Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#1

Post napisał: relaxxis » 27 cze 2019, 08:07

Chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnoście gotowych sterowników frezarek CNC.
Przede wszystkim muszę napisać, że pierwszą frezarkę importowałem z Chin /używam ją blisko 10 lat/, a drugą zbudowałem sam. Pole pracy 1200x1200 mm.
Podstawowy problem jaki napotkałem przy budowie to niezawodne sterowanie. Zleciłem wykonanie sterowania z silnikami krokowymi wyspecjalizowanej firmie i niestety były problemy. Po prostu przy testach gubiła kroki... ten producent próbował przerzucić powstały problem na mechanikę maszyny itp itd... ale trafi na kogoś kto nie był już w ciemię bity... 3 miesiące prób naprawy bez powodzenia, a sterowanie to był mały wypas... oczywiście zwrócili pieniądze, ale straciłem 6 miesięcy. Byłem bez sterowania i gdziekolwiek dzwoniłem zawsze zadawałem jedno konkretne pytanie: Czy ich sterowanie z silnikami krokowymi może gubić kroki... i zawsze dostawałem odpowiedź, że TAK.
Zapewne odezwie się zaraz cała rzesza mądrych forowiczów, że to normalne lub to trzeba było dać servo lub hybrydę i tu jesteście w błędzie, bo to kwestia zrozumienia tematu i wybrania odpowiednich podzespołów. Piszę ten post po wielokrotnym frezowaniu po 3-5 godzin za jednym razem /relief/. Gotową maszynę mam od 6 miesięcy i wiem co piszę, bo w pierwszej maszynie bywają takie problemy. Chciałem wam tylko uświadomić , że uważajcie na te wszystkie napakowane dziwadłami sterowania wszelkich mądrych głów, bo to dla nich tylko biznes i mają w nosie czy będzie w 100% sprawne... i nie potrzebujecie drogich servo, zgłębcie temat i zróbcie samodzielnie.



Awatar użytkownika

Ravender
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2007, 11:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#2

Post napisał: Ravender » 03 lip 2019, 21:00

To może wykorzystaj silniki krokowe ze sprzężeniem zwrotnym?
Obrazek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#3

Post napisał: kamar » 04 lip 2019, 05:58

relaxxis pisze:
27 cze 2019, 08:07
Chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami
Ktoś spostrzegł te spostrzeżenia ? :)


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#4

Post napisał: ak47 » 04 lip 2019, 08:31

Sterowniczek ZELRP, dziargam nim w drewnie na swojej frezareczce 600x900x200. Maszyna zgubiła kroki tylko przez stronę mechaniczną (zgarniacze się powycierały, weszło syfu i zatrzymało śrubę). Będę bronił tego sterownika na ubitej ziemi do końca świata. Ma swoje wady bo zbyt mocnych silników nie obsłuży ale do drewna po amatorsku ? panie, brać i kupować. Jest też dostępny wariant sterownika na 4 osie ale nie znam szczegółów.

Jak chodzi o coś półkę wyżej bardziej pro to chyba tylko MESA albo cs-mio mi przychodzi do głowy. Może jeszcze piko?


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#5

Post napisał: emsc » 06 lip 2019, 00:15

relaxxis pisze:
27 cze 2019, 08:07
Zapewne odezwie się zaraz cała rzesza mądrych forowiczów, że to normalne lub to trzeba było dać servo lub hybrydę i tu jesteście w błędzie, bo to kwestia zrozumienia tematu i wybrania odpowiednich podzespołów.
Gdybyś rozumiał temat (jak sądzisz), to nie wydzwaniałbyś do firm zawracając im gitarę i oczekując fałszywej odpowiedzi. Tylko byś właśnie rozumiał, że oni mają rację. A ty piszesz bzdury, opierając się na tzw "praktyce", bo nie rozumiesz elementarnych spraw. Maszyna bez sygnału zwrotnego może zgubić położenie i nikt poważny nie zagwarantuje ze to się nie przydarzy. Bo jeśli coś się może zdarzyć, to prędzej czy później zdarzy się i to jest pewne. Dla odmiany maszyna z sygnałami zwrotnymi położenia może zgubić położenie tylko jeśli coś jest źle w niej pomyślane (błędy konstrukcyjne sterowania) albo jest zepsuta.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#6

Post napisał: Robert_K » 06 lip 2019, 09:38

relaxxis pisze:Zleciłem wykonanie sterowania z silnikami krokowymi wyspecjalizowanej firmie

relaxxis pisze:producent próbował przerzucić powstały problem na mechanikę maszyny itp itd... ale trafi na kogoś kto nie był już w ciemię bity

relaxxis pisze: i nie potrzebujecie drogich servo, zgłębcie temat i zróbcie samodzielnie.


