ORGANIZER CNC

Program do organizowania projektów

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
allcnc33
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 10
Rejestracja: 19 wrz 2019, 15:43

ORGANIZER CNC

#1

Post napisał: allcnc33 » 19 wrz 2019, 17:06

Witam
Na to forum trafiłem nieprzypadkowo, a przez kolegę, który pracuje "w tym całym CNC" i opowiadał mi jak to wygląda w jego pracy(zero organizacji w projektach). "W tym całym CNC" - no właśnie, ja się na tym kompletnie nie znam lecz jestem programistą i wpadłem na pomysł jak usprawnić proces przekazu detali na konkretną maszynę, z konkretnym detalem i do konkretnego ustawienia. Do tego większa kontrola jeśli chodzi o narzędzia. Wszystko będzie można przerobić do g-kodów - na tym działa mój kolega więc zagłębiam się w temat.
Informacje początkowe które chciałbym poznać to jak to wygląda z tymi g-kodami, np. włączenie chłodziwa, widzę, że jest zależne od producenta, czyli pierwsze co można by wybierać nazwę maszyny (na razie w opcjach ustalę tabelkę do wpisania właśnie takich rzeczy zależnych od producenta). Co jeszcze się różni zależnie od maszyny w g-kodach?
Potrzebuję jeszcze w jakich materiałach pracujecie, z jakimi parametrami danego narzędzia jeśli chodzi o posuw i obroty,czy pracuje z chłodziwem czy powietrzem(ten pomysł rozwinę przy wstępnym szkicu gdy pozbieram trochę danych). Może też zagłębienie w detalu danym narzędziem byłoby wskazane?
Fajnie byłoby to zrobić np. tak:

aluminium
Głowica 40mm-4płytki - S1500 F500 powietrze
frez 10mm - Sxxx Fxxx chłodziwo

stal nierdzewna
nawiertak 8mm - Sxxx Fxxx powietrze
Wiertło węglik. 8mm Sxxx Fxxx powietrze chłodziwo
itp.

Dlaczego potrzebuję tych danych? Na tej samej maszynie z tym samym materiałem możemy użyć tych samych parametrów, na pewno pomoże to młodym operatorom jeśli tabela w narzędziach będzie dobrze wypełniona, a starym wyjadaczom na pewno usprawni pisanie programów.
Oprócz tego jeśli wypiszecie materiały, których używacie, będą wprowadzone w pierwszej wersji programu, tak samo jak narzędzia które będą do dodania od ręki.

Pewnie myślicie, że to bez sensu jeśli się nie znam na CNC pisać taki program, ale się zdziwicie pozytywnie. Każdy kto pomoże w zbieraniu info zostanie TESTERAMI programu (napiszcie tylko maila w celu wysłania programu na testy). Jeśli macie pomysły nt. czegoś czego nie ma w innych programach, a usprawniłoby pracę to przedstawcie, może uda się zamieścić lub istniejące funkcje warte uwagi.

Ci którzy mają amatorskie frezarki czy pracują na producenckich maszynach, a uważają, że mają "bajzel" u siebie w pracy i chcieliby w końcu zorganizować projekty -ZAPRASZAM!



Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ORGANIZER CNC

#2

Post napisał: Butler » 19 wrz 2019, 17:51

allcnc33 pisze:...Na tej samej maszynie z tym samym materiałem możemy użyć tych samych parametrów...
Ale to tak nie działa. W obróbce skrawaniem czy to CNC, czy nie, zmiennych jest tak wiele że nawet powyższe stwierdzenie nijak się ma do rzeczywistości.
Maszyna, narzędzia, materiały do obróbki, rodzaje mocowania, technologia wykonania - różne parametry ap/ae
Dodatkowe wspomagacze - chłodziwo, chłodzenie przez wrzeciono, dysza powietrzna itd...
Wystarczy że jeden czynnik z powyższych na innej maszynie będzie inny i trzeba będzie korygować parametry.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: ORGANIZER CNC

#3

Post napisał: jasiu... » 19 wrz 2019, 18:56

allcnc33 pisze:
19 wrz 2019, 17:06

Pewnie myślicie, że to bez sensu jeśli się nie znam na CNC pisać taki program
Ja nie myślę, ja jestem o tym przekonany. Na początek zobacz, jakie możliwości dają ci programy już istniejące na rynku. Bo to, co ty chcesz zrobić np. w sinumeriku można łatwo osiągnąć. Podprogramem przy wywołaniu narzędzia? Nawet niekoniecznie.


