Trzask przy wymianie narzędzia

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
alien1984
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 09 mar 2015, 23:06
Lokalizacja: Krotoszyn

Trzask przy wymianie narzędzia

#1

Post napisał: alien1984 » 08 kwie 2020, 12:51

Witam
Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów spotkał się z następującą sytuacją.
Po frezowaniu powierzchni głowicą lub jakieś innej operacji związanej z używaniem głowicy, frezarka oddając narzędzie do magazynu ma problem z puszczeniem narzędzia słychać głośny strzał i dopiero oddaje. Sytuacja występuje zawsze po operacjach gdzie siła jest skierowana promieniowo
Sytuacja nie występuje po operacjach wiercenia gdzie siła jest skierowana jest osiowo do wrzeciona.



Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#2

Post napisał: Butler » 08 kwie 2020, 13:02

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie za trzymanie narzędzi odpowiadają sprężynki talerzykowe. Jest ich chyba z 80 jeśli dobrze pamiętam.
Jak 10 lat pracuję na dwóch maszynach, tak w obu przez ten czas wymieniałem 2 razy komplet bo się wykruszyły.
Objawy to były najpierw problemy z puszczeniem narzędzia z wrzeciona, oraz stabilność wymiarowa powierzchni obrabianych bo wyciągało uchwyt z wrzeciona.


alien776
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2015, 12:37
Lokalizacja: Mielec

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#3

Post napisał: alien776 » 08 kwie 2020, 13:13

Podpinam się do tematu, mam taką samą sytuację. Problem występuje tylko po frezowaniu głowicą lub frezem. Maszyna ma około pół roku.


Autor tematu
alien1984
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 09 mar 2015, 23:06
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#4

Post napisał: alien1984 » 08 kwie 2020, 13:20

Butler pisze:
08 kwie 2020, 13:02
Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie za trzymanie narzędzi odpowiadają sprężynki talerzykowe. Jest ich chyba z 80 jeśli dobrze pamiętam.
Jak 10 lat pracuję na dwóch maszynach, tak w obu przez ten czas wymieniałem 2 razy komplet bo się wykruszyły.
Objawy to były najpierw problemy z puszczeniem narzędzia z wrzeciona, oraz stabilność wymiarowa powierzchni obrabianych bo wyciągało uchwyt z wrzeciona.
Problem jest ewidentnie z puszczaniem narzędzia ale z wymiarami nie ma problemów.
Za trzymanie narzędzia odpowiadają sprężynki jak u Ciebie a zwalnianie i blokowanie za pomocą pneumatyki maszyna to DMC 63v z FAMOT Pleszew teraz DMG Mori Seiki


frezerc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 08 sty 2020, 09:44

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#5

Post napisał: frezerc » 12 kwie 2020, 23:19

Butler, a gdzie kupowałeś sprężyny talerzowe? Wyważałeś całe ciągadło po wymianie sprężyn?

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 526
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#6

Post napisał: JacekBelof » 13 kwie 2020, 00:18

Nie sprężyny. Sprężyny odpowiadają za trzymanie narzędzia, to dlatego nie wypada gdy hydraulika/pneumatyka jest wyłączona. Wyjęcie narzędzia związane jest z wywarciem siły na te sprężyny, żeby popuściły „pazurki” trzymające „grzybek” narzędzia, dodatkowo albo kształt pazurka powoduje wypychanie narzędzia, albo jest dodatkowy wybijak. Strzały są związane z kleszczeniem stożków - duże siły związane ze stosowaniem głowic, oraz nagrzewanie narzędzia (wraz ze stożkiem), powodują zakleszczenie... DMG poleca „molykote” do smarowania wrzeciona, ale w zasadzie może być dowolny preparat grafitowy. Wcześniej też na to kląłem, podobnie jak i frezerzy manualni, ale odkąd stosujemy takie smarowanie, problem w zasadzie nie istnieje.
W zależności jaka ciężka jest obróbka, smarujemy pomiędzy raz na zmianę, a raz na tydzień, na manualnych, gdzie glowica potrafi tkwić we wrzecionie i kilka dni (w zależności od roboty), smarują właściwie przy każdej wymianie (w zamian mają tańszy środek)
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Mati12-25
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 172
Rejestracja: 15 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#7

Post napisał: Mati12-25 » 13 kwie 2020, 08:57

JacekBelof pisze:
13 kwie 2020, 00:18
DMG poleca „molykote” do smarowania wrzeciona, ale w zasadzie może być dowolny preparat grafitowy.
Może kolega polecić jakiś konkretny środek z molykote podrzucić link lub coś takiego? Albo coś innego równie dobrego? Bo chciałbym sobie zakupić taki środek bo szczególnie w starszych długo używanych oprawkach niekiedy zakleszczają się w wrzecionie. Na nowych mało używanych nie mam problemów może ten środek rozwiązałby problem.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 526
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#8

Post napisał: JacekBelof » 13 kwie 2020, 10:09

Molykote Powder Spray (drogi -ponad 100PLN) - to dla CNC, dla starszych maszyn i manualnych, wystarczy np. K2 Smar Grafirowy (około 15PLN)
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Mati12-25
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 172
Rejestracja: 15 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#9

Post napisał: Mati12-25 » 13 kwie 2020, 10:19

Dzięki wielkie kupię molykote może pomoże ;)


Autor tematu
alien1984
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 09 mar 2015, 23:06
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Trzask przy wymianie narzędzia

#10

Post napisał: alien1984 » 20 kwie 2020, 06:20

JacekBelof pisze:
13 kwie 2020, 00:18
Nie sprężyny. Sprężyny odpowiadają za trzymanie narzędzia, to dlatego nie wypada gdy hydraulika/pneumatyka jest wyłączona. Wyjęcie narzędzia związane jest z wywarciem siły na te sprężyny, żeby popuściły „pazurki” trzymające „grzybek” narzędzia, dodatkowo albo kształt pazurka powoduje wypychanie narzędzia, albo jest dodatkowy wybijak. Strzały są związane z kleszczeniem stożków - duże siły związane ze stosowaniem głowic, oraz nagrzewanie narzędzia (wraz ze stożkiem), powodują zakleszczenie... DMG poleca „molykote” do smarowania wrzeciona, ale w zasadzie może być dowolny preparat grafitowy. Wcześniej też na to kląłem, podobnie jak i frezerzy manualni, ale odkąd stosujemy takie smarowanie, problem w zasadzie nie istnieje.
W zależności jaka ciężka jest obróbka, smarujemy pomiędzy raz na zmianę, a raz na tydzień, na manualnych, gdzie glowica potrafi tkwić we wrzecionie i kilka dni (w zależności od roboty), smarują właściwie przy każdej wymianie (w zamian mają tańszy środek)
Faktycznie po zastosowaniu molykote problem nie występuje także dzięki za pomoc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”