Z tego, co napisałeś zrozumiałem, że:

Zgłębiłeś temat, nie jesteś "w ciemię bity" jak sam o sobie piszesz. Znasz się na rzeczy i masz pojęcie o mechanice i technice napędowej, elektronice i technice sterowania również, skoro mogłeś sobie pozwolić na kwestionowanie wykonania sterowania przez wyspecjalizowaną firmę. Jesteś swego pewien do tego stopnia, że namawiasz nas to zgłębienia tematu i wykonania takiego sterowania (rozumiem, że dla kogoś, kto zgłębił temat takie sterowanie to żaden problem) we własnym zakresie.

A mimo to zleciłeś wykonanie takiego sterowania wyspecjalizowanej firmie, zamiast zrobić je samemu. Mimo, że masz o tym pojęcie - według tego co o sobie piszesz całkiem niemałe.

Gdzie jest haczyk?

Pozdrawiam.


bartwaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 22 maja 2010, 23:13
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#7

Post napisał: bartwaw » 06 lip 2019, 11:42

relaxxis pisze:Czy ich sterowanie z silnikami krokowymi może gubić kroki... i zawsze dostawałem odpowiedź, że TAK.


no przecież nikt Ciebie nie okłamał i brawo dla tych firm za uczciwość.
A skąd oni mają wiedzieć gdzie to będziesz stosował i na jakich podzespołach.

Dodane 1 godzina 14 minuty :
Zresztą hybryda itp też może zgubić kroki :) to tylko kwestia "operatora".
Pozdrawiam
Bartek
-----------------------------------

1% podatku dla mojej córci. Informacje jak jej pomóc oraz jej prywatny blog :)
http://www.igunia.pl


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#8

Post napisał: relaxxis » 16 lip 2019, 22:11

tak jak myślałem ,że odezwą się...
zgubienie kroku silnika krokowego może zdarzyć się przy PRZECIĄŻENIU, może nastąpić utrata współrzędnych .. ja piszę o normalnej pracy bez wariackich prędkości, parametrów frezowania i nie w niejednorodnym materiale do frezowania./np.drewno/
oczywiście może też zdarzyć się z innych powodów i nawet z serwo.
Przy zwiększeniu obciążenia silnik serwo zwiększa moc zapobiegając powstaniu uchybu położenia, a w przypadku przekroczenia pewnego obciążenia system zatrzymuje maszynę.!

Nie ma idealnego sterowania...

Pisałem o cały sterowaniu, które kupiłem i już przy testach bez mocowania we frezarce gubiło kroki. /sterowanie połączone tylko z silnikami/ więc to był szmelc!
Podstawowym błędem jest budowanie sterowania z przypadkowych części., które mogą nie być kompatybilne lub mieć zafałszowane parametry itp itd, a wszystkie te grażowe nasze firemki własnie składają z byłe czego /NONAME lub sami naklejają swoje logo/ co ma póżniej wpływ na całe sterowanie i ich brak pewności, że wszytko będzie działać poprawnie.

Rober_K najpierw kupiłem sterowanie, a dopiero jak okazało się śmieciowe zdecydowałem się na zbudowanie własnego sterowania.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#9

Post napisał: IMPULS3 » 16 lip 2019, 22:54

relaxxis pisze:tak jak myślałem ,że odezwą się...


I będą się odzywać bo nie ma doskonałych rzeczy. U mnie zdażyło się że miałem przypadki (może ze 2 razy z niewiadomej przyczyny) że sterownik w czasie pracy zasygnalizował błąd i dana oś przestała pracować, ale prawda jest taka że albo sterowanie za gruba kasę albo coś co nie jest super kosmicznie doskonałe. :P Choć na te kilka lat które użytkuje to nie mam żadnych większych zastrzeżeń. Ja mam sterowanie od Markcomp-a i nie mam żadnych zastrzeżeń, choć gwarancji że mam mieć pewność działania na 100% nie oczekuje. :)
Teoretycznie hamulce w samochodach nie maja prawa się zepsuć a jednak się psuja... I co miałby odpowiedzieć producent samochodów na pytanie czy jego samochód ma hamulce pewne na 100% ?


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#10

Post napisał: piromarek » 16 lip 2019, 23:47

Otwarta pętla sprzężenia zwrotnego.
Mówisz ile ma iść i modlisz się, że poszedł.

:-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”