do łożysk zrobiony na ulepszonej ZX7016 i tokarce. Co prawda nie nierdzewka, ale do jej obróbki potrzeba narzędzi kobaltowych i węglikowych. Co jest kosztowne żeby np kupić frez piłkowy do takich bajerów...
wasze-dziwne-wihajstry-do-zrobienia-cze ... e%20dziwne

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#6

Post napisał: Maksel » 29 maja 2020, 12:27

Widzę że idziemy podobną drogą. Ja uznałem że zawsze lepiej mieć trochę za dużo niż odrobinę za mało.
Wybrałem 7045 ze względu głównie na długość stołu,kupę roboty trzeba było włożyć aby zacząć pracę i jeszcze nie koniec. Ostateczne jednak maszyna daje radę i zacząłem się uczyć frezować. Kupiłem na próbę w miarę dobre frezy i chyba to był odpowiedni krok.
Co do tokarki ciągle biję się pomiędzy Tytanem 750 a 300x700 ,raczej ze wskazaniem na tę drugą,chociaż to niemal dwukrotnie drożej !
U Cormaka oglądałem tę tokarkę ( 330x700) we wzorcowni i zrobiła na mnie dobre wrażenie,jednak nie sprawdzałem jej dokładnie i chyba pojadę jeszcze raz bo wiem już co chcę zweryfikować.
Podobną maszynę oferuje MTP ,w zbliżonej cenie dodają podstawę i chłodzenie ale sama tokarka robi wrażenie mniej starannie wykończonej. Być może przed ostateczną decyzją zajrzę do obu wzorcowni.
Myślę że w przypadku zakupu tej wielkości urządzenia przynajmniej nie będzie trzeba rozważać od razu wymiany silnika ,bo 1KW powinno dać radę przy wykorzystaniu najwyżej do 50 % maksymalnych wymiarów toczenia.
Te dwie maszyny razem dają możliwość stopniowego tuningowania siebie nawzajem i doprowadzenia do parametrów zadowalających przy amatorskiej ale jednak w miarę dokładnej pracy.
Daj znać o swoich przemyśleniach /wątpliwościach co do tych tokarek.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#7

Post napisał: orion32 » 29 maja 2020, 13:16

Sami geniusze, co w 0,01,na chińskiej zabawce toczą. Chciałbym to zobaczyć. :D Pomnóżcie to przez 10 to wam uwierzę.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#8

Post napisał: andrejch2 » 29 maja 2020, 13:28

strike twierdzi tak już w 5 wątku wiec w końcu trzeba mu przyznać racje :)


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#9

Post napisał: orion32 » 29 maja 2020, 13:35

Jeśli chodzi o obrobkę matalu, to nie przewiduję przyznania mu racji do końca swojego, życia, albowiem jest on Amatorem przez wielkie A. Ja zaś jestem profesjonalistą. Jego bajkopisanie, może urzec jedynie jeszcze większych amatorów, lub zupełnych nowicjuszy.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Maszyny do obróbki stali nierdzewnej w domowym warsztacie

#10

Post napisał: andrejch2 » 29 maja 2020, 13:45

Ja raz się starłem z jego wiedzą i odpuściłem nie mające sensu kłótnie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”