Problem z Grawerem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Krasek_xl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2017, 18:33
Lokalizacja: Białystok

Problem z Grawerem

#1

Post napisał: Krasek_xl » 20 lut 2020, 12:37

Witam, w pierwszej kolejności starałem się znaleźć czy podobnego tematu nie ma na forum jednak nic nie znalazłem, jeśli wiecie że coś jest będę wdzięczny za link.
Maszyna której na której pracuję - chińczyk 60x90, tuba reci w2 (100W)
Od niedawna mam problem z grawerem, niestety nie mam pojęcia co może być jego przyczyną dlatego chciałem poprosić Was o pomoc.
Poniżej przykładowe zdjęcie na podstawie którego opiszę o co chodzi.
Problem polega na tym, że podczas grawerowania część tekstu (nie tylko tekstu, każdego rodzaju grawer) wydaje się wygrawerowana większą mocą a część znacznie mniejszą. Przykładem są literki "i" "K? "ę" oraz ogonki w "y", górna część litery "t". Przeinstalowanie RDWorks nie daje żadnego efektu, tekst jest scalony, linie nie nakładają się na siebie. Problem występuje przy każdej próbie graweru nie zależnie od materiału i miejsca na stole. Lustra i soczewka są czyste.
Obrazek




Autor tematu
Krasek_xl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2017, 18:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grawerem

#2

Post napisał: Krasek_xl » 21 lut 2020, 10:00

Możliwe że poniższe zdjęcia mogą nasunąć komuś myśl w czym leży problem. Na fotografii grawer w opcji jedno kierunkowej (od prawej do lewej) widocznie mniejsza moc przy starcie graweru (prawa strona) oraz opcja dwu kierunkowa, rezultat ten sam, przy starcie od prawej do lewej oraz w drugą stronę (lewej do prawej) mniejsza moc :(
Obrazek


aleksander83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2020, 13:22

Re: Problem z Grawerem

#3

Post napisał: aleksander83 » 22 lut 2020, 11:34

Tubami RECI raczej się nie graweruje. To są tuby przede wszystkim do cięcia. Jak chcesz już nią grawerować to rób to dużo mniejszej szybkości max 200-300 mm/s

Poza tym czerwono-czarne lasery powszechnie dostępne na EBAY czy ALI to najgorsze możliwe lasery z najgorszymi podzespołami więc pewnie masz tez jakiś kiepski zasilacz.


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Problem z Grawerem

#4

Post napisał: Daniu » 22 lut 2020, 16:32

Jakie masz sterowanie? Jak ruide to może masz wpisana moc min inna niż moc max, ewentualnie funkcje ramp czy coś takiego. Bo wyglada tak jakby oprogramowanie stopniowalo moc. Zacznij od tego zanim wymienisz pół maszyny.. Co do reci to tez mam W2 i graweruja elegancko.
aleksander83 pisze:
22 lut 2020, 11:34
Poza tym czerwono-czarne lasery powszechnie dostępne na EBAY czy ALI to najgorsze możliwe lasery z najgorszymi podzespołami więc pewnie masz tez jakiś kiepski zasilacz.
A czarno pomarańczowe sa lepsze? ;)
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


aleksander83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2020, 13:22

Re: Problem z Grawerem

#5

Post napisał: aleksander83 » 23 lut 2020, 17:38

Nie chodzi o kolor ale ogólnie o typ maszyny. Nie od dziś wiadomo że wszystko co jest na ali to w większości przypadków towar najgorszej jakości, bo przecież tam liczy się tylko cena.

Grawerować się da.. ale czy rzeczywiście wychodzi elegancko w stosunku do tuby np 60W to bym się sprzeczał ;)

Grawerować da się teoretycznie nawet tubą 150W... kwestia oczekiwanego rezultatu.


Autor tematu
Krasek_xl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2017, 18:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grawerem

#6

Post napisał: Krasek_xl » 24 lut 2020, 11:08

Kolego, dzięki za radę odnośnie chińczyków, ale niestety na starcie nie każdego stać na maszyny których ceny startują od kilkudziesięciu tys $
Maszyna akurat jest niebiesko biała i przez ponad dwa lata nie było z nią większego problemu, grawer zdjęć wychodził bardzo dobrze przy prędkości 600mm, więc czasy gdy RECI nie nadawały się do tego typu prac dawno minęły.

Odnosnie ustawień w RDworks, wszystko sprawdzone z swierzo postawionego systemu, niestety nie dało to żadnego efektu.
Wydaje mi się że może być to tuba lub zasilacz. Przy użyciu przycisku "pulse" wiązka zachowuje się w dość dziwny sposób a z zasilacza dochodzi "syczenie". Jak odglos dobiegający z zasilacza zniknie, wiązka się stabilizuje. Dokładniej zobrazowane na filmie


https://youtu.be/1aY5C4o4Rdc


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problem z Grawerem

#7

Post napisał: koala.g » 24 lut 2020, 12:16

W środku tuby jest brud? Oprócz glutów/glonów z wody to powinno być czyściutkie w środku.


Autor tematu
Krasek_xl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2017, 18:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Grawerem

#8

Post napisał: Krasek_xl » 24 lut 2020, 13:22

Woda jest czysta, nie zauważyłem żeby coś w środku pływało. Wydaje się że ciemny osad to właśnie narośnięte glony.
img][/img]

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Problem z Grawerem

#9

Post napisał: bratanek65 » 25 lut 2020, 03:18

Może być że zasilacz nie podaje napięcia zapłonu tylko samo napięcie pracy.
Efekt będzie właśnie taki. Zanim laser się rozpędzi to pracuje zbyt słabo i grawerunek wychodzi blady. To syczenie może być objawem awarii zasilacza.
A glony usuń. Jakimś perhydrolem najlepiej. Tylko uważaj żeby nie rozpuścił wężyków doprowadzających wodę.
"Let's Go Brandon"


ktsylwek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 26 lip 2018, 14:38

Re: Problem z Grawerem

#10

Post napisał: ktsylwek » 25 lut 2020, 10:57

Masz w chłodzeniu wodę destylowaną ?
Kiedy ją zmieniałeś ? Może tu jest problem że nie jest obojętna i ucieka prąd do wody.
Ja miałem problem z niestabilną mocą przy cięciu własnie przez wodę, po wymianie problem znikł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”