Autor tematu
allcnc33
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 10
Rejestracja: 19 wrz 2019, 15:43

Re: ORGANIZER CNC

#4

Post napisał: allcnc33 » 19 wrz 2019, 22:45

Butler pisze:
19 wrz 2019, 17:51
Dodatkowe wspomagacze - chłodziwo, chłodzenie przez wrzeciono, dysza powietrzna itd...
Wystarczy że jeden czynnik z powyższych na innej maszynie będzie inny i trzeba będzie korygować parametry.
Obrazek

Tzn. to będą wstępne parametry w tabeli pod dany materiał, przy pisaniu programu dane będą pobrane jeśli są przy danym materiale, które możemy potem skorygować. Załóżmy, że mamy frezować kieszeń w aluminium. Dałem pierwsze lepsze obrazki frezarek i kuriozalne parametry(nie o to teraz chodzi). Na każdej maszynie mamy ten sam frez 10mm, każda maszyna może obrobić to samo lecz z innymi parametrami i innym chłodzeniem. Powiedzmy obliczyliśmy parametry na 80% co zaleca producent. W programie zaznaczone jest jako pierwsze chłodzenie przez wrzeciono, potem zwykłe chłodzenie cieczą, na końcu dozwolone powietrze.

Maszyna nr 1:
-wczytany program pobiera parametry freza z własnej bazy S1000 i F500
-przy aluminium tym frezem brak chłodzenia w ogóle wodą lecz mamy powietrze także obróbka dozwolona
Maszyna nr 2:
-mamy już napisany program więc go kopiujemy na tą maszynę
--wczytany program pobiera inne parametry freza z własnej bazy S1000 i F500
-przy aluminium tym frezem w tej maszynie jest chłodzenie wodą, więc nic nie musimy zmieniać, a przy wgraniu dokładnie tego samego programu posiadamy inne parametry startowe i inne chłodzenie
Maszyna nr 3:
-wczytany program pobiera parametry freza z własnej bazy S1500 i F800
-przy aluminium tym frezem włącza się tylko chłodzenie przez wrzeciono, ponieważ przy pisaniu programu to było priorytetem , więc takie chłodzenie się załącza bez grzebania w programie
W maszynie nr 4 tylko zmienią się parametry z własnej bazy , chłodzenie włączy się z najwyższym numerem.

Kupiliśmy frez 10 węglikowy, zakładamy, tworzymy wg wskazówek producenta parametry osobne dla tego freza, wpisujemy w tabelę narzędzi(ta tabela narzędzi to nieskończona ilość miejsc- tu mogą być wszystkie narzędzia leżące na zakładzie, magazyn narzędzi docelowej maszyny to inna sprawa), zmieniamy frez w programie - automatyczna podmiana parametrów, młody operator dostanie parametry na tacy, jeśli ktoś na "tej" maszynie, w "tym" materiale frezował "tym" narzędziem. Pozostaje jeszcze technologia wykonania detalu, ale czy bez tego nie wygląda to ciekawie??

O co chodzi dokładnie z tą technologią wykonania? Mam rozumieć głębokość zbierania np. frezem na raz? Sorki za te pytania, ale po południu to jeszcze nie wiedziałem po co jest bazowanie detalu:-P



Sytuacja druga - powiedzmy stal:
Piszemy program na maszynie 3, w programie potrzeba chłodzenia przez wrzeciono, nie innego, frez 10.
Odpalamy, wszystko działa - własne parametry z tabeli dla stali, załączenie chłodzenia przez wrzeciono

Maszyna 4 - odpala się elegancko, tylko pobiera własne parametry frezowania.Gdyby nie było wartości w tabeli, wyszedłby stosowny komunikat "Dobierz parametry skrawania dla tego narzędzia" - tu musielibyśmy wypełnić tabelę lub wpisać ręcznie w program parametry.
Maszyna 2 - ups, błąd - "Brak chłodzenia przez wrzeciono - zmień maszynę"
Maszyna 1 - kolejny błąd - "Brak możliwości obróbki w stali"

Dodane 42 minuty 27 sekundy:
Może łatwiej będzie na jakim przykładzie:

Obrazek

Aluminium PA6 , wymiary kostki 150x50,wysokość 25 otwory fi6, ustawienie 1 (planowanie + gabaryt frez 10, nawiertak fi 6, otwory wiertło fi 6 hss)

Pierwszy z was niech wybierze konkretny frez i do tego będą pisane parametry.
Co mnie interesuje?

