Tolerancja pozycji od środka

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
wiktoriano
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 225
Rejestracja: 23 cze 2009, 08:27
Lokalizacja: San Escobar

Tolerancja pozycji od środka

#1

Post napisał: wiktoriano » 19 maja 2023, 14:15

Witam.
Chodzi o wymiarowanie od kołka ustalającego, choć otwór nie jest kołkiem ustalającym, a raczej bazą wymiarową na środku.
Z natury, jeśli nie ma wymiarów lub dodatkowych warunków, to albo tolerancja ISO, albo symetria. Zgadza się?
Czy ten rysunek jest prawidłowo zmywiarowany?

Inaczej pytając. Jak tu powinna być określona tolerancja pozycji względem otworu na środku wraz tym otworem, aby był prawidłowo zwymiarowany?
Można oczywiście nawalić wymiarów, warunków i tolerancji, ale zależy mi na niedublowaniu warunków, które wynikają z natury czy ISO. Ja to tworzę i rozumiem, ale czy zleceniobiorca poprawnie odczyta rysunek?

Jakoś nie znalazłem literatury na ten temat stricte wymarowania od środka, od krawędzi/boku owszem.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Obrazek




adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Tolerancja pozycji od środka

#2

Post napisał: adadur » 16 cze 2023, 15:27

nie jest prawidłowo!
4 otwory większe zwymiaruj na bazie okręgu i nadaj tolerancję kształtu, jeśli to ważne otworowi wewnątrz nadaj tolerację położenia-pozycji
tolerancje położenia (takie jak symetria czy pozycji) jeśli to aż tak istotne nadaj dla pozostałych 4 otwórów (mniejszych)
Możesz też użyć wymiaru w obramowaniu - rozeznaj co znaczy
Wiele zależy od specyfiki detalu, co w nim jest na tyle istotnego
mniejwiecej bym może tak wymiarował:

Obrazek

ps. możesz na przykład podejrzeć wymiarowanie płyt hydraulicznych - wyszukaj w google CETOP 8 (ale liczbę wpisz dowolną, chyba do 12)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”