Piła taśmowa do drewna

NIETYPOWA

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Piła taśmowa do drewna

#1

Post napisał: afrykaner » 22 gru 2019, 21:58

Cześć
Robię wstępny szkic piły pod produkcje pewnego rodzaju detali. Coś jak cięcie lameli, nie są tu wymagane zawrotne prędkości jak w tego typu tartacznych piłach. Bardziej chodzi o precyzję cięcia.

Konstrukcja oparta na łożyskach liniowych ( SMAG16UU ), wałkach fi 16 i tulejkach spiekanych. Wysokość stołu krzyżowego będzie ustawiana manualnie za pomocą jakiejś tam korbki. Co do posuwu to podepnę to co mam pod ręką, czyli silniczek z przekładnią planetarną ( 24v 2Nm 63 obr ) jak wspomniałem nie śpieszy się. Powiedzmy kawał drewna 300 x 450 może się ciąć i 10 minut.

Mam kilka wątpliwości ale zacznę od pierwszej, żeby nie robić bałąganu. Na pierwszym screenie widać stół krzyżowy, którego konstrukcja opiera się na łożyskach liniowych na ich górnej powierzchni, czyli tak jak powinno to być zrobione i do czego zostały zaprojektowane.
Tylko, zależy mi o zrobieniu jak najniższej konstrukcji stołu względem linii cięcia. czy reorientacja łożysk o 90 stopni ku środkowi może wpłynąć na ich działanie ? Nie miałem tego w rękach i nie rozbierałem
Przechwytywanie.JPG
Łożyska normanie
Dodam, ze obciążenie stołu nie przekroczy 12 kg.
Załączniki
Przechwytywanie2.JPG
Łożyska 90 stopni, ośka fi 16 jako baza dla krzyżaka




Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Piła taśmowa do drewna

#2

Post napisał: Blady » 22 gru 2019, 22:19

afrykaner pisze:czy reorientacja łożysk o 90 stopni ku środkowi może wpłynąć na ich działanie ? Nie miałem tego w rękach i nie rozbierałem


Obracaj, spokojnie. nie ma znaczenia jeśli są w obudowie zamkniętej w jakiej pozycji pracują. Kwestia przeniesienia obciążeń ale tutaj raczej wielkich obciążeń nie będzie. Jak rozwiąrzesz prowadzenie piły ? Bo to dość ważne zważywszy na to że chcesz ciąć precyzyjne. Same koła nie wystarczą.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Piła taśmowa do drewna

#3

Post napisał: pukury » 22 gru 2019, 22:25

Hej.
Można by zrobić nieco inaczej.
Element z kołami i piłą opuszczany a stół robi tylko - przód - tył.
Obawiam się że konstrukcja jak na fotkach będzie powodowała błędy .
Jak się luzy nałożą na siebie to może być różnie.
A przy tej ilości tulejek i sworzni będą z pewnością.
Tak sobie myślę.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Re: Piła taśmowa do drewna

#4

Post napisał: afrykaner » 23 gru 2019, 01:05

pukury pisze:Element z kołami i piłą opuszczany a stół robi tylko - przód - tył.
Obawiam się że konstrukcja jak na fotkach będzie powodowała błędy .
Jak się luzy nałożą na siebie to może być różnie.
A przy tej ilości tulejek i sworzni będą z pewnością.


Dziękuję za odpowiedź. Też nad tym myślałem. Zawsze będą jakieś luzy. Wersja z ruchomym modułem piły w osi Z bynajmniej nie spowoduje, że będzie ich mniej. A większe gabaryty i waga nie pomagają. Sama konstrukcja takiego rozwiązania komplikowała by projekt i koszty. Elementy krzyżaka jestem w stanie sam zrobić, jak dobrać priorytety/kolejność obróbki to będzie tip top. Jedynie tolerancje gwintów w łożyskach liniowych są jak pamiętam +/- 0,2 mm. Da się odpowiednie luzy na śruby, potem stół traserski, pryzma, płytki i kołki. Będzie ok.
Blady pisze:Jak rozwiąrzesz prowadzenie piły ? Bo to dość ważne zważywszy na to że chcesz ciąć precyzyjne. Same koła nie wystarczą.


Trafiłeś idealnie w temat drugiego pytania:). Ale teraz to już za dużo nalewki z pigwy. Odpowiem jutro a jak się nie uda..

To Wesołych Świąt Panowie !!!! :D


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Piła taśmowa do drewna

#5

Post napisał: pukury » 23 gru 2019, 09:04

Hej.
Wedla uznania - jak kto woli.
Więc - co właściwie będzie się przemieszczać ?
Brama z kołami i piła czy stół ?
Co by nie było to w tym układzie maszyna będzie musiała mieć gabaryty - 2 x długość cięcia .
Plus szerokość piły , obudowy . itp.
A przy tego typu cięci piła powinna być dość szeroka - są takie.
O odpowiednim układzie zębów - ze spiekami .
To taki " mini trak " poziomy.
W takim układzie są maszyny do cięcia ( między innymi ) drewna lutniczego .
Płyty przednie do gitar , boczki , itp dokładne cięcia.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Piła taśmowa do drewna

