tokarko frezarka

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
.Michał.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 03 kwie 2019, 14:03

tokarko frezarka

#1

Post napisał: .Michał. » 03 kwie 2019, 14:41

Jako nowy na forum przede witam Wszystkich użytkowników.

Interesuje mnie zakup maszyny tj. tokarko- frezarki. Przejrzałem różne oferty sklepowo/internetowe ale nic co spełniało by moje wymagania nie znalazłem tj.
- maszyna ma być przeznaczona do obróbki elementów z tworzywa, aluminium, stali (toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie itp.), głownie do prac rusznikarskich także wymiary elementów obrabianych nie będą duże
- urządzenie ma być dobrej jakości/ trwałości i nie wymagać jego naprawy/przeróbki aby działało i miało założoną przez producenta dokładność zaraz po zakupie dlatego wszelkie chińczyki odpadają ( podobał mi się Bernardo Proficenter ale jak poczytałem o jakości to wolę dać sobie spokój)
- cena powiedzmy do max. ok. 20-25 tys zł

Czy są na rynku dostępne tego typu uniwersalne maszyny ale ,,nie chińczyk"?

Pozdrawiam
Michał



Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: tokarko frezarka

#2

Post napisał: ASOR » 03 kwie 2019, 23:09

W tej cenie nowej maszyny produkcji innej niż chińska raczej nie kupisz. Z używanych coś by się znalazło. Kilka lat temu kupiłem za 15 tysięcy nie używaną tokarkę TUM25a (rezerwa strategiczna, w oryginalne konserwacji z pełnym wyposażeniem).

Dobrze się zastanów czy potrzebujesz tokarka-frezarki bo tak naprawdę uzyskasz niwygodną tokarkę i marną frezarkę. Te maszyny moim zdaniem głównie dobrze wyglądają w katalogu. Przyzwoita tokarka wyposażona w uchwyt czteroszczękowy, planszjbę i ewentualnie przystawkę do frezowania montowaną w miejsce imaka daje tak naprawdę większe możliwości.


Autor tematu
.Michał.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 03 kwie 2019, 14:03

Re: tokarko frezarka

#3

Post napisał: .Michał. » 03 kwie 2019, 23:34

A mógłbyś podać nazwy jakiś używek?
Też właśnie rozważam opcję małej solidnej tokarki+ przystawki do frezowania. Na razie wstępnie myślę o TUD 50 500/750 lub właśnie TUM 25.

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: tokarko frezarka

#4

Post napisał: ASOR » 04 kwie 2019, 08:31

Doświadczenie mam głównie z TUM25a i b. O obu mam bardzo dobre zdanie i uważam je za znakomite maszyny "ogólnowarsztatowe" szczególnie do dokładnych prac. 25b ma kilka ulepszeń w stosunku do "a" oraz większy przelot wrzeciona. Ale bardziej kierował bym się stanem maszyny niż typem.

TUD 50 to maszyna 2x większa niż TUM i obroty kończą jej się na 1800 (TUM - 2500) - przy drobnych precyzyjnych detalach może być trochę za nisko, ale lepiej, żeby wypowiedział się ktoś kto na TUDzie pracował.

Kiedyś rozważałem też IŻa 1i611p. Ma bardzo dobre opinie - mała zwarta i solidna maszyna o dużych możliwościach ale praktycznego doświadczenia nie mam.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 752
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: tokarko frezarka

