jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
marcincze
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2019, 16:20

jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#1

Post napisał: marcincze » 31 sie 2019, 16:44

Dzień dobry:)
Pytanie takie jak w temacie czym można wyciąć takie uchwyty w drewnie?
Produkcja zdecydowanie masowa.
Bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony czas, pozdrawiam wszystkich, Marcin

Obrazek Obrazek




oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 31 sie 2019, 16:59

W drewnie? Dość porąbany pomysł.
To jest detal na gięcie pasków sklejki i ew. wykończenie albo klejenie warstw na kopycie, ciecie na paski i wykańczanie.
CNC to w zasadzie nie jest do tego potrzebne.

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#3

Post napisał: lajosz » 31 sie 2019, 17:50

marcincze pisze:
31 sie 2019, 16:44
Pytanie takie jak w temacie czym można wyciąć takie uchwyty w drewnie?
Produkcja zdecydowanie masowa.
Pytanie w temacie było inne, ale .... odpowiadając na pytanie zawarte w temacie należałoby odpowiedzieć, że .... KAŻDA.
To nic skomplikowanego, ale .... można to robić na różne sposoby.
Najprościej byłoby rozmieścić na jednej, sformatowanej uprzednio płycie takie uchwyty w jednakowych odległościach od brzegu tej płyty, następnie frezem profilowym z wybranym promieniem frezować jedną stronę, a po odwróceniu płyty i ponownym zbazowaniu frezować drugą stronę, po czym odciąć gotowe uchwyty np. piłą na agregacie albo frezem prostym w przypadku gdy końcówki uchwytu będą prostopadłe do kierunku słojów na drewnie.
Oczywiście w przypadku sklejki, MDF-a czy czegokolwiek co nie jest pełnym litym drewnem, kierunek słojów nie ma znaczenia i można odcinać frezem prostym.

Mimo wszystko uważam, że angażowanie do takich rzeczy maszyny CNC kompletnie mija się z celem, czyli jest to strzelanie z armaty do muchy.
Po prostu, żeby wyszło, trzeba bardzo dokładnie bazować po obróceniu płyty + uwzględnić kilka innych czynników o których po prostu nie chce mi się tu rozpisywać.
Generalnie jest to BARDZO nieopłacalne w przypadku wykonywania na maszynie CNC, aczkolwiek jak najbardziej możliwe.

Sam kiedyś wycinałem takie uchwyty w litym jesionie (link ze zdjęciem na końcu posta) na dużym centrum przemysłowym (Homag) według powyższego opisu, czyli .... strzelałem jednak z tej armaty do muchy :) i ..... wygląda to całkiem dobrze, ale .... była to "produkcja" do domu i tylko kilkadziesiąt sztuk, a i tak raczej w ramach eksperymentu, czyli ... czy się uda :)
Udało się, ale .... to były chyba najdrożej wyprodukowane uchwyty na świecie :)
Niemniej jednak, te uchwyty są założone na moich meblach w kuchni już około 15 lat i .... nic się z nimi nie dzieje, czyli ... trzymają się całkiem dzielnie :)

Pomimo iż eksperyment się udał, to ... NIE POLECAM tą metodą masowej produkcji, bo po prostu będzie bardzo, bardzo droga.

===========
Poniższe zdjęcie nie grzeszy jakością, bo to kadr z większego zdjęcia zrobionego smartfonem, ale jakiś tam pogląd daje jak to może wyglądać.

Obrazek


Istnieją jeszcze inne sposoby produkcji czegoś takiego na CNC w taki sposób, że będzie szybciej, dokładniej i ...... masowo, ale trzeba by wtedy skonstruować coś w rodzaju szablonu przytrzymującego, czyli swoistego rodzaju półautomatu.
Wtedy .... od biedy ... można to uznać za opłacalne, ale tylko wtedy kiedy masowa produkcja dotyczyłaby raczej jednego rodzaju uchwytów, czyli ten sam kształt i wymiary.

Jeszcze lepiej byłoby skonstruować maszynę (nie CNC) która byłaby automatem i przeznaczona by była tylko do tych uchwytów.
W takim przypadku byłoby (moim zdaniem) znacznie taniej, a i półprodukt można przygotować sensowny pod tak skonstruowaną maszynę, co jeszcze obniżyłoby koszty.
Jednak powyższe (moim zdaniem) TYLKO WTEDY kiedy produkcja będzie szła w setkach tysięcy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#4

Post napisał: jasiu... » 31 sie 2019, 18:10

hehe takie rzeczy to się z drewna na gorąco wygina. I można zrobić maszynkę, żeby wałeczki właśnie w ten sposób wyginała. Tyle że zamiast komputera (CNC), to ja bym zwyczajne ograniczniki (krańcówki przestawiane) wykorzystał.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#5

Post napisał: Petroholic » 31 sie 2019, 21:14

Moze najpierw niech autor poda wymiary tego elementu bo na uchwyt od szafki mi to nie wyglada :)

A co do giecia litego drewna to przerabialem temat recznie przy produkcji rumpli jachtowych :) Jednostkowo to i owszem ale masowo sobie tego nie wyobrazam :D


Autor tematu
marcincze
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2019, 16:20

Re: jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#6

Post napisał: marcincze » 01 wrz 2019, 09:55

Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi😊
A wiec tak jeśli chodzi o gięcie drewna to juz tego próbowałem i rzeczywiście miałoby to sens przy produkcji kilku czy kilkunastu sztuk ale jeśli chce zrobić miesięcznie 700-1000 szt to jest to niemożliwe ta metodą.
Jeśli chodzi o wymiary to rzeczywiście odbiegają one mocno od typowych uchwytów do szaf; mają rozstaw rożny ale wszystkie oscylują w granicach 40-50cm. Wysokość jest taka sama.
Podpowiadacie mi koledzy, ze jest to strzelanie z armaty do muchy i pewnie macie racje toteż ja wcale nie upieram sie, ze chce to produkować tylko na maszynie cnc. Pomyślałem, ze taki kształt byłby możliwy do wycięcia tylko w ten sposób ale gdyby można to było zrobić inaczej i taniej to wiadomo ze zastosowałbym inną metodę.
Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi, pozdrawiam


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: jaka maszyna cnc wytnie taki kształt?

#7

Post napisał: koala.g » 01 wrz 2019, 10:41

Na zwykłej dolnowrzecionowej frezarce da radę zrobić bez problemu na szablonie + frez z łożyskiem.
Problemem jest wytrzymałość tego elementu. Jak nie będzie klejony lub gięty to pęknie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”