Kupiłem Zucha

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
zuch1984
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 52
Posty: 60
Rejestracja: 29 lip 2019, 15:47

Kupiłem Zucha

#1

Post napisał: zuch1984 » 29 lip 2019, 18:15

Cześć wszystkim, nie moglem znaleźć powitalni więc witam się tu.
Jestem kompletnym amatorem w tej dziedzinie ale zawsze chciałem mieć tokarkę to mam. Oczywiście jak zwykle muszę kupić coś z mankamentem i w tym przypadku też tak było ale mam nadzieje że mi pomożecie i sobie poradzimy z moimi problemami które będę z tą tokarką miał. Na samym początku jeszcze w czasie zakupu wiedziałem o wadzie jaką ta tokarka ma ale tak bardzo chciałem zawsze mieć taki sprzęt że kupiłem, a i funduszy nie ma za bardzo więc brałem co dawali bez zastanowienia. Pierwszy mankament to uszkodzona szczęka nr 2 (jeszcze się nie znam czy lewa czy prawa) i teraz się zastanawiam co by do tego kupić i czytam forum, poza tym budżet u mnie masakrycznie mały a jak patrze na uchwyty to chodzą po połowie tego co ja dałem za moją tokarkę. dałem poniżej tysiąca. Mam uchwyt PUTm-80 i do tego urwany gwint na uchwycie (foto) i teraz co by tu zrobić czy szukać szczęk do tego czy raczej kupić cały uchwyt. Poradźcie coś, co by tu kupić tylko musicie mówić jak krowie na rowie bom lajk. Nie jestem profesjonalistą więc nie zależy mi na cudach, coś z używki, już przeglądam ogłoszenia jutro może będę gdzieś dzwonił. Aha i jeszcze porobię fotki to byście rozkminili co to za sprzęt mam (brak tabliczki znamionowej) ale to jutro, na razie dzięki i może do kolejnych.

Obrazek



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Kupiłem Zucha

#2

Post napisał: rynio_di » 29 lip 2019, 18:57

Szczęki dzielimy na : zewnętrzne i wewnętrzne , to zależy jak mocujesz materiał , Po prostu wałek to zewnętrznie a rurę od środka to wewnętrznie. Napisz coś więcej o szczęce wymiary .Mam jedną jakąś .


Autor tematu
zuch1984
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 52
Posty: 60
Rejestracja: 29 lip 2019, 15:47

Re: Kupiłem Zucha

#3

Post napisał: zuch1984 » 29 lip 2019, 20:26

Jutro zmierzę i dam znać ale chyba będzie trzeba kupić nowy uchwyt, bo bez wiedzy i na szybko rozebrałem ten mój wyczyściłem nasmarowałem, ale zauważyłem że spirala Archimedesa na początku i na końcu jest podniszczona, pourywane początek i koniec, kilka ostrych krawędzi, troszeczkę zeszlifowałem ale po złożeniu jednak coś blokuje nawet bez szczęków i czasem przytnie podczas obracania kluczem. Ktoś chyba troszkę na chama chciał. Tryby raczej ok ale szczegółowo się nie przyjrzałem. Nie wiem czy się pchać w ten uchwyt czy szukać nowego, jutro jeszcze będę dzwonił po ogłoszeniach. Jutro też postaram się zrobić zdjęcia reszty sprzętu w celu dokładnej identyfikacji. rynio_di dzięki za odpowiedź a i się już zdążyłem spotkać z określeniem prawe i lewe, teraz to tylko zapamiętać i uczyć się dalej nazewnictwa.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kupiłem Zucha

#4

Post napisał: Steryd » 29 lip 2019, 20:33

Spirale tak wyglądają. One są po wytoczeniu wyłamywane na koncach, żeby ostry kllin nie wbijał wiórow pod szczęki.

Posprawdzaj, czy szczęki nie latają luźno I czy nie ma dużego bicia. Nawet z tą szczęka da się sporo porobić.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
zuch1984
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 52
Posty: 60
Rejestracja: 29 lip 2019, 15:47

Re: Kupiłem Zucha

#5

Post napisał: zuch1984 » 29 lip 2019, 20:47

Wiesz co ja nawet nie bardzo mogę je z powrotem założyć, nie chcę nic zepsuć bo to mój pierwszy dzień z tokarką (jakąkolwiek) ale nawet jak nasmarowałem i próbuję kręcić kluczykiem bez założonych szczęk to po kilku obrotach coś ostro się blokuję, jutro już na spokojnie rozkręcę to jeszcze raz i przejże o co może chodzić, a z tym wyłamaniem spiralki to nie wiedziałem ale i tak początek był nie dość że bardzo ostry to skrzywiony, jakby ktoś w to uderzył. Ok postaram się porobić fotki i posprawdzać jeszcze raz. Aha i sorki że się nie znam a chcę coś działać w temacie.