#6

Post napisał: tuxcnc » 23 gru 2019, 21:23

afrykaner pisze:
22 gru 2019, 21:58
Bardziej chodzi o precyzję cięcia.
Po pierwsze, wybij sobie z głowy wiszące wałki fi 16.
Po drugie, piła taśmowa ma niewiele zalet, a precyzja cięcia na pewno do nich nie należy.
Mi się bardziej podoba rozwiązanie jak na filmie (to nie jest żadna reklama)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Piła taśmowa do drewna

#7

Post napisał: pukury » 23 gru 2019, 22:16

Hej.
Da się precyzyjnie ciąć i taśmówką .
Zależy co ma być cięte.
Czasami warto walczyć o jak najmniejszy rzaz .
Jak materiał drogi i trudno dostępny.
Na przykład - materiał na przednią płytę do gitary klasycznej - świerk ( lub cedr ) rezonansowy.
Albo boczki z jakiegoś palisandru - czy coś takiego.
Każdy milimetr się liczy.
Co innego belki na więźbę dachową .
pzd
Mane Tekel Fares


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Re: Piła taśmowa do drewna

#8

Post napisał: afrykaner » 09 sty 2020, 22:34

Blady pisze:
22 gru 2019, 22:19
Jak rozwiąrzesz prowadzenie piły ? Bo to dość ważne zważywszy na to że chcesz ciąć precyzyjne. Same koła nie wystarczą.
Też się tego obawiam. Nie rozwiąże, poczekam na rezultat obecnego złożenia. Tam jest mało miejsca na klasyczne rozwiązania w stylu łożysk bocznych i podparcia grzbietu piły. Koła miałem robić u siebie pod piłę szerokości 20 mm. Ale ryzyk fizyk, sknera straszna. Zarządził kupno gotowych kół od Makity LB 1200F. Wychodzi 80 zeta z kawałkiem za jedno, więc znacznie taniej niż koszt materiału no i sama obróbka. Średnica 305 mm. bieżnia gumowa. Wybadałem różne konfiguracje przecinarek dostępnych na rynku pod kątem grubości i szerokości pił adekwatnych do średnicy kół w obawie, że przy mojej, taśmy będą szybciej pękać.

I tak koniec końców padło na taśmę 16 x 0,8. Czy się sprawdzi, sądzę że jest szansa, kwestia doboru parametrów cięcia. Jak nie to zrobię coś takiego z resztek po frezie węglikowym na drutówce

Obrazek
Blady pisze:
22 gru 2019, 22:19
Obracaj, spokojnie. nie ma znaczenia jeśli są w obudowie zamkniętej w jakiej pozycji pracują. Kwestia przeniesienia obciążeń ale tutaj raczej wielkich obciążeń nie będzie
No i obróciłem. Teraz tak to wygląda

Obrazek

Dzisiaj dojechało trochę towaru. Elementy liniowe oparte na fi 16, śruba trapezowa i nakrętka 12/3. Zabawy będzie z łożyskami liniowymi ( SMAG16UU ) Otw. montażowe nawiercał jakiś baran ale tego się spodziewałem. Tuleje ze spieków brązu na wałku chodzą chodzą z założonym luzem. Co do śruby trapezowej i nakrętki nawet nie będę się bawił w kasowanie luzów przy takiej konstrukcji.

Na szybko zrobiłem próbę z krańcówkami i przełącznikiem ON OFF ON, jaki miałem pod ręką. I takie rozwiązanie zastosuję, bo nie ma co komplikować sprawy. Oczywiście w wersji z docelowej będzie silnik z przekładnią

Obrazek


Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

Re: Piła taśmowa do drewna

#9

Post napisał: Atrix » 12 sty 2020, 21:08

Witam.
Robiłem trak taśmowy. Ten co ma być wykonany to miniaturka. Moim zdaniem błędna konstrukcja. i w dodatku skomplikowana.
Można prościej:
wózek jezdny na łożyskach w ceowniku.
podnoszona głowica tnąca - regulowana góra - dół
Pieski prowadzące piłę - łożyska w układzie. Można by się pokusić o konstrukcje piesków z twardego drewna + łożysko oporowe tył.
Ramię kół napędowych koniecznie w podwójnym układzie. Unika się koszenia kół przy napinaniu.
Chłodzenie piły - zwykłe opadowe.
Posuw wózka - tylko ręczny. Wyczuwamy wtedy cięcie.
Układ kól napędowych musi być solidny i sztywny. Inaczej bedzie lipa.


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Re: Piła taśmowa do drewna

#10

Post napisał: afrykaner » 25 sty 2020, 22:26

Atriks, teraz to już czas zweryfikuje moje podejście do tematu. Taką miałem wizję dopasowaną pod wymagania i możliwości oraz resztki materiału, które znajduje w moim pierdolniku. Czy jest skomplikowana ? A czego się nie robi, żeby dostać po du*** i nauczyć się czegoś nowego :)

1/4 detali już za mną, 95 % podzespołów zalega na podłodze. Podstawa piły prawie gotowa, tuleje ze spieków na swoim miejscu.

Masz rację co do posuwu wózka. Odpaliłem już elektrykę tej osi ale pierwsze cięcia będą z "ręki" Póki co mam 64 obr/min przy śrubie trapezowej 12/3.

Ps. A tak swoją drogą miał by ktoś do sprzedania stół traserski, tak w okolicach 800 x 500. Mam 400 x 400 i od dawna ta różnica w gabarytach mi zawadza.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”