#5

Post napisał: pavyan » 04 kwie 2019, 09:08

Za sumę, o której wspomniałeś można już kupić używaną tokarkę i frezarkę narzędziową - uważam, że tylko to rozwiązanie ma sens. Dobrze byłoby jednak zbadać stan maszyn, bo za te pieniądze może być różnie (za większe oczywiście też można dostać g...no).
Kombajn to ćwierćśrodek, a chiński będziesz klął w żywy kamień po jakimś czasie.
Jak wspomniał ASOR, tokarka to właśnie coś w rodzaju/wielkości TUM25 ("a" ma tylko 25mm przelot, trochę mało, jednak to dobra maszyna, "b" ma 32mm, to już praktycznie zawsze Ci wystarczy), ale ogólnie celuj w tokarkę 800-1000mm w kłach - 500mm będzie zbyt mało. Uchwyt 160 wystarczy Ci w zupełności.
Frezarka narzędziowa typu FNC25, jakiś mały TOS, ALG, rosyjska 676P (z MK4), a ostatecznie nawet staruszka FNB26 też z MK4 we wrzecionach (ale z głowicą pionową na tocznych, nie panewkach). Ta ostatnia ma jednak wadę - mało miejsca między głowicą pionową a stołem, pewnym rozwiązaniem w krytycznych sytuacjach jest stosowanie maksymalnie krótkiej oprawki albo ostatecznie sprężystych zacisków bezpośrednich Morse 4 - one dają maksimum miejsca, wystają z wrzeciona tylko ok. 10mm. Kiedyś były produkowane polskie, teraz można kupić u majfriendów (70-80zł); rzadko można trafić polskie NOS-y na Allegro lub OLX.
Poza tymi powyżej, chyba nawet frezareczka FP-800 wystarczyłaby do Twoich potrzeb, tak sądzę. Ma chyba tylko jeden posuw mechaniczny, ale z tego co piszesz - produkcja to nie będzie tylko dłubanina, więc wystarczy.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
.Michał.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 03 kwie 2019, 14:03

Re: tokarko frezarka

#6

Post napisał: .Michał. » 05 kwie 2019, 00:02

A na ile na dzień dzisiejszy wycenilibyście TUM 25b 500mm w stanie magazynowym/bardzo dobrym? Przeglądając oferty ceny wahają się od 25 tys do 32 tys zł. Można już też taką kupić też za paręnaście tysięcy ale podejrzewam, że to już albo całkowity złom albo do regeneracji.


gery_z1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 04 cze 2015, 19:42
Lokalizacja: barcin

Re: tokarko frezarka

#7

Post napisał: gery_z1 » 05 kwie 2019, 19:12

Oferty z allegro to są nie realne raczej z kosmosu . Jakiś czas temu miałem do sprzedania TUM 35 po remoncie wymiana wszystkich łożysk , uszczelnień malowanie dodatkowo był wymontowany reduktor i podłączony falownik czyli płynna regulacja obrotów jak w tum 35 europa . Obserwowałem wtedy ogłoszenia to ceny były od 18 -27 tysiecy ale te maszyny stały i stały ,aż się znudziło na nie patrzeć , ja moją wystawiłem za 13500 zł i za 20 minut zgłosił się pierwszy klient po chwili następny i jeszcze następny następnego dnia rano maszyna odjechała

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: tokarko frezarka

#8

Post napisał: Pirat » 06 kwie 2019, 12:20

Jak maszyna ma być do małych detali to może takie coś https://www.olx.pl/oferta/tokarko-freza ... 06ae25e754


Autor tematu
.Michał.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 03 kwie 2019, 14:03

Re: tokarko frezarka

#9

Post napisał: .Michał. » 07 kwie 2019, 11:10

Po zastanowieniu się pójdę w kierunku dobrej tokarki+ przystawkę do frezowania, a przyszłościowo jeśli będzie trzeba dokupię frezarkę. Na razie rozglądam się za TUM 25 b.


Autor tematu
.Michał.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 03 kwie 2019, 14:03

Re: tokarko frezarka

#10

Post napisał: .Michał. » 08 kwie 2019, 22:29

Miałbym jeszcze praktyczne pytanie odnośnie przygotowania miejsca do postawienie tokarki. Przeglądając DTR zauważyłem, że nakazane jest wykonanie fundamentu betonowego 30 cm z wskazana dokładnością i przykręcenie maszyny. Jeśli posiadam równą podłogę wyłożoną kaflami to czy jest jakaś inna metoda nie powodująca konieczności robienie fundamentu i przykręcania?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”