Budowa Zgrzewarki do ogniw Li-ion

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
MrPrzydasie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2019, 12:00

Budowa Zgrzewarki do ogniw Li-ion

#1

Post napisał: MrPrzydasie » 20 lip 2019, 12:03

Witam. Chciałbym przedstawić Wam moją zgrzewarkę, która ma głównie służyć do zgrzewania ogniw litowo-jonowych. Klasycznie oparta jest na transformatorze z mikrofalówki a co do sterowania to jest to kit AVT5553. Dość dobrze się sprawdza po pierwszych próbach. Może ktoś z Was będzie miał jakieś uwagi, pomysły to dyskutujmy ;) PS. Trzeba jeszcze przemyśleć sprawę elektrod i jakiegoś uchwytu do nich bo takie manewrowanie tymi przewodami nie jest zbyt wygodne ... Więcej info w filmikach:








gold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2017, 20:24
Lokalizacja: warszawa

Re: Budowa Zgrzewarki do ogniw Li-ion

#2

Post napisał: gold » 21 lip 2019, 21:14

Zbudowałem podobną zgrzewarkę.Wykorzystałem transformator 12V.Napięcie powinno być niższe,ale zgrzewa.
Istotna jest odległość między elektrodami.Blaszki łączące ogniwa powinny być stalowe poniklowane.Ja stosuję
blachę nierdzewną o różnych grubościach.Istotnym szczegółem jest nacięcie w blaszkach.Ułatwia zgrzewanie.
DSC01506.JPG
DSC01524.JPG


staneley
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 123
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:00

Re: Budowa Zgrzewarki do ogniw Li-ion

#3

Post napisał: staneley » 21 lip 2019, 22:42

Taka zgrzewarka to super sprawa do pakietów li-ion i nie tylko , ja swoją zgrzewałem koledze kratkę z drutu fi 2 i zgrzew był tak mocny ,że przy próbie rozerwania drut urywał się przy zgrzewie. Zgrzewarkę też zrobiłem z transformatora od mikrofalówki ale dałem na wtórnym 3,5 zwoja co dało coś między 3 a 4 volty . Z tego co czytałem na forach to jest to standard . Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Budowa Zgrzewarki do ogniw Li-ion

#4

Post napisał: RomanJ4 » 22 lip 2019, 14:27

Też zbudowałem https://pfmrc.eu/index.php/topic/55363- ... lko/page-3, nie mam tylko czasu dokończyć mechaniki, a konkretnie scentrować elektrody mimośrodami w zamocowaniu, test z prądu zwarcia (czerwony miernik - prąd na wtórnym, spada wraz z rozgrzewaniem zwartego materiału, żółty - pobierany w tym czasie przez pierwotne), zwarcie - śruba M8.. Po kilku (kilkusekundowych) zwarciach w trosce o izolację trzeba ostudzić mocno rozgrzane wtórne uzwojenie.


Stan mojego wygląda tak..
mocowanie sterownika na obudowie,
Obrazek Obrazek

izolacja elektrod - preszpan,
Obrazek Obrazek

wnętrze chassis,
Obrazek

stan obecny...
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”