Frez
Posuw, obroty
Chłodzenie
Max. zagłębienie przy tych parametrach w tym materiale
Jeśli parametry inne dla gabarytu i planowania to wpisać

Nawiertak
Posuw, obroty
Chłodzenie

Wiertło
Posuw wgłębny, obroty
Max. zagłębienie na raz(nie wiem jak to dokładnie nazwać)
Chłodzenie

Zobaczymy jak wielkie będą różnice jeśli chodzi o różne maszyny.

Jeśli chodzi o ten detal widzę 4 ustawienia:
-ust.1 - rozpisane
-ust.2 - 4x gwint
-ust.3 -2xgwint
-ust.4 - planowanie drugiej strony

Ogólnie ustawienia na maszynach są każdy z osobna, w tym programie wszystkie ustawienia danego detalu będą w jednym pliku ładnie posegregowane, z rysunkami technicznymi jak i z rysunkami poglądowymi detalu.

Ja dalej myślę, że to ma sens. Pozdrawiam


Neis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2014, 21:01
Lokalizacja: Polska

Re: ORGANIZER CNC

#5

Post napisał: Neis » 20 wrz 2019, 00:27

Witam, jak dla mnie pomysł nietrafiony. Praca wygląda tak że dzieli się na dwie grupy: pracę jednostkową i masową.

W skrócie wygląda to tak:

Przy pracy jednostkowej mamy doświadczonego operatora i niedoświadczonego

- Doświadczony operator po obmyśleniu strategi obróbki dopiera odpowiednie mocowania dla danego detalu, następnie pisze program.jeśli program jest łatwy do napisania to pisze go ręcznie, jeśli skomplikowany to za pomocą cama. W obu przypadkach wstawienie w program jak ma wyglądać chłodzenie narzędzia trwa kilka sekund, natomiast parametry dla danej obróbki zna z doświadczenia wiec również trwa o kilka sekund. Później musi parametry obróbki ustalić na podstawie materiału i danego mocowania, również zna je z doświadczenia więc trwa to chwilę. Narzędzia jakie ma dobrać zna z doświadczenia i przeważnie na firmie jest ich ograniczona ilość.

- Niedoświadczony operator po obmyśleniu strategi obróbki dopiera odpowiednie mocowania dla danego detalu, następnie pisze program.jeśli program jest łatwy do napisania to pisze go ręcznie, jeśli skomplikowany to za pomocą cama. Narzędzia będzie sprawdzać zawsze na podstawie poradników dla danej obróbki i materiału z braku doświadczenia. Parametry zawsze będzie sprawdzać i obliczać na podstawie danych producenta narzędzia z braku doświadczenia i następnie kilka razy sprawdzi czy na pewno wszystko dobrze dobrał. Wstawienie tych danych w trakcie pisania programu trwa chwilę.

Wniosek przy produkcji jednostkowej twój pomysł nie ma sensu.

Przy produkcji masowej sprawa wygląda tak:

Oblicza się najpierw koszty opłacalności obróbki. Dlatego mamy z góry już ustalone narzędzia i ich producentów, mocowanie wymyśla się podczas obliczania kosztów obróbki. Napisanie programu wygląda tak samo jak podałem przy produkcji jednostkowej i jest one wykonywane podczas liczenia kosztów obróbki. Dlatego ustawienia detalu na maszynie wygląda w ten sposób: operator dostanie polecenie ustawienia danej obróbki na maszynie i kopiuje gotowy program, następnie wstawia go do maszyny, jeśli jest to profesjonalna maszyna posiada folder na wiele programów i w przyszłości jeśli zlecenie się powtórzy to przy ustawianiu detalu wybiera program z tego folderu, jeśli jest to amatorska maszyna to i tak musimy przy każdej zmianie zlecenia na nowo przesłać program do maszyny, więc wystarczy z dysku komputera ponowie skopiować program i wstawić go do maszyny. Mocowanie dopieramy takie jakie zostało podane podczas liczenia kosztów produkcji. Narzędzie dobieramy takie jakie zostały podane przy obliczaniu kosztów produkcji.

