Tokarka TUM 25 - problem

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Mania1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2019, 11:18

Tokarka TUM 25 - problem

#1

Post napisał: Mania1234 » 30 mar 2019, 11:43

Witam, zakupiłem jakiś czas temu tokarkę TUM 25.
Po zdjęciu obudowy nawrotnicy posuwów widać że zębatka się grzała, czyli wcześniej były z nią problemy.
Załączam film gdzie widać ze po przestawieniu zębatki w jedno położenie wszystko się blokuje.
Obrazek

Czy jest ktoś kto może pomóc w tej sprawie?

Chcę doprowadzić tokarkę do ładu.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#2

Post napisał: maszynista1 » 30 mar 2019, 12:50

Gdzie ten film?

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#3

Post napisał: ASOR » 30 mar 2019, 13:32

Przesyłam przekrój wrzeciennika. Napęd na nawrotnicę idzie przez tuleje sprzęgła kłowego 61 na koło pośrednie 35. W jednej pozycji (tej na rysunku - przekrój jest rozwinięty więc nie widać, że koła się zazębiają) idzie wprost na koło przesuwne 33 na wałku gitary. Kiedy koło 33 przesunie się dalej w prawo nie zazębia się z niczym i pusuw jest wyłączony. Po przesunięciu koła 33 skrajnie w prawo zazębia się ono z podwójnym kołem nawrotnicy 32, które odwraca kierunek posuwu (czyli napęd idzie 61-35-32-33).

Jeżeli blokuje się nawrotnica, to najprawdopodobniej koło nawrotnicy 32 jest źle ustawione (np. ścięty wkręt ustalający) i koło zdawcze zazębia się jednocześnie z 35 i 32. Wyjaśniało by to grzanie - koło nawrotnicy powinno być zablokowane na wałku i obracać się razem z nim jeżeli nie jest ustalone na wałku, to może się obracać względem niego i grzać. Sprawdź też czy wałek 25b obraca się swobodnie na swoich łożyskach, bo tu może być pierwotne źródło usterki.

P.S.
Przyrzałem się zdjęciu i moim zdaniem widać, że to podwójne koło jest przesunięte w lewo - na wałku jest jasny ślad po prawej stronie w miejscu pierwotnego osadzenia.
Załączniki
831AAD61-87AF-4514-8FF3-F357EBF40688.jpeg


Autor tematu
Mania1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2019, 11:18

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#4

Post napisał: Mania1234 » 30 mar 2019, 14:56

Witam,

dzięki za odpowiedź, masz rację ASOR najprawdopodobniej jest przesunięta, tylko ciakawe dlaczego. Muszę rozebra i przesuną zobaczymy co będzie się działo. Filmik poniżej:
https://youtu.be/1vtH764dTyQ
Jeszcze jedna sprawa, silnik pracuje ale nie przekazuje na skrzynie, jak jest połączony silnik elektryczny ze skrzynią? Trzeba wyciąga wszystko czy da radę od tyłu po wyjęciu zbiornika na chłodziwo?
Dziwnie pracuje po załączeniu prawych obrotów.
Poniżej film:
https://youtu.be/wu_eCDF12Wg

Dzięki za pomoc

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#5

Post napisał: ASOR » 30 mar 2019, 16:15

Między silnikiem a reduktorem jest sprzęgło elastyczne. Prawdopodobnie rozleciała się gumowa wkładka. Wymieniałem to u siebie bez wymontowania reduktora, ale nie było łatwo. Reduktor musiałem odkręcić i kombinować z jego ustawianiem pod kątem. Jeżeli masz możliwoć wymontowania całego napędu, to tak zrób. Zajmie to może trochę więcej czasu, ale będzie bezpieczniej i większa pewność, że wszystko jest dobrze zmontowane. Tak też zaleca fabryczna instrukcja.

Wkładkę do sprzęgła kupowałem w firmie Sumech z Koronowa. Była dość droga, ale dostępna od ręki, a mnie zależało na czasie. Pewnie można ją dorobić samemu z płyty gumowej bo to zwykły płaski „wiatrzaczek”. Ale lepiej być pewnym, że materiał jest właściwy - nie chciał bym zaoszczędzić 100zł i drugi raz rozbierać napęd :-/

Dodane 23 minuty 26 sekundy:
A co do filmu - koło przesuwne nie idzie tak daleko w lewo i nigdy nie zazębia się z lewą częścią podwójnego koła nawrotnicy. Skrajne lewe położenie jest takie jak na przekroju wrzeciennika.


Autor tematu
Mania1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2019, 11:18

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#6

Post napisał: Mania1234 » 30 mar 2019, 16:56

Dzięki, jasne wymontuje cały napęd.
I dzięki Tobie doszedłem już do wszystkiego póki co.
Przyłożyłem obudowę z dźwignią, przykręciłem na dwie śrubki i położenie prawe jest takie:
Obrazek

A po stronie lewej widoczne jest że zębatka tarła bokiem o drugą i wytworzyła ciepło.
Obrazek

Wiesz może jak przesunąć te górną zębatkę?

W poniedziałek wyciągam napęd, zapewne będę miał pytania.
A co do tego dźwięku przy włączeniu prawych obrotów masz jakiś pomysł? Czy póki co zrobi napęd i się nie przejmować?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#7

Post napisał: ASOR » 30 mar 2019, 19:09

Nie przejmuj się. Może resztki tej gumy hałasują, albo coś wpada w drgania. Wyjmiesz napęd, to wszystko sprawdzisz.

Co do przesuwania koła zębatego - nie wiem. Nie rozbierałem tego u siebie. Na rysunku jest wkręt ustalający, ale na zdjęciu zębatka wygląda nieco inaczej - może DTRke mam od innej wersji maszyny. Na przestrzeni lat były drobne zmiany konstrukcyjne.


Autor tematu
Mania1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2019, 11:18

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#8

Post napisał: Mania1234 » 30 mar 2019, 23:15

Ok dzięki. Rozbieram w poniedziałek i zobaczymy co to będzie.

Jaki olej najlepiej zalać do napędu? Hydrauliczny będzie ok?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#9

Post napisał: ASOR » 31 mar 2019, 11:43

Według DTR powinien być olej maszynowy nr 4 (lepkość 24-33 cSt). PodchodI L-AN 32, ale inne o podobnej gęstości będą OK.


Autor tematu
Mania1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2019, 11:18

Re: Tokarka TUM 25 - problem

#10

Post napisał: Mania1234 » 31 mar 2019, 12:49

Dzięki, ostatnio oglądałem filmik na youtube Pana Ptasińskiego i właśnie mówił o oleju hydraulicznym. Dzięki jeszcze raz. Zapewne będę miał jeszcze pytania jak uda się poskladac całość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”