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupiłem Zucha

#6

Post napisał: MacGregor » 30 lip 2019, 07:44

Kolego na fotce jest szczęka wewnętrzna.
Skoro wyłamały się dwa zęby to niestety, należy przeprowadzić rewizję całego uchwytu.
Pierwszy krok to wykręcenie szczęk z uchwytu(ale to już chyba zrobiłeś)następnie odkręć go od wrzeciona i z tyłu będą śruby,(płaski śrubokręt) trzy bliżej otworu, jedna na zewnętrznym skraju, należy je wykręcić.
Wyjmujesz wszystko, najpierw pokrywę która miała trzy wkręty, następnie na bok kółko zębate i na koniec tarczę.
Umyj-wyczyść wszystko dokładnie zrób fotki też dokładne ze wszystkich stron i wrzuć tutaj, ocenimy czy jeszcze uchwyt nadaje się do użytku.
Bez obaw na pewno nic nie zepsujesz.
Powodzenia!
POZDRAWIAM


Autor tematu
zuch1984
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 52
Posty: 60
Rejestracja: 29 lip 2019, 15:47

Re: Kupiłem Zucha

#7

Post napisał: zuch1984 » 30 lip 2019, 08:29

Hej, MacGregor - wczoraj wszystko porozkręcałem oczywiście, cały uchwyt co do śrubeczki rozkręciłem, nie wydawał się uszkodzony poza kilkoma zadziorami na "archimedesie", ale to było na szybko bo już się nie mogłem powstrzymać, dzisiaj postaram się to wszystko jeszcze raz przepatrzyć w środku uchwytu. ale myślę że trzeba by dorwać jakiś uchwyt co by było łatwiej dostać do niego szczęki (zewnętrzne i wewnętrzne). Dziś też będę dzwonił po ogłoszeniach. Ja jako całkowity początkujący już po jednym dniu (wczoraj) dowiedziałem się że przy tym Zuchu jest sporo do zrobienia, Przede wszystkim solidne łoże bo ktoś zrobił z aluminiowej blaszki chyba 2mm (hihi) reszta będzie wychodzić w praniu, ale i tak się cieszę, zawsze chciałem mieć tokarkę to mam, nawet w takim stanie, myślę że powolutku z waszą pomocą jakoś to będzie.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Kupiłem Zucha

#8

Post napisał: rdarek » 30 lip 2019, 08:40

zuch1984 pisze:
30 lip 2019, 08:29
Przede wszystkim solidne łoże bo ktoś zrobił z aluminiowej blaszki chyba 2mm (hihi) reszta będzie wychodzić w praniu, ale i tak się cieszę, zawsze chciałem mieć tokarkę to mam, nawet w takim stanie, myślę że powolutku z waszą pomocą jakoś to będzie.
Czytaj posty na forum jest tu troszkę o tej maszynce i wstawiaj zdjęcia
Ten post znalazłeś tokarka-zuch-69r-wabrzezno-t78069-30.html


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 979
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kupiłem Zucha

#9

Post napisał: kolec7 » 30 lip 2019, 09:06

zuch1984 pisze:
29 lip 2019, 18:15
...i teraz co by tu zrobić czy szukać szczęk do tego czy raczej kupić cały uchwyt.
Przede wszystkim, to zacząć toczyć!!!!

Nie rozumiem tej tendencji ogólno-forumowej, bo zauważam ją notorycznie.
Czy jak kupisz używany samochód, to też go rozbierasz, do najmniejszej śrubki?
Wszystko czyścisz, smarujesz i składasz? Chyba nie! Wsiadasz i jeździsz, tak długo,
aż nie poznasz maszyny i wtedy wiesz, co ją boli i naprawiasz w miarę potrzeb.

Kupiłeś tokarkę, to zacznij na niej robić. Za pół roku będziesz wiedział, czego Ci potrzeba.
Jasnym stanie się wtedy, czy potrzebujesz nowego uchwytu. Czy, to ma być trzy-szczekowy, czy cztero...
Czy samocentrujący, a może znaczną większość czasu robisz nieobrotowe klamoty, to wtedy niezależny....
A może uchwyt tulejek rozprężnych, będzie Ci bardziej na rękę. Wyjdzie w praniu.

A z tą szczęką, co pokazujesz na foto, to nie ma dramatu. Załóż i zapomnij. Do dokręcania nie używaj metrowej rurki,
jako przedłużki i pochodzi jeszcze trochę. Kupowanie szczęk pojedyńczo, nie od kompletu, to pudrowanie syfa.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
zuch1984
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 52
Posty: 60
Rejestracja: 29 lip 2019, 15:47

Re: Kupiłem Zucha

#10

Post napisał: zuch1984 » 30 lip 2019, 11:37

Hej, jeszcze raz dokładnie się temu uchwytowi przyjrzałem i wychodzi na to że:
Uszkodzony jest ten ślimak (gwint archimedesa?) co szczęki dociąga, wziąłem ten element i jedną szczękę i sprawdziłem jak szczęka w nim siedzi, i co się okazuje? w pewnym momencie nie da się przesunąć szczęki w tym ślimaczku, zaczyna bardzo ciasno siedzieć i nie da się dalej przesunąć (zaznaczyłem na zdjęciu w którym miejscu się zacina) nie wiem jak to ktoś mógł tak uszkodzić ale ząbki w szczęce urwał właśnie przez to, tak myślę. Druga sprawa to też zacinanie się, a tym razem myślę że zacina się na tych szpileczkach co trzymają trybo które obraca archimedesem, ząbki na tym trybie są tak jakby rozpłaszczone i też ciężko chodzi, widać rysy na szpileczkach. Wg mnie nie ma się co bawić, ale chociaż wiem o co kaman.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”