Dlatego twój pomysł nie ma żadnego praktycznego zastosowania.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: ORGANIZER CNC

#6

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2019, 05:38

allcnc33 pisze:
19 wrz 2019, 17:06
.... opowiadał mi jak to wygląda w jego pracy(zero organizacji w projektach). ....
W/g mnie jest to przypadek odosobniony i nie widzę sensu ...... , takie cuś wymyślać. :wink:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ORGANIZER CNC

#7

Post napisał: Butler » 20 wrz 2019, 06:25

allcnc33 pisze:Pozostaje jeszcze technologia wykonania detalu, ale czy bez tego nie wygląda to ciekawie??

O co chodzi dokładnie z tą technologią wykonania? Mam rozumieć głębokość zbierania np. frezem na raz?


To jedna z kluczowych argumentów przy ustalaniu strategii.
Wspomniałeś o kieszeni. Technologii jej wykonania jest wiele i to nie jest tak że któraś jest lepsza od drugiej.
Co innego stosować dynamiczne strategie, co innego spiralnie się w niej zagłębiać, co innego zejść po tzw. rampie... Dużo jest opcji, a każda z nich rządzi się swoimi prawami.
Jeśli chodzi o parametry narzędzi, to decydującym kryterium ich ustalenia to:
Vc - podane przez producenta - To prędkość skrawania. Co materiał obrabiany to ta wartość jest inna. Na jej podstawie podstawiając sobie do wzoru "pi" i średnicę narzędzia możesz przyjąć WSTĘPNE obroty na maszynie.
fz - podane przez producenta - to posuw na ostrze. Na jego podstawie oraz obrotów możesz przyjąć posuw bezwzględny. I te wartości się różnią w zależności od głębokości frezowania, stopnia opasania narzędzia, stabilności mocowania, sztywności i dynamiki maszyny, odwagi (doświadczenia) operatora itd.
Jeśli myślisz że wystarczy przyjąć jako dane wejściowe Vc/fz jakiegoś freza z bazy, to wiedz że w zależności od producenta a są ich dziesiątki liczących się na rynku (+ często dziesiątki rodzajów od każdego), Vc może dla np. aluminium może się wahać od 35 do 200 przy HSS i od 100 do ponad 1000 dla VHM. Już nie wnikam w fz.
I co zakład, to preferencje dostawy są różne, podobnie jak technologie które się stosuje.


Autor tematu
allcnc33
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 10
Rejestracja: 19 wrz 2019, 15:43

Re: ORGANIZER CNC

#8

Post napisał: allcnc33 » 20 wrz 2019, 15:54

Tu chodzi o szybkie pisanie programów z ręki, piszesz, że operator parametry zna z doświadczenia, ustala na podstawie materiału, czyli jeśli w tabeli już był frezowany detal w tym samym materiale to parametry skrawania możnaby pobrać. Co za problem wpisać nazwę freza(jego dokładny numer), nawet rodzaj strategii obróbki i wtedy pobierać dane? Może być jeszcze w tabeli ograniczenie zagłębiania w materiale np.wpisujemy 3mm przy konkretnych posuwach i jeśli z ręki piszemy program, to jeśli spróbujemy wpisać zagłębienie <=3mm to pobierze dane, jeśli będzie np.4mm to już wyjdzie komunikat by obliczyć parametry obróbki.
Niedoświadczony operator mam rozumieć musi poszukać w konkretnej firmie w katalogach parametry skrawania, które trzeba obliczyć ze wzorów lub po przez kalkulatory do parametrów skrawania? Potem kilka razy sprawdzić czy wszystko ok? Wydaje mi się, że to dłuższa chwila...
A tak jeśli już w tym samym materiale z tym samym frezem obrabialiśmy detal powiedzmy do tych 3mm zagłębienia na raz to dlaczego by z tego nie skorzystać? Trwałoby to sekundy, a jeśli mamy na jednym detalu frezowania, wiercenia, nawiercania, rozwiercania, to ile czasu straci operator szukając tych parametrów dla każdego narzędzia z osobna jeśli już na tej "konkretnej" maszynie z tą samą strategią na "konkretnym" materiale z "konkretnymi" narzędziami pracowaliśmy, to dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać?

