Tokarka tud 40 problem

Tud 40

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8721
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe
Kontakt:

Re: Tokarka tud 40 problem

#11

Post napisał: RomanJ4 » 11 maja 2019, 12:17

Kolego, jeśli nawet oś wrzeciona nie jest dokładnie równoległa do osi łoża, ale konik był ustawiany(za pomocą przetaczania wałka nim podpartego poprzez pomiar średnic przy koniku i uchwycie), to ten fakt nie może mieć wpływu na toczenie innego wałka z podparciem konikiem, bo liczą się punkty podparcia wałka (koniec szczęk uchwytu/styk z kłem konika) są takie same jak przy ustawianiu.
Ale gdybyś w szczękach umieścił np kieł tokarski lub zatoczony w formie kła krótki wałek (jak się nieraz do toczenia w kłach robi nie chcąc zdejmować uchwytu), to oczywiście skrajny punkt podparcia tak zamocowanego wałka nie będzie już tożsamy z tym przy ustawianiu konika - nie leży w ustawionej osi i toczony w kłach wałek będzie ciągnął stożek.

Natomiast przy toczeniu niepodpartego wałka oczywiście będzie, co można poznać po takim efekcie jak niżej(zależnie od kierunku obróbki).

Obrazek Obrazek

Jeśli wrzeciennik nie jest monolitem ze skrzynią napędu, i jak w wielu tokarkach jest posadowiony na pryzmach łoża(mocowany śrubami), to można ustawić równoległość łoża i wrzeciona
http://pfmrc.eu/index.php/topic/60403-f ... y-romanj4/
Obrazek Obrazek

a dopiero po tej regulacji ustaw konik do wrzeciona jak wyżej - tocząc i mierząc wałek, albo sposobami podanymi w temacie z linku.
W razie czego, gdybyś miał jakieś wątpliwości - to pytaj...


pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”