Tokarka tss 150 strzelczyk

Przestał się kręcić uchwyt

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
grze34
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 40
Rejestracja: 11 lut 2017, 22:08
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#21

Post napisał: grze34 » 07 lut 2019, 16:28

Troszkę się zeszło z ustawieniem tego wszystkiego, na początku były takie luzy na wrzecionie że myślałem że będzie trzeba dorabiać wrzeciono i panewkę. Jak skręciłem mocniej to nie chciało się obracać. Więc zasięgnąłem porady w firmie i jeden powiedział abym dokręcił śrubę na klinie na maksa a później zakręcił mocno te nakrętki panewki następnie zalać ją olejem, przykryć dekiel od wrzeciennika tak aby był dostęp do tej śruby od panewki(jak dekla się nie położy to cały warsztat będzie w oleju) i uruchomiłem tokarkę na drugim biegu obrotów potem delikatnie popuszczałem śrubę tak aż poczułem że wrzeciono ma opór dbając jednocześnie aby do panewki był dostarczany olej. Położyłem dekiel taj ajk ma być i docierałem przez około 30min następnie znów popuściłem śrubę tak o jedną-trzecią obrotu.
I znów obroty te co wcześniej, i jak na razie wszystko gra i buczy.




andrea53
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 06 wrz 2011, 21:52
Lokalizacja: polen

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#22

Post napisał: andrea53 » 10 lut 2019, 11:29

Witam
całe wrzeciono wyjmuje się do przodu w stronę konika czyli uchwyt nie przeszkadza.
W moim poście opisałem demontaż wrzeciona tuj 230 strzelczyk i najprawdopodobniej demontaż tego wrzeciona będzie ten sam. Opis w moim poście


hammer64
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 27 lis 2011, 21:56
Lokalizacja: Pabianice

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#23

Post napisał: hammer64 » 09 paź 2019, 19:05

Witam zakupiłem tez taka tokarke i sprzeglo ewidentnie sie slizga jak poluzowałem hamulec na walku to zaczęło sie wszystko kręcić. Jak ustawie większe obroty to staje. W jaki sposób wyregulować to sprzęgło bo widać ze ktos to ostro u mnie potraktował. I bylo cos tam kombinowane
Obrazek

Podejrzewam ze chodzi o te 2 elementy na przyblizeniu z OTWORAMI
Obrazek


Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#24

Post napisał: Ja35 » 22 gru 2019, 18:01

Witam wszystkich, też mam taką tokarkę aktualnie remontuje wrzeciennik był luz góra dół mierzony na tarczy zbierakowej 0.26 mm wrzeciono przeszlifowane, panewka też i skończyła się regulacja na nakrętkach. Poradziłem sobie z tym przetaczając przednią nakrętkę tak aby gwint nakrętki wchodził głębiej na gwint panewki a reszte nakrętki obniżyłem o 2 mm. Mam luz około 0.05 mm i jeszcze regulacji jest trochę a śmiało można i więcej panewke wpuścić w głąb wrzeciona podtaczając jeszcze przednią nakrętke i ewentualnie minimalnie gwint i panewkę z drugiej strony bo wystaje troszkę poza nakrętke wewnętrzną. Ostatnią rzeczą którą trzeba by zrobić to podłożyć podkładki dystansowe między wrzeciono a pierwsze łożysko oporowe na wrzecionie ponieważ nakrętka wchodzi głębiej to i wrzeciono oparte o nakrętke przez łożysko oporowe też wchodzi głębiej i trzeba by tam kombinować regulować w środku, a ja dałem 2 razy podkładke dystansową 70x90x1 mm i mi się wyrównało.
Muszę jeszcze reszte łożysk powymieniać ale to powoli.

Mam pytanie w tokarce tej orginalnie były zamontowane takie sznurówki w kanałach olejowych, czym można by je zastąpić bo gdy pierwszy raz czyściłem moją tokarkę powyjmowałem je i chyba wyżuciłem. Pytam bo mój wrzeciennik był strasznie bródny w środku czyściłem go już trzeci raz i zdarzają się opiłki myśle że takie sznurki mogą pełnić funcje filtra.

Czy części do takiej tokarki mogą pasować od innych tokarek, potrzebuje dwóch zębatek z wrzeciennika i mosiężnego kamienia od załączania śruby do gwintów.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#25

Post napisał: rdarek » 22 gru 2019, 18:43

Ja35 pisze:
22 gru 2019, 18:01

Mam pytanie w tokarce tej orginalnie były zamontowane takie sznurówki w kanałach olejowych, czym można by je zastąpić bo gdy pierwszy raz czyściłem moją tokarkę powyjmowałem je i chyba wyżuciłem. Pytam bo mój wrzeciennik był strasznie bródny w środku czyściłem go już trzeci raz i zdarzają się opiłki myśle że takie sznurki mogą pełnić funcje filtra.
Te sznurki to były knoty (bawełniane) i pod tą nazwą znajdzesz na portalu aukcyjnym.
Służą do podawania oleju a nie filtrowania


Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#26

Post napisał: Ja35 » 22 gru 2019, 21:04

W tss oczywiście nie ma pompy olejowej a smarowanie polega na rozbryzgu oleju przez koła przekładni który zcieka po deklu wrzeciennika do kanału odlanego w około całego wrzeciennika a z tamtąd poprzez otwory z rurkami miedzianymi smaruje panewke, tylne łożysko wrzeciona, zespół łożysk wałka sprzęgłowego i chyba dla smarowania i chłodzenia tryby i tarcze sprzęgła. Myślałem że te knoty bardziej ograniczają przepływ oleju niż wspomagają smarowanie. Dzięki bardzo za odpowiedź.


Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#27

Post napisał: Ja35 » 04 sty 2020, 17:41

Bardzo proszę o pomoc w sprawie trybów do tej tokarki. Brakuje mi jednego trybu Z36M1.75 i jeden chciał bym wymienić Z20M1.75. Czy przy użyciu frezów modułowych m1.75/20 numer 3 i 6 bez dostępu do frezarki da się zrobić na tokarce takie tryby, czy lepiej zlecić to komuś innemu. Dwa potrzebne frezy mdułowe jestem wstanie kupić za 60 zł tylko nie mam frezarki. Zębatki o innym module są dostępne a tych nie znalazłem w internecie. Czy ktoś z forum jest w stanie wykonać mi takie tryby, czy to dużo kosztuje, potrzebuje tylko aby wykonać zębatki bo otwory sam moge dłutować? Czy jest opcja że tryby mogą mieć inny kąt niż te podane na frezie 20 stopni?

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#28

Post napisał: maszynista1 » 04 sty 2020, 22:14

Facet z filmu dorabia takie rzeczy.


Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#29

Post napisał: Ja35 » 05 sty 2020, 12:41

Dzieki kojarze tego Pana, jak znaleść kontakt np. email do niego?

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tokarka tss 150 strzelczyk

#30

Post napisał: maszynista1 » 05 sty 2020, 13:18

Zadaj pytanie sprzedającemu na Allegro jckxjck

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”