Przy produkcji jednostkowej pisanie z ręki mam rozumieć detale typu planowanie,gabaryt, jakieś nawiercanie, wiercenie, rozwiercanie,gwintowanie kieszenie tak? jeśli mamy 5 różnych detali w tym samym aluminium lecz przeróżne wymiary zewnętrzne czy wysokości, mamy pod ręką ciągle te same narzędzia, w każdym róznice są w wymiarach, szerokościach czy głębokościach kieszeni, różnicach w średnicach otworów to naprawdę nie można użyć parametrów ustalonych w pierwszym detalu , jeśli dwa tygodnie później piszemy program, w którym używamy tego samego wiertła w tym samym materiale i na tej samej maszynie? W pierwszym detalu były powiedzmy robione testy, by ustalić optymalne wartości skrawania w celu wydłużenia żywotności narzędzi i teraz musimy dobierać od początku tracąc na to czas???

Strategię obróbki też spokojnie można podzielić, po to są cykle na maszynach by wybrać jedną z nich - każda może mieć swoje własne parametry.
Dlatego o to chodzi, że jeśli w firmie jest nawet 10 różnych firm frezów fi 10, które były używane np. do różnych detali to powiedzmy 4 z nich pracowały w żeliwie z różnymi parametrami(każdy frez inne parametry,są te dane w tabeli narzędzi), frez się złamał, nie posiadamy już narzędzia z tej samej firmy, bierzemy frez innej firmy, który już pracował w żeliwie do 3mm zagłębienia, wybieramy tylko z tabeli ten "konkretny" frez i już mamy podmienione parametry skrawania bez szukania po katalogach i przeliczania, sprawdzania kilka razy czy parametry dobrane prawidłowo - parametry były dobrane optymalnie rok temu na ten frez, robota podobna więc dlaczego tracić czas??
Właśnie tu o to chodzi,że mając w naszej tabeli narzędzi:
-FIRMA1 - frez 10 HSS - Vc=50
-FIRMA1 - frez 10 VHM - Vc=200
-FIRMA2 - frez 10 HSS - Vc=50
-FIRMA3 - frez 10 VHM - Vc=450

Pracowaliśmy na:
-FIRMA1 - frez 10 HSS - Vc=50

Frez do wymiany, niestety nie mamy już takiego z FIRMY1, ale mamy tylko taki:
-FIRMA3 - frez 10 VHM - Vc=450

Wybieramy go w programie i jeśli już ten frez pracował w żeliwie z taką strategią to automatycznie podmienia parametry dla Vc=450 i jedziemy dalej bez szukania w katalogu, przeliczania, testowania. Oczywiście jeśli nie było produkcji tym narzędziem w tym materiale z taką strategią, to trzeba poszukać właśnie to Vc, podmienić, potestować itp. ale zrobione jest to raz, następny operator jeśli będzie ustawiał inny detal - żeliwo z tą strategią i będzie miał tylko taki frez od FIRMY3 frez 10, to parametry będą dobrane w moment, a jeśli narzędzi będzie z 15 i do każdego dobierać parametry?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: ORGANIZER CNC

#9

Post napisał: jasiu... » 20 wrz 2019, 19:56

Pomnóż to jeszcze co najmniej przez 50!

Dlaczego? No bo każdy z tych frezów był używany w różnych rodzajach stali, różnych stopach glinu, różnych brązach, a nawet w różnych tworzywach. No dobrze, o tym, że raz skrobał brzozę, a drugi raz akację pisał nie będę. I co wówczas? Jak z Vc?


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: ORGANIZER CNC

#10

Post napisał: wojtek10916 » 20 wrz 2019, 20:50

"Niedoświadczony operator ..." nie powinien programować, zwłaszcza jak nie zna pochodzenia narzędzi (jak zna to i zna parametry skrawania), materiałów i technik obróbki.
To tak jak by w szpitalu zamiast lekarza postawić jakiegoś gościa z tabletem (taka przenośnia ale coś w tym stylu).
Maszyny CNC to nie są niestety tanie zabawki.

A z resztą, jak chcesz sobie coś skrobać i pisać jakieś aplikacje to większość danych jest w katalogach, książkach i poradnikach dla tokarzy frezerów itp. oraz aplikacjach na smartfony.
Tak czy inaczej wypadałoby poświecić trochę czasu by się "dokształcić samemu" aby wykonywać swoja prace solidnie a nie po łebkach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”